- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Розпорядження
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
Про затвердження концепції Цільової комплексної міждисциплінарної програми наукових досліджень НАН України з проблем сталого розвитку, раціонального природокористування та збереження навколишнього середовища
На виконання рішень засідання Національної ради із сталого розвитку України від 02.11.2009 та постанови президії НАН України від 24.06.2009 N 188 "Про підготовку проекту концепції Цільової комплексної міждисциплінарної програми наукових досліджень НАН України з проблем сталого розвитку, раціонального природокористування та збереження навколишнього середовища":
1. Затвердити концепцію Цільової комплексної міждисциплінарної програми наукових досліджень НАН України з проблем сталого розвитку, раціонального природокористування та збереження навколишнього середовища (далі - програма) згідно з додатком 1.
2. Призначити координатором програми першого віце-президента НАН України академіка НАН України А.П.Шпака та керівником програми - директора Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України академіка НАН України В.П.Кухаря.
3. Затвердити склад Наукової ради зазначеної програми згідно з додатком 2.
4. Науковій раді програми відповідно до Положення про порядок формування цільових комплексних програм наукових досліджень НАН України (розпорядження президії НАН України від 25.11.2003 N 682) забезпечити проведення у місячний термін після розподілу бюджетного фінансування НАН України на 2010 рік конкурсу наукових проектів та подати на затвердження президії НАН України проект Цільової комплексної міждисциплінарної програми наукових досліджень НАН України з проблем сталого розвитку, раціонального природокористування та збереження навколишнього середовища. При проведенні конкурсу передбачити широкий доступ фахівців НАН України до відповідної інформації шляхом її розміщення на web-сайті НАН України.
5. Науково-організаційному відділу президії НАН України забезпечити консультаційно-методичну допомогу науковій раді вищезгаданої програми при формуванні та реалізації програми.
6. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на Науково-організаційний відділ президії НАН України.
Президент Національної академії наук України академік НАН України Головний учений секретар Національної академії наук України академік НАН України | Б.Є.Патон А.Г.Загородній |
Додаток 1
до розпорядження президії
НАН України
03.02.2010 N 31
КОНЦЕПЦІЯ
Цільової комплексної міждисциплінарної програми наукових досліджень НАН України з проблем сталого розвитку, раціонального природокористування та збереження навколишнього середовища
Стан проблеми
На виконання рішень, ухвалених Конференцією ООН з навколишнього середовища і розвитку в Ріо-де-Жанейро (1992 р.), дев'ятнадцятою спеціальною сесією Генеральної Асамблеї ООН ("Ріо+5", 1997 р.) і Всесвітнім самітом зі сталого розвитку в Йоганнесбурзі ("Ріо+10", 2002 р.), в Україні з 1992 року започатковано процес переходу країни на принципи сталого розвитку.
В контексті переходу до сталого розвитку в Україні здійснено декілька спроб розробки відповідної Концепції. Зокрема, два проекти Концепції у 1997 та 2006 роках розроблялися фахівцями НАН України, але вони так і не були затверджені. Таким чином, в Україні практично відсутні документи державного рівня стосовно практичної реалізації ідей та принципів сталого розвитку, а саме: Концепція та Національна стратегія сталого розвитку і відповідний Національний план дій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009
N 997 з метою сприяння органам виконавчої влади в діяльності, що пов'язана із забезпеченням сталого розвитку національної економіки, створено Національну раду із сталого розвитку України. Рішенням засідання цієї ради від 02.11.2009 рекомендовано заінтересованим органам виконавчої влади, НАН України та громадським організаціям подати на розгляд Уряду в установленому порядку узгоджений проект зазначеної Концепції з проектом відповідного акта про її схвалення, передбачивши в проекті акта завдання щодо розроблення проекту Стратегії сталого розвитку України.
Національна академія наук України завжди приділяла значну увагу здійсненню наукових досліджень в природоохоронній сфері та сфері раціонального природокористування. Починаючи з 1992 року, після проведення Конференції ООН з навколишнього середовища і розвитку в Ріо-де-Жанейро, зусилля фахівців НАН України були спрямовані на виконання наукових досліджень проблем розробки та впровадження засад переходу України на принципи сталого розвитку.
Проблема сталого розвитку України поєднує в собі три важливі взаємообумовлені аспекти - соціально-економічний, природничий та техніко-технологічний. Зазначені аспекти ґрунтовно вивчають провідні фахівці НАН України під егідою Наукової ради НАН України з проблем навколишнього середовища і сталого розвитку та Національного комітету України з програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера". Сталий розвиток спирається на пріоритет соціально-економічного прогресу зі збереженням якості навколишнього середовища.
Належна якість навколишнього середовища в процесі такого розвитку стає не тільки його необхідною передумовою, але і кінцевим результатом. Предметне дослідження наукових основ такої інтеграції сприятиме поглибленню цілеспрямованості у вивченні механізмів функціонування природних основ життя з урахуванням кризової екологічної та соціально-економічної ситуації в Україні. Практичне вирішення цього питання потребує обґрунтування вихідних наукових основ сталого розвитку та його механізмів. Йдеться про наукові дослідження механізмів функціонування природних основ життя на локальному, регіональному та національному рівнях України. Закони, що визначають принципи дії цих механізмів, повинні наповнити своїм змістом практичні заходи владних структур щодо планування та управління процесом сталого розвитку.
Важливим положенням сталого розвитку є розробка наукових основ і принципів системного моніторингу навколишнього середовища. Результати цієї роботи покликані визначити ступінь антропогенної ураженості екологічних систем та механізмів забезпечення природних основ життя, науково обґрунтувати критерії та перспективні темпи наближення до сталого розвитку.
Слід відзначити, що процес сталого розвитку потребує також глибокого аналізу та реалізації комплексу заходів, спрямованих на збереження природи. Мається на увазі створення безпечного та сприятливого природного життєвого середовища для людини, збереження і примноження біотичного та ландшафтного різноманіття в Україні і забезпечення на цій основі необхідних кінцевих результатів сталого розвитку.
Актуальність цих наукових досліджень в Україні зумовлена також надмірним техногенним навантаженням на навколишнє середовище, пов'язаним з надвисокою матеріало- та енергоємністю промислового виробництва, великою відходністю технологій господарського комплексу, що призводить до значного негативного впливу на елементи навколишнього середовища та до його деградації.
................Перейти до повного тексту