1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 389/17/7-6 від 18.12.96
м. Київ
Про перспективи розробки та створення інтелектуальних інформаційних систем нового покоління
Заслухавши та обговоривши інформацію заступника директора Інституту кібернетики (ІК) ім. В.М. Глушкова НАН України члена-кореспондента НАН України О.В. Палагіна і директора Інституту проблем штучного інтелекту (ІПШІ) Міносвіти та НАН України доктора технічних наук, професора А.І. Шевченка "Про перспективи розробки та створення інтелектуальних інформаційних систем нового покоління", Президія НАН України та Колегія Міносвіти України відзначають, що в установах НАН України та Міносвіти України на світовому рівні виконуються значні фундаментальні теоретичні та прикладні наукові дослідження по створенню інтелектуальних інформаційних систем нового покоління.
Зокрема, в ІК ім. В.М. Глушкова НАН України, ІПШІ Міносвіти України та НАН України, ряді інших установ та організацій створений теоретичний та прикладний фундамент розвитку робіт цього напряму, в тому числі: математичний інструментарій для розв'язування завдань створення штучного інтелекту, ефективні методи розпізнавання образів, технології імітаційного моделювання та прогнозування розвитку ситуацій, інструментальні комплекси для виявлення закономірностей, автоматизовані системи навчання, теорія інтелектуальних роботів, нейрокомп'ютери тощо.
Цілий ряд прикладних систем, розроблених фахівцями установ Міносвіти та НАН України, знайшли впровадження в медичних та діагностичних комплексах, у проектуванні матеріалів з заданими властивостями, програмуванні процесів хімічного синтезу, в технологіях збору і розповсюдження інформації тощо.
Правоохоронними органами використовується сертифікована система ідентифікації особи за голосом, яка розроблена ІПШІ Міносвіти та НАН України.
Нетривіальне поєднання інтелектуальної парадигми з теорією таймерних обчислювальних систем дозволило в Центрі таймерних обчислювальних систем ІК ім. В.М. Глушкова НАН України розробити та розпочати практичне впровадження цілого ряду патентно захищених у провідних країнах світу апаратно-програмних засобів для прискорення виконання операцій в процесорах спеціального призначення, а також ідентифікаційних пристроїв та систем, унікальних за своїми споживчими показниками, зокрема й екологічними, клавіатур для ЕОМ та інших приладів.
Значні результати одержані в галузі розробки віртуальних систем. На їх основі створені електронні підручники з вивчення іноземних мов, математики, географії, інформатики, які значним тиражем розійшлися не лише в Україні, а й майже в усіх європейських країнах, Росії та Австралії.
Позитивний досвід реалізації проміжних результатів фундаментальних досліджень на практиці дозволяє значною мірою здійснити реінвестування отриманих коштів в інтересах науки та освіти, створити необхідні умови для плідного здійснення навчального процесу, залучати до нього провідних учених та відбирати обдаровану молодь для науково-дослідної роботи.
Доцільно поширити серед установ НАН України та Міносвіти України досвід ІПШІ Міносвіти та НАН України по впровадженню і комерційному використанню результатів наукових досліджень.
Необхідно вирішити проблему фінансового та матеріально-технічного забезпечення робіт цього напряму, набуття та поширення необхідного досвіду комерціалізації науково-дослідних робіт для подальшого їх реінвестування в проведення фундаментальних наукових досліджень та забезпечення необхідного рівня підготовки фахівців, розробки спільних підручників, учбово-методичних посібників, словників, довідників, а також монографій на електронних носіях.
Використання новітніх інформаційних технологій, включаючи технології розповсюдження знань по сучасних інформаційних світових мережах, сприятиме актуалізації результатів фундаментальних наукових досліджень як установ Міносвіти, так і НАН України, популяризації їх в інших країнах.
Доцільно поширити цей досвід у рамках міждержавної Угоди країн СНД по створенню єдиного науково-технічного простору.
Потребує негайного вирішення питання підготовки вищою школою фахівців відповідної кваліфікації для потреб України.

................
Перейти до повного тексту