1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
13.05.2009 N 136
Сучасний історіографічний процес в Україні: здобутки й нерозв'язані проблеми
Заслухавши та обговоривши доповідь директора Інституту історії України НАН України академіка НАН України В.А.Смолія "Сучасний історіографічний процес в Україні: здобутки й нерозв'язані проблеми", Президія НАН України відзначає, що вітчизняна історія є важливим чинником формування національної самосвідомості народу. Навчальний, просвітницький і науково-дослідницький процеси у сфері історичного знання мають величезне соціально-політичне значення. Виховання історією становить істотний елемент державотворення, але тільки за однієї умови - при науковому підході до методологічних проблем.
Якісно новий етап у розв'язанні проблем, спрямованих на дослідження "білих плям" вітчизняної минувшини, переосмислення основних історичних закономірностей за відмови від стереотипів радянського минулого, зокрема від формаційного підходу до періодизації історії, аналізу подій і явищ з вузькокласових позицій, від чорно-білого, площинного бачення історичного процесу, пов'язаний з утворенням незалежної Української держави, демократизацією суспільства. Різні аспекти зазначених проблем вивчаються в інститутах історії України, української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського, археології, українознавства ім. І.Крип'якевича, політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса, Центрі досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України, а також у вищих навчальних закладах Міністерства освіти і науки України.
Досягнуті успіхи в оволодінні науковою методологією історичного аналізу були реалізовані колективом Інституту історії України НАН України у великому комплексі праць - синтетичних роботах, наукових монографіях, фундаментальних збірниках документів, науково-популярних книгах, підручниках і посібниках для вищої і загальноосвітньої школи. Широка громадськість із задоволенням зустріла появу колективної праці "Історія України" (за редакцією академіка НАН України В.А.Смолія), створеної провідними спеціалістами інституту: перше видання (двотомник) з'явилося у видавництві "Україна" в 1995-1996 рр., друге і третє (однотомник), перероблене і доповнене - у видавництві "Альтернативи" в 1997 і 2000 рр. Інститут історії України НАН України був ініціатором видавничого проекту у 15-ти томах - "Україна крізь віки" (відповідальний редактор - академік НАН України В.А.Смолій), реалізованого видавництвом "Альтернативи" у 1998-2000 рр. Видання, в якому закріплена новітня концепція вітчизняної історії, відзначено Державною премією в галузі науки і техніки України у 2001 р.
Надзвичайна насиченість вказаних праць методологічними новаціями істотно вплинула на весь науково-дослідний процес останніх років у сфері вітчизняної історії. Одержано низку важливих наукових результатів, зокрема проаналізовано роль і місце України у загальноєвропейському та світовому історичному контексті упродовж останнього тисячоліття; досліджено феномен українського козацтва; вивчено генезу та еволюцію української державної ідеї, практичну реалізацію якої простежено на прикладі Національної революції 1648-1676 рр., доби Української революції 1917-1921 рр. та сучасного державотворення.
Суттєві здобутки отримано у дослідженні новітньої історії України, насамперед, у вивченні історії Української революції 1917-1921 рр.; становлення та функціонування тоталітарної держави, репресій у республіці 1920-х-1950-х рр., дисидентського руху 1960-1980-х рр. Ученими-істориками ґрунтовно досліджені голод 1921-1923 рр., Голодомор 1932-1933 рр. та голод 1946-1947 рр. в Україні. В Інституті історії України НАН України активно розробляється історія Другої світової війни, в тому числі внесок України й українців у перемогу, історія Української повстанської армії.
Слід особливо підкреслити вирішальну роль інституту у створенні повноцінної гами підручників, посібників і програм з історії для загальноосвітньої школи. Фахівці інституту беруть активну участь у розгортанні позакласної і позашкільної роботи з історії, в обміні досвідом створення підручників з колегами у Німеччині, Польщі, Росії та інших країнах.
Якісно новим етапом висвітлення історичного процесу для колективу Інституту історії України НАН України стала підготовка десятитомної "Енциклопедії історії України". У цьому виданні мають бути відображені підсумки тривалого переосмислення історичного процесу на основі нових методологічних підходів. Новизна підходів починається навіть з термінологічного ряду, який істотно відрізняється від енциклопедій радянської доби. П'ять томів цього видання, які вже вийшли друком, засвідчують не лише високий фаховий рівень учених Інституту історії України НАН України, а й ширшого кола авторів енциклопедії з усієї України та з-поза її меж.
Разом з тим нові можливості в переосмисленні закономірностей історичного процесу вимагають тіснішої координації всіх міждисциплінарних досліджень соціогуманітарного профілю, комплексного об'єктивного та неупередженого, позакон'юнктурного підходу до вивчення проблеми, поглибленого пошуку та інтерпретації на сучасному методологічному рівні нових історичних джерел. Спільні творчі зусилля виводять на більш глибоке розуміння законів історичного розвитку.

................
Перейти до повного тексту