- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
ВИЩА КВАЛІФІКАЦІЙНА КОМІСІЯ АДВОКАТУРИ
ПРИ КАБІНЕТІ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Вищої кваліфікаційної
комісії адвокатури при Кабінеті Міністрів
N VI/7-269 від 22.07.2011 )
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Вищої
кваліфікаційної комісії адвокатури
при Кабінеті Міністрів
N VI/12-599 від 17.02.2012 )
Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України в складі Голови комісії - Висоцького В.І., заступника голови комісії - Єзерської А.О., секретаря комісії - Ковбасінської Г.В., членів комісії - Антипченка В.К., Афанащенка С.І., Батченка А.Н., Варфоломеєвої Т.В., Дубовика М.І., Коваль К.П., Комарницької О.О., Котелевської К.В., Луцюка П.С., Маргулян К.Г., Міщенка В.В., Мультяна В.В., Павлишина Б.Я., Павлової М.А., Панасенко Т.П., Паневіна В.О., Полонського Ю.М., Прокопчука В.О., Ромаданової Г.Г., Кравченко П.А., Скукіса В.Ф., Соботника В.Й., розглянувши у відкритому засіданні питання щодо необхідності підвищення кваліфікації адвокатів України, пропозиції щодо нормативного врегулювання,
В С Т А Н О В И Л А:
Безперервний розвиток теорії права, зміни діючого законодавства та практики його застосування, вдосконалення форм та методів адвокатської діяльності обумовлюють необхідність адвокатів постійно та безперервно вдосконалювати знання та підвищувати кваліфікацію.
Серед професійних обов'язків адвоката, визначених ст.
7 діючого Закону України
"Про адвокатуру", не передбачено обов'язок підвищення кваліфікації та вдосконалення професійної майстерності. Разом з цим, такий обов'язок встановлюється рядом інших актів законодавства України, які регулюють діяльність адвокатури та міжнародно-правових документів.
Відповідно до п. 24
Основних положень про роль адвокатів, прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам 1 серпня 1990 року, "адвокатам має бути надано право формувати самоврядні асоціації для постійного навчання, перепідготовки й підтримування їх професійного рівня".
Відповідно до принципу II п. 2 Рекомендацій R(2000)21 Комітету Міністрів державам-учасницям Ради Європи про свободу здійснення професійних адвокатських обов'язків, прийнятих Комітетом Міністрів Ради Європи на 72-й зустрічі заступників міністрів 25 жовтня 2000 року, "Треба вжити всіх необхідних заходів для забезпечення високого рівня правової освіти..., а також для постійного підвищення кваліфікації адвокатів".
Відповідно до ст.
17 Закону України
"Про адвокатуру", в разі "... грубого порушення ... Присяги адвоката України", "адвокатська діяльність може бути припинена рішенням кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, а видане свідоцтво анульоване".
Відповідно до ч. 1, 3 та 4 ст.
10 Правил адвокатської етики "Зважаючи на суспільну значущість і складність професійних обов'язків адвоката, від нього вимагається високий рівень професійної підготовки, фундаментальне знання чинного законодавства, практики його застосування, опанування тактики, методів і прийомів адвокатської діяльності, ораторського мистецтва.
Адвокат зобов'язаний незалежно від сфери своєї переважної спеціалізації, якщо така має місце, підтримувати на належному рівні знання у питаннях, з яких він згідно з чинним законодавством зобов'язаний надавати юридичну допомогу за призначенням органів слідства або суду, а також безкоштовно.
Адвокат має постійно працювати над вдосконаленням своїх знань і професійної майстерності, володіти достатньою інформацією про зміни у чинному законодавстві".
Відповідно до п. 13-1 Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, затвердженому Указом Президента України 5 травня 1993 року
N 155/93, "Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія: ... здійснює контроль за додержанням адвокатами зобов'язань, що випливають з Присяги адвоката України, актів законодавства України та Правил адвокатської етики; виявляє причини та умови, що сприяли наданню адвокатами правової допомоги на низькому професійному рівні, та розробляє рекомендації стосовно заходів щодо усунення цих причин і умов; ухвалює рішення про підвищення кваліфікації адвокатів та організовує їх виконання".
Відповідно до пункту 18-1 цього
Положення кваліфікаційно-дисциплінарна комісія використовує результати проведених нею перевірок "... при плануванні заходів щодо підвищення кваліфікації адвокатів, забезпечення додержання ними Правил адвокатської етики, усунення причин і умов, що перешкоджають здійсненню адвокатами завдань, покладених на адвокатуру.
На підставі матеріалів перевірки голова кваліфікаційно-дисциплінарної комісії може вносити подання до дисциплінарної палати комісії про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності або покладення на нього обов'язку підвищити свою кваліфікацію".
Відповідно до п. 10 "з" Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури, затвердженого Указом Президента України 5 травня 1993 року
N 155/93, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури "встановлює порядок і форми підвищення кваліфікації адвокатів та координує роботу кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури з цих питань"
Одним з основних завданнь кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури є визначення рівня професійних знань осіб, які мають намір займатися адвокатською діяльністю.
В той же час стан справ, аналіз матеріалів, розглянутих Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури, свідчить, що рівень кваліфікації окремих адвокатів є достатньо низьким. Зростає кількість скарг на низьку якість роботи адвокатів, порушення ними Присяги адвоката України,
Правил адвокатської етики.
