- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 359 від 08.12.99
м. Київ
Про участь установ НАН України у вирішенні проблем агропромислового комплексу
Заслухавши та обговоривши доповідь віце-президента НАН України академіка НАН України В.Д.Походенка "Про участь установ НАН України у вирішенні проблем агропромислового комплексу", Президія НАН України відзначає пріоритетність розроблення в установах НАН України комплексу наукових, науково-технічних і виробничих проблем агропромислового комплексу (АПК).
Вчені установ НАН України традиційно приділяють значну увагу фундаментальним та прикладним дослідженням, результати яких мають важливе значення для багатьох галузей АПК.
Науковці опрацьовують проблеми рослинництва (виведення нових високоврожайних сортів багатьох культур), тваринництва (перш за все кормові культури), хімізації сільського господарства (нові гербіциди, стимулятори росту, інсектициди тощо).
Певні результати отримано у створенні нових матеріалів і перспективних технологій у машинобудуванні, які забезпечують підвищення надійності і довговічності сільськогосподарської техніки; у розробленні технологій переробки сільськогосподарської сировини, виробництва та зберігання продуктів харчування.
Низка розробок НАН України спрямована на вирішення соціально-економічних проблем АПК, вдосконалення механізму управління та інформаційного забезпечення.
В цілому в НАН України проблеми АПК опрацьовують близько 50 наукових установ, які лише в останні роки запропонували майже 300 розробок у цій галузі. Вони оприлюднені у збірнику "Національна академія наук України - агропромисловому комплексу" і представлені відповідним центральним і регіональним органам державної влади, насамперед тим, які опікуються проблемами АПК.
Президія НАН України відзначає, що в нових умовах установам НАН України необхідно визначити пріоритети фундаментальних досліджень, передбачити заходи щодо концентрації наукового потенціалу на найважливіших напрямах, що забезпечують сталий розвиток АПК, і зосередити увагу саме на тих фундаментальних роботах (нові теорії, підходи, принципово нові технології в різних галузях сільськогосподарського виробництва, ефективні методи організації і управління сільським господарством тощо), які б якомога швидше втілювались у практику.
Серед них найбільш важливими і перспективними є такі напрями: економіка сільського господарства, інформаційне забезпечення АПК, хімізація, біотехнологія, нові технології для створення сільськогосподарської техніки, ресурсо- та енергозаощаджувальні і природоохоронні технології. Тобто потреби сьогодення вимагають від учених НАН України висунення нових ідей, спроможних забезпечити перехід вітчизняного АПК на принципово новий рівень у XXI ст.
У практичному аспекті зазначені проблеми також опрацьовує великий загін науковців Української академії аграрних наук, яка налічує 171 наукову установу та 212 сільськогосподарських підприємств, у яких працює багато висококваліфікованих фахівців.
У минулому (60-80-ті роки) вчені НАН України проводили більшість досліджень з проблем АПК у творчому співробітництві з галузевими вченими і фахівцями. За останнє десятиріччя з об'єктивних причин, в тому числі економічного характеру, зв'язки між НАН України та УААН послабилися, що негативно впливає на розвиток АПК.
Все це потребує суттєвого поліпшення координації зазначених досліджень, які на сьогодні проводять інститути різного підпорядкування, а також посилення співробітництва установ НАН України та УААН.
Відділення наук НАН України, регіональні наукові центри НАН України, Міжвідомча наукова рада НАН України та УААН з проблем агропромислового комплексу мають провести велику роботу з налагодження співробітництва установ з відповідними профільними установами УААН, маючи на увазі, що вчені НАН України, окрім прикладних розробок, мають в першу чергу визначати стратегічні фундаментальні наукові засади розвитку АПК.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь віце-президента НАН України академіка НАН України В.Д.Походенка "Про участь установ НАН України у вирішенні проблем агропромислового комплексу" взяти до відома, відзначивши її спрямованість на подальший розвиток в НАН України фундаментальних та прикладних досліджень в цій сфері.
2. Вважати всебічне використання сучасних наукових та науково-технічних досягнень установ НАН України одним з найважливіших напрямів стабілізації та подальшого розвитку АПК України.
3. Схвалити роботу Секції хімічних і біологічних наук НАН України з видання збірника "Національна академія наук України - агропромисловому комплексу".
4. Затвердити перелік основних напрямів фундаментальних досліджень в інтересах АПК для установ НАН України (додаток).
5. Покласти на Відділення загальної біології НАН України (академік НАН України Д.М.Гродзинський) відповідальність за:
5.1. Координацію та супровід в установах НАН України фундаментальних і прикладних досліджень в інтересах АПК.
5.2. Оперативний аналіз результатів наукових розробок установ НАН України з цих питань.
5.3. Інформування відповідних галузевих установ і організацій про роботи установ НАН України з проблем сільського господарства.
5.4. Здійснення постійних творчих наукових зв'язків з УААН та її установами, а також з Міжвідомчою науковою радою НАН України та УААН з проблем агропромислового комплексу.
................Перейти до повного тексту