- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАН УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ МІННАУКИ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А / Н А К А З
N 45 від 25.02.98
Про діяльність регіональних наукових центрів НАН України і Міннауки України
Заслухавши та обговоривши доповідь академіка НАН України Б.С. Стогнія, Президія НАН України і Колегія Міннауки України відзначають, що існуюча регіональна система наукового супроводження в Україні, основу якої складають регіональні наукові центри НАН України і Міннауки України, набула подальшого розвитку.
За звітний період регіональні наукові центри НАН України одержали подвійне підпорядкування, що юридично зафіксувало характер їх науково-координаційної діяльності. На базі Кримського відділення НАН України було створено Кримський науковий центр НАН України і Міннауки України.
Вжиті заходи сприяли підвищенню ролі наукових центрів у розробці та реалізації державної науково-технічної політики на регіональному рівні, залученню до діяльності центрів фахівців наукових установ НАН України, вузів та наукових організацій галузевих академій наук України.
Центри набули позитивного досвіду і мають певні досягнення у розробці програм соціально-економічного розвитку ряду регіонів України. Певна увага була приділена науковому забезпеченню розв'язання проблем екології, енергозбереження та раціонального використання природних ресурсів, духовного та культурного розвитку регіонів.
Так, Придніпровський науковий центр за рішенням Кабінету Міністрів України є головним виконавцем по розробці проекту Державної програми соціально-економічного розвитку Придніпровського регіону. Концепцію програми вже узгоджено з Мінекономіки України, більшістю зацікавлених міністерств і відомств, держадміністраціями Дніпропетровської, Кіровоградської та Запорізької областей. Аналогічні проекти програм соціально-економічного розвитку регіонів формуються Донецьким та Південним науковими центрами.
Обласними держадміністраціями Дніпропетровської та Запорізької областей затверджені і реалізуються розроблені Придніпровським науковим центром першочергові заходи щодо енергозбереження у народногосподарському комплексі регіону. Західним науковим центром підготовлено та подано на розгляд українсько-американської робочої групи з проблем енергоефективності та енергозбереження при Комісії "Кучма-Гор" пропозиції щодо комплексного розв'язання відповідних питань у західному регіоні України. Південним науковим центром подані до місцевих органів влади пропозиції щодо організації системи еколого-біологічного моніторингу водоймищ регіону, організовано проведення міжнародного науково-практичного семінару "Еколого-біологічні проблеми Дністра".
Кримським науковим центром започатковано науковий журнал "Культура народів Причорномор'я", який видається російською, українською, кримськотатарською та англійською мовами. В підготовці журналу беруть участь поряд з українськими вченими науковці з Болгарії та Туреччини. Центром також розгорнуто роботи з комп'ютеризації бібліотек Криму.
Разом з тим нові організаційні можливості використовуються регіональними науковими центрами НАН України і Міннауки України не повною мірою. Як і раніше, недостатньою є науково-технічна допомога цим областям відповідних регіонів, які поки що не мають розвинутої наукової бази. Насамперед це стосується Західного наукового центру, що останнім часом значною мірою обмежує свою діяльність проблемами Львівської області. Більше уваги з боку Південного, Донецького та Північно-Східного наукових центрів потребують відповідно Миколаївська, Луганська та Полтавська області. Необхідно посилити координацію діяльності по виконанню договору про науково-технічне співробітництво між Національною академією наук України та Сумською областю.
Не відповідає потребам сучасності діяльність наукових центрів по формуванню програм соціально-економічного розвитку регіонів України через відсутність науково обгрунтованих підходів до їх розробки, належного науково-методичного забезпечення.
Наукові центри незадовільно працюють у сфері розв'язання проблем розвитку інноваційної діяльності, питань щодо надання пріоритетним регіональним науково-технічним програмам статусу державних, а також отримання центрами сертифікатів на проведення державної наукової та науково-технічної експертизи.
Поза увагою регіональних наукових центрів перебувають наукові проблеми, пов'язані з виникненням негативних надзвичайних ситуацій в регіонах України.
Президія НАН України та Колегія Міннауки України П О С Т А Н О В Л Я Ю Т Ь:
1. Встановити, що найважливішим завданням регіональних наукових центрів НАН України і Міннауки України є участь у розробці та реалізації ефективної державної науково-технічної політики, орієнтованої на підвищення ролі науки у розв'язанні актуальних проблем економічного, соціального та духовного розвитку регіонів.
2. Затвердити Перелік конкретних пріоритетних напрямів діяльності регіональних наукових центрів НАН України і Міннауки України на 1998-1999 рр. (додаток 1).
3. Схвалити Перелік найважливіших регіональних науково-технічних програм (додаток 2), яким доцільно надати статус державних науково-технічних програм.
Регіональним науковим центрам НАН України і Міннауки України до 01.06.98 подати у встановленому порядку до Міннауки України необхідні обгрунтування для включення зазначених програм до переліку державних науково-технічних програм.
4. Затвердити склади рад регіональних наукових центрів НАН України і Міннауки України (додаток 3).
Взяти до відома, що склад Ради Кримського наукового центру НАН України і Міннауки України затверджено постановою/наказом Президії НАН України і Міннауки України від 26 вересня 1997 р. N 319.
5. Інституту економічного прогнозування НАН України налагодити взаємовигідне співробітництво з регіональними науковими центрами НАН України і Міннауки України з питання ефективного науково-методичного забезпечення діяльності по розробці програм соціально-економічного розвитку регіонів України.
6. Заступнику міністра України у справах науки і технологій члену-кореспонденту НАН України Б.В. Гриньову та члену Президії НАН України академіку НАН України Б.С. Стогнію разом з головами наукових центрів НАН України і Міннауки України до 01.05.98 провести необхідну роботу для надання центрам сертифікатів на проведення наукової та науково-технічної експертизи відповідно до Закону України
"Про наукову та науково-технічну експертизу".
7. З метою збільшення внеску науки у розв'язання проблем, пов'язаних із запобіганням негативним надзвичайним ситуаціям, регіональним науковим центрам НАН України і Міннауки України у поточному році організувати за погодженням з місцевими органами влади залучення науково-технічного потенціалу до оцінки залишкових ресурсів важливих споруд у регіонах, а також за рахунок зацікавлених організацій створити регіональні системи гідрогеологічного моніторингу.
Покласти на Інститут геологічних наук НАН України науково-методичне забезпечення, а на Інноваційний центр НАН України - координацію та загальну організацію роботи по створенню регіональних систем гідрогеологічного моніторингу.
8. Покласти на Північно-Східний науковий центр НАН України і Міннауки України загальну координацію робіт по виконанню договору про співробітництво між Національною академією наук України і Сумською обласною державною адміністрацією.
9. Головам регіональних наукових центрів НАН України і Міннауки України до 10.05.98 подати до Президії НАН України пропозиції щодо розширення використання можливостей Міннауки і Міносвіти України у діяльності центрів.
10. Кримському науковому центру НАН України і Міннауки України до 01.04.98 подати в установленому порядку на експертизу проект створення Кримського регіонального інноваційного центру для включення до Державного реєстру технопарків та інноваційних структур інших типів.
................Перейти до повного тексту