- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ІЗ ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ
Щодо необхідності присвоєння кадастрового номера земельній ділянці для здійснення продажу нерухомого майна
Відповідно до статті
377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористування). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, в істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).
Земельним кодексом України частиною шостою статті 120 також передбачено, що істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти.
Таким чином, згідно із діючим законодавством, для вчинення правочину щодо об'єкта нерухомості необхідно присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, на якій він розташований, у встановленому законодавством порядку.
Чи є смерть орендодавця підставою для припинення договору оренди земельної ділянки
Серед підстав припинення договору оренди землі, визначених статтею
31 Закону України
"Про оренду землі", є:
закінчення строку, на який його було укладено;
викуп земельної ділянки для суспільних потреб та примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому
законом;
поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
смерть фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмова осіб, зазначених у статті
7 цього
закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
ліквідація юридичної особи-орендаря;
відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених
законом.
Правонаступництво у разі зміни власника речі, переданої у найм, передбачено Загальними положеннями про найм
Цивільного кодексу України. Відповідно до частини першої статті
770 ЦКУ у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання передбачено статтею
32 Закону України
"Про оренду землі". Відповідно до частини четвертої зазначеної статті перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Таким чином, смерть фізичної особи-наймодавця не є підставою для припинення договору, оскільки разом із правом власності на земельну ділянку до його спадкоємців переходять права та обов'язки за договором оренди, якщо інше прямо не передбачено в самому договорі.
Щодо поділу спільної земельної ділянки при відчуженні права власності на половину житлового будинку
Відповідно до статті
355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом. Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
У випадку, коли житловий будинок офіційно не розділений, за загальним правилом частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників (частина перша статті
357 Цивільного кодексу України) .
Частиною першою статті
361 Цивільного кодексу України передбачено право співвласника самостійно розпоряджатися своєю часткою у праві спільної часткової власності. Для розпорядження своєю часткою кожен співвласник може вимагати виділення своєї частки. У випадку, коли співвласників є двоє, настає поділ майна, що знаходиться у спільній частковій власності.
................Перейти до повного тексту