- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Рослинний покрив в умовах інтенсивного антропогенного навантаження (на прикладі Донецького регіону)
Заслухавши та обговоривши доповідь директора Донецького ботанічного саду НАН України члена-кореспондента НАН України О.З.Глухова "Рослинний покрив в умовах інтенсивного антропогенного навантаження (на прикладі Донецького регіону)", Президія НАН України відзначає, що в Донецькому ботанічному саду НАН України здійснюються важливі фундаментальні й прикладні дослідження у сфері промислової ботаніки; інтродукції, акліматизації та селекції рослин, охорони рослинного світу в індустріальних регіонах південного сходу України. Основна мета цих досліджень полягає в обґрунтуванні ефективних методів екологічного моніторингу фітобіоти та опрацюванні нових підходів відновлення порушених природних екосистем, використання яких може забезпечити позитивний вплив на екологічну якість навколишнього середовища.
Так, науковцями ДБС НАН України завершено інвентаризаційне дослідження флори і рослинності Південного Сходу України, складено їх номенклатурні кадастри, створено систему регіонального фітомоніторингу. Розроблено концептуальні основи та загальну схему формування регіональної екологічної мережі. За науковими обґрунтуваннями науковців саду створено понад 80 територій природно-заповідного фонду, в тому числі трьох національних природних парків та трьох регіональних ландшафтних парків, завдяки чому значно підвищено відсоток заповідності території регіону та репрезентативність заповідної мережі.
Значного розвитку отримав інтродукційний напрям у фітосозології. У колекціях Донецького ботанічного саду НАН України вирощуються понад 200 видів раритетної фракції регіональної флори. Обґрунтовано та практично підтверджено доцільність застосування реінтродукції як одного з перспективних методів активної охорони зникаючих видів рослин в антропогенно трансформованому середовищі Південного Сходу України.
Комплексна експозиція "Степи України", яка має статус національного наукового надбання України, стала моніторинговою ділянкою з популяційних і геоботанічних досліджень та розробки методів відновлення степів. У 2006 р. експозиція і колекція тропічних і субтропічних рослин Донецького ботанічного саду НАН України також були віднесені до наукових об'єктів, що становлять національне надбання.
Одержані нові дані про процеси трансформації рослинного покриву під дією пасквального навантаження, розроблено шляхи збереження біорізноманітності та відновлення господарської цінності пасовищних угруповань. Зокрема, розроблено робочу класифікацію пасовищних екосистем регіону, на основі вивчення їх сукцесій виявлено шляхи відновлення рослинного покриву, запатентовано технологію оптимізації та відновлення рослинного покриву на порушених і деградованих землях в умовах нестабільного землекористування, яка знайшла широке впровадження в регіоні на загальній площі понад 1500 га. Створені 3 високопродуктивні сорти кормових рослин, які впроваджуються шляхом закладення насіннєвих маточних ділянок на території сільськогосподарських підприємств.
Основними джерелами забруднень навколишнього середовища Донецького регіону є використання гірничодобувною промисловістю екологічно несприйнятливих технологій, сотні тисяч гектарів землі зазнають безпосереднього впливу промислової розробки, в результаті якої змінюються еволюційно сформовані природні комплекси. Для подолання негативних наслідків таких змін Донецький ботанічний сад НАН України розробив теорію рекультивації та фітоекологічні основи оптимізації техногенних земель. Вперше описано первинні сукцесії та встановлено закономірності їх протікання на породних відвалах вугільних шахт, виділено стадії розвитку екотопу. Практичним результатом наукового пошуку стало розроблення та впровадження Держстандарту "Правила проведення біологічної рекультивації породних відвалів вугільних шахт України", отримання 3 патентів та створення проектів біологічного етапу рекультивації для понад 100 промислових відвалів.
Доведено ефективність нових методів фітоіндикаційної оцінки антропогенно трансформованих ландшафтів України, зокрема анатомо-морфологічних, тератологічних, бріо- та ліхеноіндикаційних. Запатентовано 7 способів тестування забруднення ґрунтів важкими металами, 3 способи використання індикаційно-діагностичної ролі синантропних видів.
За останні 5 років співробітниками установи опубліковано 18 монографій, 11 довідників та науково-популярних видань, 257 статей у вітчизняних та 5 у закордонних виданнях, захищено 1 докторську та 12 кандидатських дисертацій, створено 43 сорти декоративних деревно-кущових, квітково-декоративних, харчових та кормових рослин, отримано 10 патентів на корисні моделі. Донецький ботанічний сад НАН України забезпечує щорічно проведення міжнародних наукових конференцій та випуск збірника наукових праць "Промислова ботаніка".
Досягнення науковців ботанічного саду відзначені премією НАН України ім. В.Я.Юр'єва (2007 р.) та Державною премію України в галузі науки і техніки (2008 р.).
Загальна кількість працівників ботсаду на початок 2010 р. склала 179 осіб, у тому числі наукових співробітників - 38, докторів наук - 5 (середній вік - 64,8 року), кандидатів наук - 30 (середній вік - 43,5 року).
Донецький ботанічний сад НАН України здійснює науково-методичне керівництво Луганським природним заповідником НАН України.
За останні п'ять років було залучено понад 15 млн.грн. з екологічного фонду обласного бюджету на створення та реконструкцію інфраструктури установи, зокрема здійснено реконструкцію оранжерейного комплексу з його технічним переоснащенням.
Разом з тим Президія НАН України відзначає, що у діяльності Донецького ботанічного саду НАН України є певні недоліки та невирішені питання.
................Перейти до повного тексту