- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 373 від 11.11.98
м. Київ
Про участь вчених НАН України в розробці наукових засад концепції сталого розвитку агропромислового комплексу України
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь академіка НАН України О.О. Созинова, Президія НАН України відзначає, що за даними світової науки і практики сталий розвиток агросфери невдовзі має стати чи не найголовнішим обов'язком держави.
Так, в останні роки світова спільнота визначила, що досягнення сталого розвитку, тобто екологічно збалансованої господарської діяльності зі збереженням та посиленням функціонування життєздатних природних процесів, є магістральним шляхом розвитку всіх країн (Конференція ООН 1992 р., Генеральна Асамблея ООН 1997 р.).
Проблема забезпечення сталого розвитку АПК України дуже складна, що пов'язано, з одного боку, із загальною економічною кризою в державі, а з іншого - з необхідністю комплексного розв'язання багатьох питань у різних галузях аграрної сфери.
Цю проблему неможливо розв'язати за рахунок індустріального ведення сільського господарства, яке застосовувалося в Україні у 70-80-х роках, тому що воно призводить до підвищення витрат енергетичних і матеріальних ресурсів, негативного впливу на довкілля (руйнування агроландшафтів, забруднення вод, грунтів тощо). Неминучими наслідками цього стануть поглиблення екологічної кризи і неможливість виробляти конкурентоспроможну продукцію.
Світовий досвід свідчить, що забезпечення сучасного рівня розвитку АПК сьогодні вже неможливе без використання досягнень фундаментальної науки.
Проблема розвитку агросфери має глобальний характер, вона охоплює дуже широке коло питань - починаючи від генно-інженерних досліджень і завершуючи створенням енергоресурсозберігаючих технологій переробки сільськогосподарської сировини та отримання нових видів продуктів харчування підвищеної біологічної активності.
За висновками науковців НАН України, для відновлення АПК України на принципово нових засадах необхідно розробити концепцію сталого розвитку агросфери та розв'язати ряд актуальних питань, серед яких найважливішими є так звана "біологізація" і технічне забезпечення аграрного виробництва.
Зокрема, "біологізація" передбачає якнайширше застосування трансгенних сортів, одержаних за допомогою методів генетичної інженерії і біотехнології. Площа поширення таких сортів у 1998 р. вже досягла 3О млн. га (США, Канада, Аргентина, Китай), що свідчить про початок нової "зеленої революції". Світовою та вітчизняною наукою розроблено й конкретні шляхи формування сталих високопродуктивних агроекосистем і агроландшафтів.
Технічне забезпечення агросфери обумовлене необхідністю використання високоякісних, надійних, економічних, ресурсо- та енергозберігаючих, екологічно безпечних приладів, систем, обладнання, техніки, матеріалів, препаратів, реактивів тощо. Розвиток усіх галузей агросфери безпосередньо залежить саме від якості технічного забезпечення, про що свідчить досвід застосування господарствами України зарубіжної техніки.
НАН України має потужний комплекс установ фізико-технічного та хімічного профілів, що здатні разом з біологічними, економічними інститутами, фахівцями з інформатики та права зробити вагомий внесок у розвиток АПК держави.
................Перейти до повного тексту