- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про дослідження молекулярної структури і фізичних властивостей адсорбованих органічних моношарів
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь доктора фізико-математичних наук О.А.Марченка "Молекулярна структура і фізичні властивості адсорбованих органічних моношарів", Президія НАН України відзначає, що в Інституті фізики НАН України активно розвиваються дослідження низьковимірних органічних систем. Ці дослідження включають фундаментальні і прикладні роботи, спрямовані на створення штучних органічних наноструктур, контролювання яких здійснюється на молекулярному і атомарному рівні за допомогою сучасних експериментальних методів - сканувальної тунельної мікроскопії (СТМ) і атомно-силової мікроскопії (АСМ).
З моменту винаходу СТМ (1982 р.) дослідження у цьому напрямі є одними з найактуальніших у світі, що підтверджується тисячами щорічних наукових публікацій і численними міжнародними науковими конференціями. Надзвичайно високий інтерес саме до надтонких органічних плівок обумовлений їх використанням у молекулярній електроніці, в приладах відображення інформації, при розробці сонячних батарей, в нових типах сенсорів тощо. Завдяки роботі СТМ-лабораторії Інституту фізики НАН України з адаптації зондових методів до рідинного середовища відкрито принципово нові можливості для наномасштабних досліджень органічних об'єктів, в тому числі біологічних клітин. В Україні такі дослідження зосереджені в Інституті фізики НАН України, де одержано фундаментальні результати, пріоритет яких визнано світовою науковою спільнотою. Зокрема, отримані і охарактеризовані на молекулярному рівні органічні плівки нових класів речовин, які відкривають широкі можливості для керування фізичними властивостями металічних і напівпровідникових поверхонь. Розроблена технологія одержання поруватих моношарових плівок ("молекулярних матриць"), які являють собою основу для створення наносистем з селективними адсорбційними властивостями. Теоретично передбачений і експериментально виявлений ефект аномального зниження тертя в моношарових плівках аліфатичних сполук створює підгрунтя для розробки мікро- та наноприладів з низьким тертям і є кроком на шляху вирішення фундаментальної проблеми "нульового тертя".
Зазначені дослідження проводяться у тісному співробітництві з відомими у світі науковими центрами, такими як Центр ядерних досліджень (Саклє, Франція), Синхротронний центр LURE (Орсе, Франція), Університет ім. П'єра і Марії Кюрі (Париж, Франція), Національний інститут досліджень металів (Цукуба, Японія), Національний університет Сінгапуру (NTU). Творчий доробок із зазначеної тематики підтверджено низкою публікацій у престижних журналах - "Physical Review Letters", "Journal of the American Chemical Society", "Surface Science", "Langmuir", захищено одну докторську і дві кандидатські дисертації.
................Перейти до повного тексту