- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Метаболічна інженерія дріжджів для створення ефективних продуцентів біопалива
Заслухавши та обговоривши доповідь директора Інституту біології клітини НАН України члена-кореспондента НАН України А.А.Сибірного "Метаболічна інженерія дріжджів для створення ефективних продуцентів біопалива", Президія НАН України відзначає, що в інституті на сучасному рівні здійснюються дослідження в галузі метаболічної інженерії мікроорганізмів, які дозволяють конструювати ефективні мікробні продуценти різноманітних речовин, у тому числі біопалива.
Це, зокрема, дослідження у галузі метаболічної інженерії дріжджів для конструювання поліпшених продуцентів етилового спирту, здатних до ефективної конверсії одного з основних цукрів лігноцелюлози - ксилози до етанолу.
Отримано штами дріжджів Hansenula polymorpha з поліпшеною алкогольною ферментацією ксилози при підвищеній температурі (47-49 град.С) внаслідок введення у геном дріжджів бактерійного гена ксилозоізомерази та білкової інженерії дріжджового гена ксилозоредуктази. Крім того, посилено експресію генів, що кодують ксилітолдегідрогеназу, ксилулокіназу та піруватдекарбоксилазу. Сконструйовано штами H. polymorpha, здатні до безпосередньої алкогольної ферментації крохмалю та ксилану. За результатами цих робіт подано та зареєстровано 4 патенти США, опубліковано низку статей в провідних міжнародних журналах.
У найкращого природного продуцента етанолу з ксилози P. stipitis також проведено білкову інженерію ксилозоредуктази, дерепресовано цей ген, а також гени ксилітолдегірогенази, ксилулокінази, піруватдекарбоксилази та алкогольдегідрогенази. На штами P. stipitis отримано патент України. Ці штами передані для випробування німецькій фірмі "Sued-Chemie" (Мюнхен). Штами P. stipitis з поліпшеним виходом етанолу з рослинної біомаси впроваджено в рамках науково-технічного проекту на підприємстві "Експрес" (м. Охтирка, Сумська область). З'ясовано, що використання сконструйованих штамів забезпечує утворення підвищеної кількості етанолу з гідролізатів рослинних відходів (висівки, тирса). Оптимізовано умови алкогольної ферментації таких штамів та розроблено лабораторний регламент отримання паливного етанолу з рослинних відходів.
Крім того, проводяться дослідження, спрямовані на підвищення виходу етанолу у пекарських дріжджів Saccharomyces cerevisiae при зброджуванні глюкози. Для цього вперше використано оригінальний прийом модифікації енергетичного метаболізму дріжджів внаслідок надекспресії ферментів, що розщеплюють основне енергетичне джерело клітини - АТФ. Отримані штами перетворюють більший відсоток глюкози на етиловий спирт за рахунок меншого нагромадження біомаси клітин. Одержані результати дозволили подати заявку на патент США. Науковці інституту беруть участь у виконанні цільової комплексної програми наукових досліджень НАН України "Біомаса як паливна сировина" ("Біопалива"), в рамках якої виконуються п'ять наукових проектів. У результаті успішного здійснення цих робіт планується поліпшити утворення етилового спирту за допомогою пекарських дріжджів з глюкози та термотолерантних дріжджів Hansenula polymorpha з цукрів гідролізатів лігноцелюлози.
Розпочато дослідження в галузі синтезу дріжджами вищих спиртів, зокрема ізобутанолу, а також спрямовані на отримання біоводню за допомогою бактерій та дріжджів.
За результатами досліджень науковців Інституту біології клітини НАН України з отримання біопалива опубліковано низку статей у провідних наукових журналах, захищено 2 кандидатські дисертації. Інститут організував і провів ряд заходів, присвячених цьому питанню. Зокрема, у 2001 р. відбулася перша в Україні міжнародна конференція по дріжджах, у якій взяли участь провідні спеціалісти в галузі алкогольної ферментації лігноцелюлози з США, Фінляндії та Польщі. У 2008 р. інститут провів у Києві 12-й Міжнародний конгрес по дріжджах, що зібрав 360 науковців з 37 країн світу. Декілька сесій конгресу було присвячено розвитку метаболічної інженерії дріжджів та отриманню біопаливного етанолу за допомогою цих організмів. У 2011 р. інститут планує провести спеціалізовану міжнародну конференцію, присвячену метаболічній інженерії дріжджів для одержання біопалива.
................Перейти до повного тексту