1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ У СПРАВАХ СІМ'Ї,
МОЛОДІ ТА СПОРТУ
ДЕРЖАВНА СОЦІАЛЬНА СЛУЖБА
ДЛЯ СІМ'Ї, ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ
Н А К А З
21.12.2009 N 4389
Про затвердження та впровадження Примірного галузевого стандарту надання соціальних послуг з соціальної адаптації учнів та випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа
Відповідно до законів України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", "Про соціальні послуги", "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю", "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" та з метою удосконалення надання соціальних послуг соціальної адаптації для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 15 до 18 років з числа учнів старших та випускних класів інтернатних закладів, а також осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 18 до 23 років, з числа випускників інтернатних закладів,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Примірний галузевий стандарт надання соціальних послуг з соціальної адаптації учнів та випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - Стандарт), що додається.
2. Державній соціальній службі для сім'ї, дітей та молоді (Лук'янова Н.Л.) забезпечити впровадження в системі центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Стандарту.
3. Республіканському (Автономної Республіки Крим), обласним, Київському та Севастопольському міським центрам соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді забезпечити використання у роботі Стандарту.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра згідно з функціональним розподілом.
5. Цей наказ набирає чинності з 1 січня 2010 року.
Міністр Ю.О.Павленко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
України у у справах сім'ї,
молоді та спорту
21.12.2009 N 4389
ПРИМІРНИЙ ГАЛУЗЕВИЙ СТАНДАРТ
надання соціальних послуг з соціальної адаптації учнів та випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа
I. Загальні положення
1.1. Примірний галузевий стандарт надання соціальних послуг з соціальної адаптації учнів та випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - Стандарт) - визначає основні вимоги щодо рівня якості, процесу надання, змісту та обсягу послуг, визначає заклади та установи, які можуть надавати послуги соціальної адаптації учням та випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа.
Визначений в даному Стандарті перелік послуг з соціальної адаптації, відповідно до видів та змісту соціальних послуг Закону України "Про соціальні послуги", не є перешкодою для надання розширеного переліку послуг та розвитку інноваційних послуг.
У Стандарті використовуються терміни, визначені законами України "Про соціальні послуги", "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю", "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", "Про охорону дитинства", "Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії", "Про стандартизацію", додатково нижченаведені терміни застосовуються у такому значенні:
послуги з соціальної адаптації - процес активного пристосування отримувача послуг до певних умов соціального середовища, формування адекватної системи відносин із соціальними об'єктами, інтеграція особистості у соціальні групи, діяльність, спрямована на пристосування до певних соціальних умов, прийняття норм і цінностей нового соціального середовища;
постпрограмна підтримка - разові послуги фахівців, які надаються колишньому отримувачу послуг в разі його звернення по допомогу для вирішення тимчасових проблем.
1.2. Цільовою групою отримувачів послуг даного Стандарту є діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком від 15 до 18 років з числа учнів старших та випускних класів інтернатних закладів, а також особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - отримувачі послуг).
1.3. Вимоги даного Стандарту є обов'язковими для виконання центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та соціальними гуртожитками для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які знаходяться у сфері управління Мінсім'ямолодьспорту (далі - надавачі послуг).
Рекомендується до використання у роботі іншими державними, комунальними і недержавними суб'єктами соціальної роботи, які надають соціальні послуги цільовій групі отримувачів послуг.
1.4. Основною метою надання послуг з соціальної адаптації отримувачам послуг є допомога у набутті навичок самостійного життя у громаді, формування відповідальностей дорослої людини, попередження негативних явищ, підготовка до виконання відповідних соціальних функцій у суспільстві, повернення з закладу до біологічної родини, відновлення втрачених соціальних зв'язків.
1.5. Цей Стандарт визначає:
перелік, зміст та обсяги надання послуг з соціальної адаптації;
принципи надання послуг з соціальної адаптації та вимоги до роботи з отримувачами послуг;
вимоги до фахівців з соціальної роботи, які надають послуги з соціальної адаптації.
