1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


РАДА ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
22.04.2010 N Р-8-3
Про організаційне і фінансове зміцнення Федерації профспілок України та її членських організацій
У сучасному політичному, економічному, соціальному розвитку держави зростає роль профспілок як невід'ємної складової демократичного суспільства.
ФПУ, як і раніше, залишається впливовим наймасовішим профспілковим об'єднанням у державі, здатним консолідувати профспілковий рух у цілому. Це переконливо підтвердила і зустріч представників профспілок з Президентом України В.Ф.Януковичем.
Федерація профспілок України, всеукраїнські профспілки та профоб'єднання, реалізуючи Програму дій, затверджену V З'їздом ФПУ, працюють над своїм організаційним та фінансовим зміцненням, активніше проводять масові загальнопрофспілкові заходи, впроваджують у свою діяльність демократичні принципи. Пожвавилась робота постійних комісій Ради ФПУ, поліпшилось інформування членів виборних органів, активістів, членів профспілок про стан профспілкового руху.
З метою організаційного зміцнення, посилення мотивації профспілкового членства розроблено внутрішню нормативну базу діяльності профспілок, концепцію розвитку системи профспілкового навчання, видано Довідник голови профкому, безпосередньо на місцях проводяться навчальні семінари-тренінги. У цих питаннях поліпшилась взаємодія з міжнародними профцентрами.
Федерація профспілок України, її членські організації ширше розгортають роботу з молоддю, розбудову таких важливих напрямів, як спортивно-масова, культурно-просвітницька та оздоровча робота з дітьми та підлітками. Лише останнім часом у рамках ФПУ створено Центр молодіжних ініціатив, Раду з питань фізичної культури і спорту, Фонд культури, здійснено кроки щодо утвердження духовності громадян.
В умовах реформи місцевого самоврядування активізувалася діяльність і збільшується кількість координаційних рад профспілок, які представляють інтереси членів профспілок на територіальному рівні.
Активна діяльність профспілок не залишилися поза увагою опонентів, які здійснювали заходи, спрямовані на їх дискредитацію, чинили дії, метою яких був розкол профспілкового руху.
Вперше в історії профспілкового руху Федерація профспілок України зіткнулася з ганебним явищем рейдерських атак не лише на профспілкове майно, а й на виборні органи профспілок, їх об'єднань та профспілкових організацій.
Водночас, самокритично оцінюючи певні позитивні досягнення, Рада ФПУ відзначає, що Федерації, членським організаціям в умовах жорсткої економічної кризи, низького рівня соціальних стандартів не вдалося запобігти масовому скороченню працюючих, зростанню заборгованості із заробітної плати, сформувати єдину профспілкову ідеологію, яка б підвищила довіру до профспілок. Академією праці і соціальних відносин не проводяться наукові дослідження, які б сприяли профспілкам у виробленні стратегій їхньої діяльності. Тривожною залишається тенденція до падіння профспілкового членства. Лише за останні 5 років чисельність членів профспілок зменшилася на два з половиною мільйони осіб, а щороку втрати сягають понад 500 тисяч членів профспілок. Це є результатом як незалежних від профспілок причин, викликаних, зокрема, адміністративними реформами, закриттям підприємств, зменшенням кількості робочих місць, так і недостатньою роботою профспілкових організацій, а також, можливо, і втратою довіри до профспілок. Так, лише у 2009 році вибуло з профспілок за власним бажанням понад 100 тис. осіб. Негативно впливають на виконання захисних функцій профспілок назрілі внутрішньоспілкові проблеми: кадрове та фінансове послаблення членських організацій, їхніх організаційних ланок. У більшості виконавчих апаратів обласних організацій профспілок відсутні юристи, економісти, технічні інспектори, інші спеціалісти, що не дає змоги забезпечити своєчасне надання необхідної допомоги первинним організаціям. Протягом останніх трьох років майже на тисячу зменшилась кількість штатних працівників профспілкових органів усіх рівнів. Особливо це позначається на первинних організаціях: лише два відсотки від загальної чисельності голів профкомів працюють на постійній основі. Це не сприяє підвищенню ефективності діяльності профорганізацій.
Деякі профспілки через втрату своєї чисельності та брак фінансування недостатньо впливають на стан справ у трудових колективах та профспілкових структурах різних рівнів. З іншого боку, фактично згорнулася робота із залучення до лав профспілок нових членів, зокрема у транснаціональних корпораціях, на приватних підприємствах недостатнім є рівень підготовки відповідних фахівців.
Актуальним залишається питання вдосконалення структурної побудови профспілок, їх організаційних ланок, які сьогодні не завжди відповідають змінам, що сталися в економіці. Не відбувається об'єднання малочисельних споріднених профспілок, схожих за напрямами діяльності, триває процес дрібнення профспілок. Послаблює також профспілковий рух перехід окремих організацій всеукраїнських профспілок у підпорядкування до регіональних профоб'єднань, а також невходження організаційних ланок низки всеукраїнських профспілок до складу профоб'єднань.
Потребує зміцнення виконавська дисципліна, оскільки значна частина рішень виборних органів не виконується, окремі ключові положення Концепції розвитку ФПУ з питань удосконалення організаційної діяльності залишаються нереалізованими. Певною мірою це стосується проведення загальнопрофспілкових заходів, які здійснюються Федерацією, особливо під час масових протестних дій.
Рада відзначає, що однією із серйозних причин послаблення ФПУ та її членських організацій є недостатнє фінансування їх діяльності та несплата профспілкових внесків у встановлених розмірах.
Усвідомлюючи усю відповідальність за подальший розвиток та збереження профспілкового руху, Рада Федерації професійних спілок України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Вважати найголовнішим завданням Федерації профспілок України забезпечення єдності, солідарності, згуртованості, організаційного та фінансового зміцнення її лав і посилення на цій основі захисту інтересів членів профспілок.
2. Рекомендувати членським організаціям ФПУ:
2.1. Розглянути на засіданнях виборних органів питання організаційного та фінансового зміцнення профспілок. Зокрема щодо вдосконалення структури профспілок, у тому числі шляхом можливого впорядкування профспілкових ланок, створення профспілкових осередків у транснаціональних корпораціях та інших підприємствах, посилення роботи координаційних рад, впровадження інституту представників профспілок, інших гнучких форм діяльності.
2.2. Вжити заходів щодо зміцнення внутрішньоспілкової дисципліни та обов'язковості виконання рішень своїх виборних органів та органів ФПУ.
2.3. Здійснити заходи з посилення мотивації профспілкового членства шляхом забезпечення додаткових соціальних пільг і гарантій членам профспілок.
2.4. Активізувати роботу щодо створення дієвого резерву кадрів на посади керівників виборних профспілкових органів, зміцнення їх складу за рахунок молоді, жінок, запровадження механізму ротації та стажування кадрів.

................
Перейти до повного тексту