1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
09.06.2010 N 168
Про наукові засади забезпечення населення України якісною питною водою
Заслухавши й обговоривши співдоповіді академіка НАН України В.В.Гончарука та академіка НАМН України А.М.Сердюка, Президія НАН України відзначає, що в установах НАН України та НАМН України проводяться системні наукові дослідження, спрямовані на вирішення проблем очищення стічних вод, управління водними ресурсами, охорони поверхневих та підземних вод, якості та технологій підготовки питної води, зміни хімічного складу і фізичної структури води внаслідок антропогенного забруднення, розроблення технологій раціонального використання води, впливу неякісної води на стан здоров'я населення тощо.
Розпорядженнями Президії НАН України від 13.03.02 N 151, від 17.05.05 N 305 головним виконавцем в НАН України наукових досліджень та заходів, пов'язаних з вирішенням проблем забезпечення населення України якісною питною водою, визначено Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України.
Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України розробив принципово нову концепцію забезпечення населення України якісною питною водою, яка схвалена Кабінетом Міністрів України (18.02.08 N 798/1-08 п.5), Радою національної безпеки і оборони України (27.02.09) та розглянута на спільному засіданні Президії НАН України і Колегії Міністерства з питань житлово-комунального господарства України ( рішення спільного засідання від 28.10.09) . Інститут отримав низку важливих результатів із розроблення наукових основ надійного забезпечення населення України високоякісною питною водою, створив принципово нові підходи до оцінювання якості питної води. Це передусім стосується методів та технологій очищення води, які призначені для одержання питної води з вод довільного складу, зокрема з морських та шахтних вод.
Реконструкція та будівництво великотоннажних централізованих станцій водопідготовки, націлених на одержання високоякісної питної води в об'ємі 200-320 куб.дм/добу на одну людину, потребує значних економічних витрат і принципово недоцільні, оскільки вода піддається вторинному забрудненню у водопровідних мережах, у тому числі й надзвичайно небезпечними для здоров'я людини мікроміцетами, виявленими співробітниками Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України та Інститутом урології НАМН України.
Згідно з новою концепцією водопровідну воду централізованого водопостачання виробляють для задоволення санітарно-гігієнічних та 2-3 куб.дм/добу на одну людину (що відповідає потребам у воді для пиття та приготування їжі) одержують на місці її споживання в установках бюветного типу. Ця вода у розподільну мережу не подається і цим виключається її вторинне забруднення. Така концепція практично перевірена у Києві та інших містах України, де мешканці мають можливість одержувати питну воду з бюветів, за станом якої проводиться постійний контроль.
Для технічного забезпечення реалізації нової концепції інститут запропонував установки підготовки високоякісної питної води колективного та індивідуального використання, які можуть використовуватися як у сільських, так і міських населених пунктах. Такі установки введені в експлуатацію у містах Київ, Донецьк, Львів, Херсон, Ялта, Мукачеве, Берегове, Пологи, Бориспіль, Прилуки, Васильків, Харків, Новоазовськ, Барвінкове, Хмельницький, де вони розміщені у лікарнях, дитячих закладах, установах та на підприємствах водоканалів.
Дослідження з проблем забезпечення населення України якісною питною водою здійснюються і в інших установах НАН України.
Так, в Інституті гідробіології НАН України визначені механізми впливу гідрологічних процесів формування екосистем дніпровських водосховищ з метою управління їх станом та якістю води. Досліджено вплив біологічно активних речовин водяних рослин на формування якості води та перспективи їх практичного використання.
В Інституті геологічних наук НАН України досліджено міграції забруднювачів (радіонуклідів, пестицидів тощо) у підземній гідросфері; змодельовано процеси їх міграції від земної поверхні у підземні води; спрогнозовано поведінку забруднювачів у багатошаровій гідрогеологічній системі. Встановлено закономірності формування підземних вод залежно від геолого-гідрогеологічних умов та дії техногенних факторів, розроблені методи моніторингу, картування, прогнозування та охорони підземних вод, досліджені процеси міграції забруднюючих речовин (насамперед, нафтопродуктів) у геологічному середовищі.
У Національній академії медичних наук України - в ДУ "Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзєєва НАМН України" проводяться наукові дослідження безпечності та якості води, що використовується для водопостачання населення, обґрунтування норм водопостачання для забезпечення фізіологічних та санітарно-гігієнічних потреб, вибір джерел питного водопостачання, розробляються методи обробки води та схеми водопостачання населених пунктів якісною питною водою. Здійснюється обґрунтування нормативів шкідливих хімічних речовин у водоймищах, вивчення їх комбінованої дії на організм людини. Вирішується проблема ризиків для здоров'я людини при споживанні питної води, нестандартної за хімічним складом.
Однак на сьогодні ще не досягнуто кардинального покращення стану водних ресурсів України та якості питної води, що спричинено негативними тенденціями щодо нестачі, поступового виснаження та зростаючого забруднення джерел прісної води в країні, незадовільним технічним станом і зношеністю систем водопостачання та водовідведення, застарілими технологіями водопідготовки, що зумовлює зниження якості питної води та становить потенційну загрозу ускладнення санітарно-епідемічної ситуації в окремих регіонах країни.
Недостатньо ефективна система моніторингу на державному та об'єктовому рівнях джерел, систем та об'єктів питного водопостачання, недосконалою є чинна нормативно-правова база у сфері забезпечення безпечного стану водних ресурсів та якості питної води, низький рівень міжвідомчої координації та фінансового забезпечення загальнодержавних цільових програм.
Погіршення якості джерел питного водопостачання, пов'язане з подальшим їх виснаженням і забрудненням, технічний стан і поширеність систем централізованого водопостачання та водовідведення унеможливлюють повне забезпечення населення якісною питною водою та призводять до зростання ризиків виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та епідемічного характеру в населених пунктах України, що є загрозами національним інтересам і національній безпеці України в екологічній та соціальній сферах.
Згідно з даними Держводгоспу України понад 50% проб питної води з підземних джерел не відповідають діючим стандартам і санітарним нормам за органолептичними показниками, а за результатами паспортизацій джерел і об'єктів сільського водопостачання вміст небезпечних органічних сполук у воді цих об'єктів у 3-5 разів, а в окремих випадках у 40-50 разів перевищує допустимі норми.
Однак незважаючи на наявність апробованих в НАН України технологій та розроблених установок для очищення води, на державному та місцевих рівнях не приділяється належна увага до їх впровадження.
Невідповідність якості питної води нормативним вимогам є однією з причин поширення серед населення багатьох інфекційних та онкологічних захворювань.
В Україні закладено основи водно-екологічної політики та нормативно-правові механізми її реалізації. Відносини у сфері регулювання та захисту водних ресурсів, а також забезпечення відповідної якості питної води регулюються Водним кодексом України, Земельним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про загальнодержавну програму розвитку водного господарства України", "Про загальнодержавну програму "Питна вода України " на 2006-2020 роки", "Національною програмою екологічного оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води" тощо.

................
Перейти до повного тексту