II. Перелік, зміст та обсяги надання послуг з соціальної адаптації
2.1. Відповідно до видів та змісту соціальних послуг, визначених Законом України "Про соціальні послуги", соціальна адаптація передбачає:
соціально-психологічну підтримку (індивідуальне та групове консультування, організація та ведення груп взаємодопомоги) - послуги спрямовані на формування стереотипів позитивної поведінки отримувача послуг, розвиток комунікативних навичок та навичок висловлювання власної думки, розвиток вміння брати на себе відповідальність та усвідомлювати значення та наслідки своїх вчинків, стимулювання розвитку позитивних рис характеру, формування впевненості в собі та позитивної самооцінки, набуття навичок планування власного майбутнього, усвідомленого ставлення до власного майбутнього, навичкам уникнення та розв'язання конфліктів, планування сім'ї, психологічні аспекти подружнього життя тощо;
соціально-правову допомогу (індивідуальна, групова робота) - консультування з питань трудового, житлового, цивільного, сімейного законодавства України, прав та пільг, передбачених законодавством для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, формування спроможності відстоювати свої права та діяти в межах правового поля та відповідальності, захист прав та інтересів отримувача послуг тощо;
допомога у працевлаштуванні або перекваліфікації, підвищенні кваліфікації, продовженні навчання (індивідуальна робота) - вжиття заходів щодо сприяння вирішення проблем зайнятості молоді, закріплення отримувача послуг на робочому місці, а також дії, спрямовані на досягнення змін (влаштування на нову роботу, перекваліфікації, продовженні навчання, постановці на облік в центр зайнятості тощо);
допомога у вирішенні житлових питань (індивідуальна робота) - вирішення таких складних соціальних проблем, як реєстрація, поставлення на квартирний облік, поновлення права на житло, погашення заборгованості за комунальні послуги тощо;
допомога з розвитку навичок самообслуговування (індивідуальна, групова робота) - формування соціально-побутових умінь та навичок у плануванні витрат сімейного бюджету отримувачів послуг, веденні домашнього господарства, придбанні продуктів харчування, догляді за тілом тощо;
робота з біологічною родиною (індивідуальна робота) - повернення отримувача послуг в сімейне оточення шляхом залучення батьків, родичів до реабілітаційних програм, посередництво між батьками отримувачів послуг та адміністрацією інтернатного закладу тощо.
Послуги надаються з залученням всіх суб'єктів соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах.
За наявності достатніх ресурсів перелік додаткових послуг може включати:
сімейне консультування;
організацію та підтримку діяльності групи взаємопідтримки;
навчання догляду за дітьми та їх вихованню тощо.
2.2. Обсяг послуг
Рекомендована норма надання послуг з соціальної адаптації надавачем послуг становить:
для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 15 до 18 років протягом першого року не менше 2-х годин на тиждень індивідуальної роботи, в подальшому - за потребою;
для осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 18 до 23 років кількість зустрічей залежить від їх потреб, однак не рідше одного разу на три тижні;
якщо отримувач послуг набув достатньо високий рівень навичок самостійного життя, і в його ситуації відсутні фактори ризику, кількість зустрічей може бути зменшено до однієї на місяць.
Для отримувачів послуг, які мають інтелектуальну недостатність, залежність від психоактивних речовин, схильність до девіантної поведінки, рекомендована кількість годин індивідуальної роботи соціального працівника з отримувачем послуг становить не менше 4-ох годин і не рідше двох разів на тиждень.
III. Надання послуг з соціальної адаптації
3.1. Умови початку, завершення надання послуги, терміни надання послуг
Послуги з соціальної адаптації учням та випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, особам з їх числа надаються всім, хто виявив бажання отримувати такі послуги.
Підставою надання послуг є:
особисте звернення отримувача послуг до суб'єкта, що надає соціальні послуги;
направлення закладу, в якому перебував отримувач послуг;
укладання договору про співпрацю з інтернатними закладами щодо здійснення соціальної роботи з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування з числа учнів старших та випускних класів.
Термін надання послуг визначається відповідно до потреб отримувача послуг.
