1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
01.12.2010 N П-44-2
Про Генеральну угоду на 2010-2012 роки та основні завдання колдоговірної роботи на 2011 рік
Президія Федерації профспілок України відзначає, що завдяки спільним діям соціальних партнерів у 2010 році вдалося стабілізувати економіку і забезпечити її поступовий вихід із кризи. З'явилися позитивні тенденції до зростання зайнятості та зменшення безробіття. Відновлено зростання реальної заробітної плати.
Разом з тим соціально-економічна ситуація в країні залишається складною. Перш за все, не відбувається відчутних позитивних зрушень щодо подолання бідності, передусім серед працюючих, зростання споживчих цін, ліквідації заборгованості із заробітної плати.
Проте профспілкова переговорна команда з укладення нової Генеральної угоди змогла знайти вирішення або закласти механізми вирішення більшості нагальних та перспективних проблем і 9 листопада 2010 року укладено Генеральну угоду про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки.
На основі прогнозу економічного та соціального розвитку України у 2011 році та з урахуванням базових положень Програми Президента України "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна влада" і домовленостей сторін за Генеральною угодою президія Федерації профспілок України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Вважати головним завданням колдоговірної роботи на 2011 рік - використання переваг економічної стабілізації та зростання виробництва на користь людини праці.
2. Погодитися з висновками, пропозиціями та основними завданнями колдоговірної роботи, викладеними в інформаційній записці "Про основні завдання колдоговірної роботи на 2011 рік" (додається) та домагатися їх реалізації при укладенні колективних договорів і угод.
3. Керівникам членських організацій ФПУ при потребі ініціювати колективні переговори щодо внесення змін до галузевих та регіональних угод, що випливають із Генеральної угоди.
4. Доручити членам президії ФПУ - Голові ФПУ, народному депутату України Хара В.Г. та голові ЦК Професійної спілки працівників вугільної промисловості України, народному депутату України Турманову В.І. при обговоренні проекту Державного бюджету України на 2011 рік відстоювати пропозиції ФПУ щодо розміру прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати, забезпечення бюджетним фінансуванням фондів оплати праці працівників бюджетної сфери для реалізації Єдиної тарифної сітки в оплаті праці працівників окремих галузей бюджетної сфери із застосуванням для обрахунку окладів (ставок) тарифної ставки (посадового окладу) працівника I тарифного розряду на рівні мінімальної заробітної плати та поетапної реалізації державних гарантій в оплаті праці працівників освіти, охорони здоров'я, культури і науки.
5. Доручити керівництву ФПУ організувати роботу по врегулюванню розбіжностей щодо окремих положень, з яких Сторони не дійшли згоди, в процесі реалізації положень Генеральної угоди на 2010-2012 роки.
6. Доручити департаменту з питань економічного захисту за участі інших структурних підрозділів апарату ФПУ:
6.1. Підготувати та внести на розгляд наступного засідання президії ФПУ розгорнутий план заходів по реалізації Генеральної угоди на 2010-2012 роки. Постійно інформувати членів профспілок про реалізацією домовленостей за Угодою.
6.2. Підготувати та видати Бібліотечку голови профспілкового комітету з текстом Генеральної угоди та коментарями фахівців щодо ефективного застосування її положень. Опублікувати текст Генеральної угоди в профспілкових засобах масової інформації.
6.3. Спільно з Міністерством праці та соціальної політики України і об'єднаннями організацій роботодавців підготувати рекомендації щодо проведення колдоговірної кампанії 2011 року і основних завдань, які мають бути вирішені шляхом колективних переговорів, та взяти активну участь у підготовці тристоронньої науково-практичної конференції з питань вдосконалення механізму колективно-договірних відносин.
7. Рекомендувати членським організаціям ФПУ визначити тактику підтримки первинних профспілкових організацій у відстоюванні їх позиції в ході колективних переговорів на рівні галузі, території.
8. Звернутися з пропозицією до Академії праці та соціальних відносин ФПУ, Навчально-методичного центру Федерації профспілкових організацій Чернігівської області щодо підготовки викладачів для навчання учасників переговорів з профспілкової сторони у системі профспілкового навчання, розробки методичних рекомендацій на допомогу профспілковим викладачам.