Підвищення кваліфікації адвокатів - кропітка діяльність і вона повинна проводитися комплексно, на державному рівні, у тісній взаємодії з Міністерством юстиції України, Спілкою адвокатів України, іншими громадськими організаціями адвокатів, оскільки проведення заходів підвищення кваліфікації адвокатів є одним із основних їх статутних завдань. Тим більше, що в Академії адвокатури України раніше діючі Центр підвищення кваліфікації та Школа адвокатської підготовки, реформовані в Інститут підвищення кваліфікації, який отримав ліцензію на цей вид діяльності і право видачі сертифіката державного зразка про підвищення кваліфікації юристів. Можливо слід по аналогії із Законом України
"Про судоустрій і статус суддів" трансформувати його в національну школу адвокатів України - установу із спеціальним статусом, яка б забезпечувала підготовку висококваліфікованих кадрів для адвокатури та здійснювала науково-дослідну діяльність, або створити її окремо. При цьому, вважається за доцільне, передбачити, що Національна школа адвокатів України утворюється при Вищій кваліфікаційній комісії адвокатури України і діє відповідно до Закону України
"Про адвокатуру" (до якого слід внести необхідні зміни і доповнення) та Статуту, який затверджується Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури України.
Один з напрямків, у якому мають розвиватись відносини ВККА з Міністерством юстиції, - це сприяння проведенню заходів щодо підвищення професійного рівня адвокатів. Однак він не набув достатнього розвитку.
Враховуючи наведене, заслухавши доповідачів - членів Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Міщенко В.В., Полонського Ю.М., Вища кваліфікаційна комісія адвокатури, приймаючи до уваги Рекомендації третьої Всеукраїнської наради голів Кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури за участі членів Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури, керуючись ст.
14 Закону України
"Про адвокатуру" та пп. 10, 10-1, 21
Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури, рішенням Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури від 20 березня 2009 року
N V/11-168,
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Порядок підвищення кваліфікації адвокатами України.
2. Зобов'язати регіональні кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури в строк до 1 січня 2011 року розробити на підставі Програми підвищення кваліфікації адвокатами України конкретні заходи з цього приводу та проінформувати Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури про стан виконання даного рішення.
Голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури | В.І.Висоцький |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Вищої
кваліфікаційної комісії
адвокатури
03.09.2010 N V/21-421
ПОРЯДОК
підвищення кваліфікації адвокатами України
1. Дія цього Порядку поширюється на адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність у формах, визначених Законом України
"Про адвокатуру".
2. Підвищення кваліфікації адвокатами має на меті безперервне поглиблення, розширення й оновлення професійних знань, умінь та навичок, здобуття нової спеціалізації або кваліфікації на основі раніше здобутої освіти і практичного досвіду, підтримання на належному рівні знань у питаннях, з яких вони згідно з чинним законодавством, незалежно від сфери своєї переважної спеціалізації, якщо така має місце, зобов'язані здійснювати захист чи представництво та надавати правову допомогу за призначенням органів досудового слідства або суду, в тому числі на безоплатній основі, забезпечення адвокатів достатньою інформацією про зміни у чинному законодавстві.
3. Підвищення кваліфікації адвокатами має;
- зміцнювати їх правові навички;
- підвищувати рівень усвідомлення ними етичних питань;
- підвищувати рівень усвідомлення ними прав людини;
- навчати адвокатів повазі до прав та інтересів клієнтів;
- навчати адвокатів захисту прав клієнтів і сприянню їхньому здійсненню;
- навчати адвокатів сприянню належному відправленню судочинства.
4. Загальна організація підвищення кваліфікації адвокатами здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями адвокатури, які, зокрема:
- планують заходи щодо підвищення кваліфікації адвокатами;
- покладають на адвокатів обов'язок підвищити їх кваліфікацію;
- щорічно узагальнюють інформацію про підвищення кваліфікації адвокатами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
5. Вища кваліфікаційна комісія адвокатури:
- встановлює порядок та форми підвищення кваліфікації адвокатами;
- надає навчальним закладам III - IV рівня акредитації, які мають відповідні ліцензії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, рекомендації щодо розробки професійних програм підвищення кваліфікації адвокатами;
- координує роботу кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури з питань підвищення кваліфікації адвокатами;
- розробляє і затверджує акредитаційні стандарти професійних програм підвищення кваліфікації адвокатами та проводить акредитацію цих програм;
- здійснює інші заходи по підвищенню кваліфікації адвокатами.
6. Видами підвищення кваліфікації адвокатами, що забезпечують його безперервність, є:
- навчання за професійними програмами підвищення кваліфікації адвокатами у вищих навчальних закладах III та IV рівня акредитації, які мають відповідні ліцензії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, а також сертифікат Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури;
- участь у міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових, науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, тренінгах тощо, які організуються та проводяться за участі Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури, кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури в Україні та за кордоном;
- участь у міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових, науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, тренінгах тощо, які організуються та проводяться регіональними, загальнодержавними та міжнародними спілками та асоціаціями адвокатів та громадськими організаціями юристів в Україні та за кордоном;
- навчання у Школах адвокатської майстерності та центрах підвищення кваліфікації при кваліфікаційно-дисциплінарних комісіях адвокатури в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- публікації наукових або науково-практичних статей у друкованих і електронних наукових та науково-практичних фахових виданнях (газетах, журналах та інших періодичних виданнях) в Україні та за кордоном;
- видання монографій, підручників, посібників тощо;
- самостійне навчання (самоосвіта);
- інша діяльність, визначена у Додатку 1 до цього Порядку.
Адвокати мають право вільно обирати види підвищення своєї кваліфікації.
7. Професійні програми підвищення кваліфікації передбачають навчання:
а) за загальною складовою - удосконалення та оновлення знань і умінь з правових, методологічних, етичних та інших питань професійної діяльності адвоката;
................Перейти до повного тексту