1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


РАДА ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
25.11.2009 N Р-7-3
Про дії ФПУ щодо посилення захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок
Фінансово-економічна криза в Україні, неефективні дії влади щодо її подолання, внутрішні політичні суперечки та падіння економіки призвели до зниження рівня життя українських громадян. У безпідставно скрутному становищі опинилися працівники промисловості, будівництва, бюджетних галузей та сфери послуг.
Федерація профспілок України, яка представляє понад 9 млн. працівників, студентської молоді і ветеранів праці, вкрай занепокоєна загостренням суспільно-політичної й фінансово-економічної ситуації в країні та обурена тотальним порушенням роботодавцями законних прав та інтересів людини праці.
За даними профспілкових організацій кількість порушених трудових прав працівників, у першому півріччі 2009 року зросла на чверть, порівняно з відповідним періодом минулого року.
Особливо загрозливого, системного характеру набули порушення прав трудящих на своєчасну оплату праці. Протягом дев'яти місяців 2009 року загальна заборгованість з виплати заробітної плати по економіці країни збільшилася на 41,3% і складає понад 1,7 млрд.грн., що призвело до порушень конституційного права понад мільйона громадян. Серед головних причин зростання боргів із заробітної плати: недофінансування робіт, виконаних на замовлення держави; нерівномірне та недостатнє фінансування субвенцій на покриття втрат підприємств за надання послуг пільговим категоріям населення, вимивання мільярдних сум обігових коштів підприємств у результаті хронічної, безпідставної затримки з боку центральних органів виконавчої влади відшкодування податку на додану вартість.
Триває наступ на основоположне право працівника - гідну оплату праці. Уперше з 2000 року відбулося різке зниження реальної зарплати - у більшості промислових галузей вона зменшилась до рівня позаминулого року.
Мінімальна заробітна плата, навіть після підвищення з 1 листопада 2009 року до 744 грн., після сплати податків складає менше 80% фактичного прожиткового мінімуму, а кожен четвертий працівник отримує заробітну плату, нижчу межі бідності. Не реалізується норма Генеральної угоди щодо формування заробітної плати з урахуванням мінімальних галузевих стандартів оплати праці та необхідності утримання працівниками непрацездатних членів сім'ї.
Продовжується дискримінація в оплаті праці працівників бюджетної сфери. Через протиправно занижений тариф першого розряду Єдиної тарифної сітки медики, освітяни, працівники установ культури та служб соціального захисту отримують майже на третину зменшену заробітну плату.
Не вживаються необхідні та достатні заходи щодо належної охорони праці, внаслідок чого постійно зростає кількість небезпечних робочих місць і виробництв зі шкідливими умовами праці.
З метою недопущення вирішення проблем, пов'язаних з фінансовою кризою, за рахунок населення, за ініціативою Ради ФПУ Національною тристоронньою соціально-економічною радою було розглянуто та ухвалено спільний План антикризових заходів, реалізація якого дещо послабила критичну ситуацію в окремих сегментах економіки і на підприємствах, попередила масові вивільнення працівників та зростання безробіття.
У результаті цілеспрямованої роботи ФПУ вдалося стримати більш масштабне поширення практики затримки заробітної плати. ФПУ безпосередньо сприяла прискоренню відшкодуванню ПДВ більш ніж шістдесяти підприємствам на суму понад 2,6 млрд. грн., з яких значну частину витрачено на виплату боргів із заробітної плати та перераховано до Пенсійного фонду.
Під час переговорів із соціальними партнерами та взаємодії з парламентськими комітетами щодо Державного бюджету України на 2010 рік профспілки змогли не тільки стримати зниження рівня соціальних гарантій, але й досягти його певного підвищення. Враховуючи допущені з боку Уряду при формуванні проекту Держбюджету порушення Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", ФПУ активно домагається забезпечення конституційних прав громадян на достатній рівень життя на всіх етапах розгляду Держбюджету у Верховній Раді України.
З метою зменшення податкового навантаження на малозабезпечені категорії населення ФПУ підготувала низку відповідних законопроектів та бере активну участь у вдосконаленні проектів Стратегії реформування податкової системи України та Податкового кодексу України з метою створення сприятливих умов для розвитку вітчизняного виробництва, збільшення робочих місць та послаблення податкового тиску на трудові доходи.
Завдяки спільним діям Федерації профспілок України з іншими профспілками зупинено спробу влади підвищити протягом року в 2,5 раза ціни на газ для населення.