Керівникам ФПУ, членських організацій ФПУ запровадити систему безперервної підготовки та перепідготовки команд профспілкових переговорників для ведення переговорів з укладання Генеральної, галузевих і регіональних угод.
9. Керівникам структурних підрозділів апарату ФПУ підготувати протягом I півріччя 2011 року та внести на розгляд президії ФПУ концепцію якісно нового проекту Генеральної угоди на трьох або п'ятирічний період на базі Цілей Розвитку Тисячоліття, принципів Гідної праці та консолідації бізнесу, влади і профспілок на забезпечення досягнення Україною стандартів життя трудящих на рівні двадцяти найрозвинутіших країн світу.
10. Контроль за виконанням постанови покласти на заступника Голови ФПУ Кондрюка С.М.
Голова ФПУ В.Г.Хара
Додаток
до постанови президії ФПУ
01.12.2010 N П-44-2
ІНФОРМАЦІЙНА ЗАПИСКА
про основні завдання колдоговірної кампанії на 2011 рік
I. Деякі підсумки 2010 року
Соціально-економічна ситуація в країні у 2010 році продовжує залишатися складною, незважаючи на те, що Уряду спільно з іншими соціальними партнерами вдалося стабілізувати економіку і забезпечити її поступовий вихід із кризи.
Реальний валовий внутрішній продукт за I квартал 2010 р. порівняно з відповідним періодом попереднього року зріс на 4,9%, а за II квартал - на 5,9%. Обсяг виробленої промислової продукції за січень - вересень 2010 року збільшився на 10,8%. Випуск промислової продукції на підприємствах переробної промисловості зріс на 13,0%, добувної промисловості - на 3,7%, з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води - на 10,7%.
Суттєво збільшено обсяги випуску промислової продукції на підприємствах легкої промисловості, машинобудування, хімічної та нафтохімічної промисловості, металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, оброблення деревини та виробництва виробів з деревини.
За цей період порівняно з відповідним періодом минулого року фізичний обсяг оптового товарообороту збільшився на 2,4%, а оборот роздрібної торгівлі - на 5,1%. Це свідчить про збільшення платоспроможного попиту населення.
За січень - серпень 2010 року від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі склало 4640 млн.дол. США і збільшилося порівняно з відповідним періодом 2009 року на 22,6%.
У 2010 році стабільно в повному обсязі фінансуються соціальні видатки бюджету. Виконуються передбачені законом про державний бюджет етапи та розміри підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та пенсії.
Намітилися позитивні тенденції щодо зростання зайнятості та зменшення безробіття. Кількість зайнятого населення збільшилася до 20,2 млн. осіб, рівень зайнятості зріс з 57,7 відсотка до 58,4%, а рівень безробіття скоротився з 9,1% до 8,5%.
Реальна заробітна плата по результатах 9 місяців зросла на 9,8% (при річному прогнозі 5%). Показник інфляції з початку року склав 7,4% (при річному прогнозі 13,1%). Люди особливо відчули подорожчання товарів та послуг у серпні - вересні, коли офіційний показник інфляції за два місяці склав 4,1%.
Середній розмір оплати праці у січні - вересні 2010 року (2176 грн.) в усіх регіонах (крім Тернопільської, Волинської, Чернігівської та Херсонської областей) був вищим за два прожиткових мінімуми для працездатної особи, при цьому лише у 5 із них заробітна плата перевищила середню по країні: у м. Києві - 3322 грн., у Донецькій області - 2469 грн., Дніпропетровській - 2313 грн., Київській - 2217 грн. та Луганській - 2198 грн. Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався у Тернопільській - 1602 грн., Волинській - 1641 грн., Чернігівській - 1672 грн. та Херсонській - 1685 грн. областях.
