- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ У СПРАВАХ СІМ'Ї,
МОЛОДІ ТА СПОРТУ
ДЕРЖАВНА СОЦІАЛЬНА СЛУЖБА
ДЛЯ СІМ'Ї, ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ
Л И С Т
Раді міністрів Автономної
республіки Крим, обласним,
Київській
та Севастопольській міським
державним адміністраціям
Щодо забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа
Під час здійснення соціального супроводу найскладнішим питанням є вирішення житлових проблем, адже саме це є головним у забезпеченні їх повноцінної життєдіяльності.
Про актуальність даної проблеми та необхідність подальших дій свідчить також і велика кількість звернень, що надходять на адресу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Державної соціальної служби для сім'ї, дітей та молоді від осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким по закінченню інтернатного закладу та терміну перебування в закладах соціального обслуговування фактично немає куди подітись.
Відповідно до ст.
32,
33 Закону України
"Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування (за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу чи відповідні заклади) несуть відповідальність за збереження житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і повернення його після завершення їх перебування у відповідному закладі для таких дітей. У разі відсутності такого житла, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, у позачерговому порядку, протягом місяця забезпечують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа впорядкованим соціальним житлом.
З метою вивчення ситуації, оцінки потреб та здійснення соціальної роботи з випускниками інтернатних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та на виконання наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту і Міністерства освіти і науки України від 28.09.2007
N 3455/853 "Про затвердження Порядку взаємодії центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та управлінь (відділів) освіти щодо підготовки до самостійного життя дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з числа учнів старших та випускних класів інтернатних закладів і шкіл соціальної реабілітації" Державною соціальною службою для сім'ї, дітей та молоді двічі на рік (травень/грудень), починаючи з 2008 року, проводиться відповідний моніторинг.
Моніторинги, проведені Держсоцслужбою стосовно випускників 2008-2009 років, свідчать про неможливість забезпечення безоплатним соціальним житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які по закінченню інтернатного закладу та терміну перебування в закладах соціального обслуговування не можуть реалізувати це законодавчо визначене право. Така ситуація складається, не зважаючи на те, що в сімейних формах виховання та інтернатних закладах діти перебувають досить тривалий термін, тобто є час для пошуку шляхів забезпечення житлом зазначеної категорії осіб.
Відповідно до моніторингу станом на грудень 2009 року з 5108 випускників лише 31% (у 2008 - 24%) забезпечені житлом. Варто зазначити, що не завжди наявне житло є придатним для проживання. На квартирному обліку протягом 2009 року перебувало лише 22% випускників інтернатних закладів (регіональний розріз забезпечення житлом додається).
Враховуючи складність цього питання, на початку жовтня 2010 року Держсоцслужбою було опрацьовано інформацію регіональних центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо забезпечення законодавчо визначеного права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, по досягненню 18-річного віку, після закінчення навчання або перебування в сімейних формах виховання на забезпечення житлом, на основі отриманих копій обліково-статистичних карток дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли повноліття, та з'ясовано наступне.
До центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді протягом 2009 - першого півріччя 2010 року від служб у справах дітей надійшло 22095 копій обліково-статистичних карток дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли повноліття, згідно з якими:
- 14326 осіб перебували під піклуванням;
- 1154 осіб перебували у прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу;
- 6927 осіб перебували в інтернатних формах утримання.
З них:
- мають нерухоме майно (власне житло закріплене відповідними документами) - 7605 осіб (34,4% від загальної кількості наданих карток);
- повернулися на житлову площу батьків, які були позбавлені батьківських прав, - 3483 особи (15,7% від загальної кількості наданих карток);
- проживають у гуртожитках навчальних закладів, де навчаються, 4112 осіб (18,6% від загальної кількості наданих карток).
До центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді протягом 2009 - першого півріччя 2010 року по допомогу звернулось 6391 особа з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 28,9% від загальної кількості наданих карток. За результатами проведеної роботи:
- постановлено на квартирний облік 1706 осіб;
- влаштовано до соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 297 осіб;
- подано 63 звернення до судових органів та прокуратури з метою захисту житлових прав, з яких 44 позови було задоволено.
Протягом 2008 - першого півріччя 2010 років (відповідно до наданої інформації від житлових комісій виконавчих комітетів районних, міських районних у містах, селищної, сільських рад) соціальне житло надано 533 особам зазначеної категорії, зокрема:
- квартири в багатоквартирних житлових будинках - 96 особам;
- садибні одноквартирні жилі будинки - 44 особам;
- жилі приміщення у соціальних гуртожитках - 288 особам;
Також 812 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали житло з загального житлового фонду, з яких: 619 осіб отримали квартири в багатоквартирних жилих будинках, 129 осіб - садибні одноквартирні будинки.
З 2008 року включаючи перше півріччя 2010 року, на квартирному обліку перебуває 5153 таких осіб.
Згідно з отриманими даними, велика кількість територіальних одиниць як обласного, так і місцевого рівня, не має сформованого житлового фонду соціального призначення, не ведеться облік громадян, що мають право на соціальне житло (соціальний квартирний облік) і, відповідно, таке житло не надається.
Серед типових причин відсутності соціального житла в регіонах були зазначені такі:
- відсутність відповідного фінансування;
- відсутність вільних квартир, будинків, які можна було б використовувати як соціальне житло;
- відсутність місцевих програм розвитку соціального житла;
- не достатнє резервування земельних ділянок з розвиненою інфраструктурою під будівництво соціального житла;
- забудовники не передають місцевим радам частку житлової площі в новобудовах.
Оскільки на сьогодні забезпечити потребу у житлі всіх випускників інтернатних закладів не є можливим, необхідність у подальшому влаштуванні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, є дуже актуальною.
З огляду на вищезазначене рекомендуємо посилити контроль за виконанням законодавчо визначеного права на житло дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, в тому числі за формуванням житлового фонду соціального призначення. Наголошуємо, що у певної частки дітей житло є закріпленим, але воно не зберігається до досягнення повноліття дитини, що в першу чергу залежить від органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
................Перейти до повного тексту