Надання послуг може бути припинено у випадках:
невиконання отримувачем послуг умов договору (у разі взяття отримувача послуг під соціальний супровід);
відмови від отримання послуг;
завершення максимального можливого терміну перебування у закладі надання соціальних послуг;
досягнення необхідного рівня адаптації для можливості самостійного проживання;
зміна отримувачем послуг постійного місця проживання.
3.2. Етапи надання послуг
Надання послуг центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді здійснюється відповідно до Картки отримувача послуг, форма якої затверджена наказом Держсоцслужби, координується надавачем послуг і передбачає такі етапи:
аналіз/оцінка становища та потреб отримувача послуг;
визначення основних заходів;
реалізація запланованих заходів;
оцінювання результатів наданих послуг;
корегування запропонованих заходів, в тому числі за результатами супервізій фахівця центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, фахівця закладу;
завершення роботи;
підтримка після проходження програми адаптації.
При прийнятті рішення про надання певного виду соціальних послуг, враховуються інтереси отримувача послуг, стан його здоров'я та життєвої ситуації, потреби в таких послугах та інші об'єктивні фактори.
Надання соціальних послуг в умовах соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування здійснюється за Обліковою карткою особи, яка є мешканцем закладу, відповідно до Плану індивідуальної роботи, затвердженого наказом Держсоцслужби та координується соціальним педагогом закладу.
3.3. Оцінка становища отримувача послуг
Щодо кожного представника цільової групи, який звернувся про надання послуг, проводиться комплексний аналіз/оцінка його становища. Результати оцінювання враховуються під час складання індивідуального плану надання послуг з отримувачем послуг.
Оцінка становища та потреб отримувача послуг здійснюється надавачем послуг та, за необхідністю, із залученням суб'єктів соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю і отримувача послуг відповідно до віку.
Оцінювання потреб має три етапи: первинне оцінювання, проміжне, підсумкове.
Первинне оцінювання починається з моменту звернення отримувача послуг про отримання послуг і триває не більше 10 днів.
Проміжне та підсумкове оцінювання потреб проводиться з метою відстеження зміни ситуації отримувача послуг, корегування індивідуального плану та оцінки ефективності роботи фахівців. Проміжне оцінювання здійснюється не рідше, ніж один раз на три місяці, підсумкове оцінювання - впродовж останнього місяця роботи з отримувачем послуг.
Висновки, отримані під час підсумкового оцінювання, використовуються для подальшого планування роботи з отримувачем послуг, визначення обсягу соціальних послуг, необхідних на наступному етапі підтримки отримувача послуг або прийняття рішення про завершення надання послуг.
Методи, які застосовують для збору інформації про становище отримувача послуг:
інтерв'ю з отримувачем послуг;
інтерв'ю з працівниками закладу, в якому виховується/виховувався отримувач послуг (вихователями, класним керівником, соціальним педагогом, лікарем тощо);
інтерв'ю із значимими особами в житті отримувача послуг (близькими родичами, сусідами тощо);
інтерв'ю з персоналом закладу/установи, де навчається або працює отримувач послуг;
бесіда;
аналіз документів отримувача послуг;
спостереження за поведінкою отримувача послуг;
використання проективних методик;
метод психологічного тестування.
Отримувача послуг (піклувальника) знайомлять з результатами оцінювання. При виникненні труднощів із розумінням тексту, надавач послуг, який здійснював оцінку, повинен надати необхідні роз'яснення.
3.4. Укладання договору та індивідуального плану надання соціальних послуг
В разі взяття отримувача послуг під соціальний супровід, соціальні послуги надаються на підставі договору, який укладається між надавачем та отримувачем послуг (його офіційним представником за умови, коли отримувач послуг є неповнолітнім або недієздатним) або заяви отримувача.
Договір є правовою підставою регулювання стосунків сторін і підтверджує згоду, відповідальність та обов'язки у виконанні заходів, спрямованих на вирішення проблем. Форма договору про здійснення соціального супроводу затверджується наказом Держсоцслужби.
Договір укладається і підписується після здійснення соціального інспектування та проведеного первинного оцінювання потреб отримувача послуг. Термін дії договору становить від 3 до 6 місяців. У разі необхідності термін дії може продовжуватись, із визначенням змін, обсягів та умов надання послуг.

................
Перейти до повного тексту