Поряд з певними позитивними результатами соціальний діалог все ж не набув необхідної ефективності, продовжувалися масові порушення конституційних прав громадян на працю, що змусило ФПУ та її членські організації вдатися до більш рішучих дій щодо захисту членів профспілок. Президією ФПУ прийнято рішення про вихід з переговорного процесу з урегулювання загальнонаціонального колективного трудового конфлікту з Кабінетом Міністрів України та проведення Осіннього наступу профспілок. У рамках реалізації цього плану в жовтні ц. р. проведено широкомасштабні акції на регіональному та загальнонаціональному рівнях, які продемонстрували організованість і згуртованість членських організацій навколо ФПУ та її здатність і рішучість відстоювати права трудящих.
Федерація профспілок України виявилась найпотужнішою силою з усього громадянського суспільства, яка продовжує послідовно відстоювати інтереси працівників і ветеранів праці. У результаті цілеспрямованих дій ФПУ та під впливом масових виступів профспілок Парламент прийняв, а Президент підписав підвищені більш високі розміри прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати з листопада ц.р. та на 2010 рік.
Послідовні та активні протестні дії Федерації профспілок України стосовно політики Міжнародного валютного фонду спонукали МВФ розпочати діалог з профспілками щодо соціальних умов кредитування на основі пріоритетної цілі - боротьби з бідністю.
Федерацією профспілок України розгорнуто роботу щодо участі профспілок у формуванні післякризової політики розвитку України, розробки нової профспілкової стратегії соціально-економічного розвитку.
Принципова позиція ФПУ, яка набуває дедалі ширшої міжнародної підтримки і, передусім, від Міжнародної конфедерації профспілок, викликає роздратування влади і "жовтих" профспілок, які фактично оголосили війну найбільшому профспілковому об'єднанню України. Значні ресурси та час, які могли б бути використані на соціально-економічний, правовий захист працівників у період фінансово-економічної кризи, доводиться витрачати на розвінчування інсинуацій та міфів, які нав'язуються широкій громадськості опонентами ФПУ, що висуває на передній план необхідність консолідації та єдності у діях членських організацій Федерації.
Виходячи із вищезазначеного та необхідності посилення захисту законних прав та інтересів членів профспілок, Рада Федерації профспілок України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Узяти до відома інформацію про дії ФПУ щодо посилення захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок.
2. Визнати неефективними антикризові дії органів державної влади в частині забезпечення дотримання трудових прав та інтересів працівників, внаслідок чого критично погіршилася ситуація в країні за основними соціально-економічними показниками: поширення масштабів бідності серед працюючих та пенсіонерів, прихованого безробіття, заборгованості із заробітної плати, тінізації економіки, зайнятості та доходів тощо.
3. З метою посилення практичної результативності соціального діалогу звернутися до Кабінету Міністрів України та всеукраїнських об'єднань роботодавців з вимогами:
- забезпечити виконання зобов'язань за Генеральною угодою на 2008-2009 роки, передусім щодо повернення заборгованості із заробітної плати та встановлення умов і гарантій оплати праці відповідно до вимог законодавства та Угоди, а також сприяти укладенню Генеральної угоди на новий термін, яка має консолідувати соціальних партнерів на післякризовий соціально-економічний розвиток на засадах гідної праці та радикальної боротьби з бідністю;
- створити умови для відтворення і розвитку конкурентоспроможного вітчизняного виробництва та переорієнтації його на внутрішній ринок;
- забезпечити фінансування державних програм розвитку галузей та своєчасних розрахунків за виконані держзамовлення, невідкладне відшкодування підтвердженого податку на додану вартість; рівномірне перерахування з державного та місцевих бюджетів субвенцій для підприємств, установ і організацій за надані ними послуги пільговим категоріям населення;
- реалізувати в 2010 році державну соціальну гарантію з оплати праці - мінімальну заробітну плату на рівні реально обрахованого прожиткового мінімуму на працездатну особу та забезпечити її подальше зростання до величини мінімального споживчого бюджету;
- встановити з 01.01.2010 року працівникам бюджетної сфери посадові оклади (тарифні ставки) за Єдиною тарифною сіткою на основі розміру окладу (ставки) працівника першого тарифного розряду на рівні мінімальної заробітної плати;
- забезпечити затвердження в 2010 році науково обґрунтованих державних соціальних нормативів у сфері охорони здоров'я та інших галузях, передбачених Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії";
- забезпечити ліквідацію заборгованості, що утворилася у підприємств вугільної промисловості, перед фондами загальнообов'язкового соціального страхування і в подальшому своєчасно здійснювати перерахування внесків до зазначених фондів;
- розглянути до кінця 2009 року на засіданні Кабінету Міністрів України за участю соціальних партнерів стан охорони праці в країні і прийняти необхідні рішення щодо належного управління охороною праці, забезпечення конституційного права робітників на безпечні та здорові умови праці, профілактики безпосередньо у виробничому середовищі поширення епідемій соціальних хвороб серед працівників та їх сімей;
- забезпечити затвердження відповідно до вимог ст. 32 Закону України "Про охорону праці" Загальнодержавної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища;

................
Перейти до повного тексту