1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
09.04.2010 N 96
Про стан та перспективи розвитку ядерно-фізичних установок в НАН України
Заслухавши й обговоривши доповідь директора Інституту фізики високих енергій та ядерної фізики Національного наукового центру "Харківський фізико-технічний інститут" (ННЦ ХФТІ) НАН України члена-кореспондента НАН України А.М.Довбні "Про стан та перспективи розвитку ядерно-фізичних установок в НАН України", Президія НАН України відзначає, що ефективне використання та створення нових ядерно-фізичних установок є пріоритетним напрямом діяльності наукових установ НАН України відповідного профілю.
В Україні збережено низку унікальних дослідницьких установок (прискорювачі частинок та реактори), споруджених за часів Радянського Союзу. За роки незалежності створено нові ядерно-фізичні установки: перезарядний прискорювач іонів ЕГП-10К в Інституті ядерних досліджень НАН України, прискорювачі з мікропучками в Інституті прикладної фізики НАН України, потужні прискорювачі електронів у діапазоні енергій 10-100 МеВ у ННЦ ХФТІ НАН України. Активно використовується в дослідницьких програмах України та Європи прискорювач ЕЛІАС, який було побудовано в ННЦ ХФТІ НАН України за допомогою Центру ядерних досліджень (м. Юліх, Німеччина). В Інституті прикладної фізики НАН України здійснюється монтаж прискорювачів Pelletron-b та CV-28, переданих Україні німецькими науково-дослідними установами.
На завершальній стадії знаходиться реконструкція прискорювача електронів ЛПЕ-300 ННЦ ХФТІ НАН України з установкою "НЕСТОР", введено в дію дільницю на 30 МеВ та інжектор на 60 МеВ для нагромаджувача Н-100М. В 2010 році в ННЦ ХФТІ НАН України буде запущена перша черга комплексу з виробництва медичних радіонуклідів, який включає потужний прискорювач електронів та радіохімічну лабораторію з "гарячими" камерами.
ННЦ ХФТІ НАН України разом з Аргонською національною лабораторією (США) розробили концептуальний проект потужного джерела нейтронів, заснованого на підкритичній збірці, керованій лінійним прискорювачем електронів.
Завершено модернізацію автоматизованої системи управління та захисту дослідницького ядерного реактора Інституту ядерних досліджень НАН України, підготовлено перехід реактора на роботу з низькозбагаченим ядерним паливом. Уряд України схвалив розроблену фахівцями НАН України концепцію створення нового багатоцільового дослідницького ядерного реактора.
На ядерно-фізичних установках НАН України виконуються фундаментальні дослідження в галузі ядерної та радіаційної фізики, реакторного матеріалознавства, фізики конденсованого стану, геології, екології, біології тощо. Вони також використовуються для виробництва радіоізотопів для медицини та промисловості, радіаційної стерилізації, обробки напівпровідникових структур, вивчення наноструктур, збереження артефактів. Важливу роль ці установки мають для розв'язання завдань сучасної ядерної енергетики України, розробки реакторів майбутніх поколінь і термоядерних установок.
Разом з тим ефективна експлуатація енерговитратного дослідницького обладнання, ремонт, модернізація існуючих та створення нових установок потребує значних фінансових і матеріальних ресурсів, а також кадрового забезпечення. Відсутність коштів на капітальні вкладення унеможливлює оновлення обладнання та приладного парку ядерно-фізичних установок. Заходи з підтримання об'єктів, що становлять національне надбання, до яких віднесено частину ядерно-фізичних установок НАН України, фінансуються не в повному обсязі. Необхідно підвищити рівень міжнародної співпраці у роботах на унікальних дослідницьких установках України та провідних закордонних наукових центрів. Потребують вирішення питання довготермінового перебування українських фахівців у службових відрядженнях для проведення науково-дослідних робіт у зазначених центрах.

................
Перейти до повного тексту