1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
03.11.2010 N 310
Первинні механізми болю та їх фармакологія
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь академіка НАН України О.О.Кришталя "Первинні механізми болю та їх фармакологія", Президія НАН України відзначає, що в Інституті фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України та в Міжнародному центрі молекулярної фізіології НАН України учнями академіків НАН України О.О.Богомольця та П.Г.Костюка виконуються важливі фундаментальні дослідження клітинних та молекулярних механізмів ноцицепції (первинної рецепції болю) та антиноцицепції.
Досягнуто важливих результатів у вирішенні фундаментальних питань щодо участі мембранних іонтранспортних структур у первинній рецепції болю, в результаті чого ідентифіковані молекулярні мішені для перспективного терапевтичного втручання при лікуванні больових синдромів різноманітної етіології.
Встановлено, що функція важливих ноцицепторів (P2X рецептори) ефективно модулюється ендогенними та синтетичними опіоїдами та канабіноїдами, і ця модуляція є опосередкованою гетеротримерними Ж-білками.
Досліджено вплив злоякісно перероджених клітин (остеосаркома) на механізми ноцицепції. У співпраці з Університетом Міннесоти (США) отримано принципово нові дані щодо впливу клітин остеосаркоми на чутливість Р2Х рецепторів до опіатів. Ці результати відкривають шлях до розуміння і можливого вирішення однієї з важливих проблем медицини, оскільки при деяких важких захворюваннях (зокрема, онкологічних) опіати втрачають свою знеболювальну ефективність з досі не встановлених причин.
У співробітництві з провідними зарубіжними вченими (Інститут біоорганічної хімії імені академіків М.М.Шемякіна та Ю.А.Овчиннікова РАН) з отрути павука Lycosa виділено пептид (РТ1), що селективно пригнічує активність P2X3 рецепторів у наномолярних концентраціях. Виявлено, що цей пептид фіксує P2X3 рецептор у десенситизованому стані. Пептид РТ1 є першою у світі природною молекулою, яка селективно блокує активність одного з основних ноцицепторів.
Тривають подальші дослідження з метою детального з'ясування молекулярного механізму дії вказаного пептиду на P2X3 рецептор.
В експериментах на тваринах показана висока антибольова активність знайденого пептиду, що свідчить про можливість розробки на його основі нового фармакологічного препарату.
У співробітництві з Інститутом органічної хімії НАН України знайдено новий клас малих молекул, що блокують ноцицептори типу ASIC. У результаті цих досліджень отримано молекули з активністю, що не поступається найкращим аналогам, відомим у світовій літературі. Продовжуються дослідження з оптимізації співвідношення "структура - активність".
Залучення молекулярно-біологічних, хімічних та електрофізіологічних підходів до вивчення механізмів болю та їх фармакології свідчить про міждисциплінарний характер цих досліджень та глибину проблеми.

................
Перейти до повного тексту