Разом з тим моніторинг показників свідчить про відсутність позитивних тенденцій щодо подолання бідності у посткризовий період, передусім серед працюючих. Розмір мінімальної заробітної плати як державної соціальної гарантії (станом на 1 жовтня поточного року - 907 гривень) вже провокує бідність серед працюючих, оскільки він є нижчим за межу бідності (915 грн.) та меншим розміру фактичного прожиткового мінімуму на працюючу особу (у цінах вересня - 1013 грн.).
Понад 300 тисяч працівників не виплачено 1,4 мільярда гривень заробітної плати. Організації роботодавців блокують запровадження економічних механізмів захисту працівника при несвоєчасній оплаті їх праці.
II. Передумови колдоговірної кампанії 2011 року
Кабінет Міністрів України у своєму прогнозі макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2011 рік (затвердженому постановою від 11 серпня 2010 року N 701) передбачає збільшення валового внутрішнього продукту на 4,5%; зростання реальної заробітної плати на 4% (при зростанні продуктивності праці на 4,1%); збільшення кількості зайнятих економічною діяльністю віком від 15 до 70 років (у середньому за рік) до 20,4 - 20,6 мільйонів осіб; рівень безробіття, визначений за методологією МОП - 7,6 - 8,1 відсотка (постанова Кабінету Міністрів України додається). Аналогічні тенденції динаміки прогнозних показників розвитку економіки України передбачають Міжнародний валютний фонд та Європейський банк реконструкції та розвитку.
На основі зазначених показників сформовано і проект Державного бюджету України на 2011 рік (був повернутий на доопрацювання Кабінету Міністрів України, як такий, що розроблений без врахування вимог нового Податкового кодексу України).
У листопаді 2010 року укладено Генеральну угоду про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки. Домовленості соціальних партнерів повинні бути імплементовані в угодах інших рівнів та колективних договорах (в Україні діє 27 регіональних, 92 галузеві угоди та майже 100 тисяч колективних договорів; ними охоплено біля 82 відсотка працівників).
При формуванні Держбюджету України на 2011 рік ФПУ пропонувала:
1. Встановити розмір місячної мінімальної заробітної плати, як державної соціальної гарантії з 01.01.2011 р. - на рівні 1174 грн. (розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, збільшений на податок з доходів фізичних осіб), з подальшим підвищенням розміру мінімальної заробітної плати відповідно до зростання індексу споживчих цін (поквартально) та з поетапним урахуванням сімейної складової (до досягнення відповідного коефіцієнта 1,3), - а саме: з 01.04.2011 - 1314 грн., з 01.07.2011 - 1471 грн., з 01.10.2011 - 1646 грн., з 01.12.2011 - 1691 грн.
2. Забезпечити бюджетним фінансуванням фонди оплати праці працівників бюджетної сфери для реалізації Єдиної тарифної сітки в оплаті праці працівників окремих галузей бюджетної сфери із застосуванням для обрахунку окладів (ставок) тарифної ставки (посадового окладу) працівника I тарифного розряду на рівні мінімальної заробітної плати та поетапної реалізації державних гарантій в оплаті праці працівників освіти, охорони здоров'я, культури і науки.
Невдоволення в українському суспільстві викликали домовленості Кабінету Міністрів України з Міжнародним валютним фондом щодо подальшого підвищення ціни на газ для потреб населення та збільшення пенсійного віку для жінок. Болючими є питання збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги та занадто низький рівень оплати праці працівників бюджетної сфери.
В умовах економічної та демографічної кризи в Україні склалася надзвичайно складна ситуація з умовами праці, виробничим травматизмом та професійною захворюваністю працівників.
За останні п'ять років на виробництві загинуло майже 5 тисяч працівників і понад 85 тисяч - травмовано. Майже до 30 відсотків зросла питома вага працівників, зайнятих у шкідливих для здоров'я умовах праці, внаслідок чого постійно збільшується кількість нововиявлених професійних захворювань (6-7 тисяч на рік).
III. Основні завдання колдоговірної кампанії на 2011 рік
Головним гаслом, під яким профспілкові організації будуть вести колективні переговори з укладення колективних договорів, є "Профспілки за гідну працю та гідне життя в Україні!"

................
Перейти до повного тексту