1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 407 від 20.11.98
м. Київ
Про розвиток в Україні досліджень, пов'язаних з проблемами біоетики
Заслухавши та обговоривши доповідь голови Комітету з питань біоетики при Президії НАН України академіка НАН України Ю.І. Кундієва "Про розвиток в Україні досліджень, пов'язаних з проблемами біоетики", Президія НАН України відзначає, що в Україні досить широко виконуються наукові дослідження і роботи, які потребують розгляду з точки зору біоетики.
Так, в інститутах біологічного профілю проводяться генно-інженерні роботи, метою яких є отримання трансгенних мікроорганізмів, рослин та тварин, розробляються основи генної терапії людини.
Медиками здійснюються трансплантологічні операції з пересадки органів та змін статі, проводиться ДНК-діагностика, розробляються підходи до корекції генома людини.
В інститутах хімічного та фізико-технічного профілю створюються нові технології, речовини та матеріали, застосування яких може впливати на людину та її геном.
Соціологи, економісти та правознавці беруть участь у вирішенні питань, пов'язаних з біоетичними нормами науки та виробництва.
Міжнародна практика переконливо свідчить, що така діяльність повинна бути регламентована, у тому числі з точки зору біоетичних принципів. Першим узагальнюючим правовим актом у цій галузі є Загальна декларація про геном людини і про права людини, яка була прийнята Генеральною конференцією ЮНЕСКО наприкінці минулого року. Світова громадськість усвідомлює необхідність урегулювання цих досліджень та дотримання етичних норм і правил. Створено Міжнародний комітет з біоетики та відзначено важливість формування Національних комітетів з питань біоетики, розглянуто питання щодо розробки їх статуту та визначення функцій.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь голови Комітету з питань біоетики при Президії НАН України академіка НАН України Ю.І. Кундієва взяти до відома.
2. Відзначити такі основні принципи біоетики при проведенні наукових досліджень:
- свобода проведення наукових досліджень, яка необхідна для розвитку знань, є складовою частиною свободи думки;
- відповідальність, що є невід'ємною частиною діяльності наукових працівників, а також вимогливість, обережність та об'єктивність як при проведенні наукових досліджень, у тому числі соціально-економічного та техногенного профілю, так і при використанні їх результатів повинна бути предметом особливої уваги, коли йдеться про дослідження стосовно генома людини з урахуванням етичних та соціальних наслідків;
- мета прикладного використання результатів наукових досліджень стосовно генома людини полягає в зменшенні страждань людей, поліпшенні стану здоров'я кожної людини та всього людства;
- ніякі медико-біологічні дослідження, перш за все стосовно генома людини, а також прикладні дослідження в цій галузі не повинні превалювати над повагою прав людини, основних свобод і людської гідності;
- дослідження, діагностика і лікування, що пов'язані з втручанням у геном будь-якої людини, можуть проводитися лише після ретельної попередньої оцінки потенційної небезпеки і переваг та з врахуванням свідомої згоди пацієнта, а також положень, передбачених національним законодавством;
- дотримання права кожної людини бути інформованою про результати генетичного аналізу та його наслідки;
- заборона практики, що суперечить людській гідності, а саме: практики клонування з метою відтворення людської особи.
3. Затвердити Положення про Комітет з питань біоетики при Президії НАН України (додаток 1).
4. Затвердити персональний склад Комітету з питань біоетики при Президії НАН України (додаток 2).
5. Комітету з питань біоетики при Президії НАН України:
5.1. До 01.01.99 проінформувати інститути НАН України про основні положення міжнародних норм щодо проведення наукових досліджень, результати яких мають відношення до проблем біоетики.
5.2. У першому півріччі 1999 р. провести вивчення стану та дотримання біоетичних норм і правил в інститутах НАН України, які проводять дослідження у відповідних галузях науки і техніки, та подати узагальнену інформацію до Президії НАН України.
5.3. Протягом I півріччя 1999 р. разом з фахівцями Міністерства України у справах науки і технологій підготувати та подати у встановленому порядку до Верховної Ради України проект закону про біоетику.
6. Національному науковому центру з медико-біотехнічних проблем при Президії НАН України здійснювати науково-організаційне забезпечення роботи Комітету.
7. Відділенням НАН України при затвердженні нових наукових тем забезпечити необхідну експертизу в галузі біоетики, створивши в разі необхідності комісіі з біоетики при вчених радах інститутів.
8. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Науково-організаційний відділ Президії НАН України.
Президент Національної академії наук України академік НАН України Б.Є. Патон
Головний учений секретар Національної академії наук України академік НАН України А.П. Шпак
Додаток 1
до постанови Президії НАН
України
від 20.11.1998 р. N 407
Положення про Комітет з питань біоетики при Президії НАН України
1. Загальні положення
1.1. Комітет з питань біоетики (далі - Комітет) створено згідно з постановою Президії НАН України від 20 листопада 1998 р. N 407.
1.2. Комітет здійснює свою роботу під керівництвом НАН України, в тісній координації з відповідними відділеннями та установами НАН України, а також зацікавленими міністерствами та відомствами.
1.3. У своїй діяльності Комітет керується чинним законодавством, а також Статутом Національної академії наук України, рішеннями Загальних зборів НАН України і Президії НАН України.

................
Перейти до повного тексту