1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
НАУКОВО-ТЕХНІЧНА РАДА НАЦІОНАЛЬНОГО КОСМІЧНОГО
АГЕНТСТВА УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 346/190 від 06.11.96
м. Київ
Сучасний стан та перспективи розвитку досліджень в галузі космічної фізіології та медицини в установах НАН України
Заслухавши та обговоривши доповідь доктора медичних наук В.Я. Березовського "Сучасний стан та перспективи розвитку досліджень у галузі космічної фізіології та медицини в установах НАН України", Президія НАН України та Науково-технічна рада НКАУ відзначають, що розвиток досліджень в галузі космосу, зокрема космічної медицини, в нинішніх умовах набуває особливої ваги для України. На сьогодні науковці Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена, Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова, Інституту технічної теплофізики Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького та Державного наукового медико-інженерного центру "НОРТ" НАН України і відповідні галузеві фахівці виробили нові оригінальні підходи, зокрема генетичні, до підбору кандидатів у космонавти, підвищення їх резистентності до космічних умов і зменшення негативних наслідків перебування на орбіті. Розроблені та впроваджені нові комп'ютеризовані методики вивчення психофізіологічної сумісності космонавтів в обмеженому просторі. Ведуться спільні з НАСА дослідження біомеханіки вестибулярного апарату.
Крім того, створені оригінальні прилади та апарати, що забезпечують можливість проведення наземних та орбітальних досліджень фізіологічних процесів в умовах космосу. Значну перспективу мають прилади, за допомогою яких в умовах мікрогравітації можна отримувати біологічно активні речовини та медичні препарати надвисокої чистоти.
Встановлені наукові контакти з СІМА, Францією, Німеччиною, Польщею тощо. Існує спільна з НАСА програма підготовки космонавтів.
Разом з тим Президія НАМ України та Науково-технічна рада НКАУ відзначають, що стан цих досліджень мав певні недоліки. Потребують подальшого розвитку дослідження фізіології адаптації людини до екстремальних умов, а також порушень обміну речовин при довготривалому перебуванні на орбіті. Необхідно приділити більше уваги вивченню механізмів реакції центральної нервової системи під час колективних дій та в стресових ситуаціях, а також змін гуморальних показників гомеостазу.
Недостатньо вирішуються питання ефективної координації досліджень у цій галузі не тільки з країнами близького та далекого зарубіжжя, а й в Україні. Потребує покращання матеріально-технічне забезпечення цих робіт.
Президія НАН України та Науково-технічна рада НКАУ П О С Т А Н О В Л Я Ю Т Ь:
1. Доповідь доктора медичних наук В.Я. Березовського "Про стан та перспективи досліджень у галузі космічної фізіології та медицини в установах НАН України" взяти до відома. Відзначити важливість та перспективність проведення цих досліджень для наукового престижу України.

................
Перейти до повного тексту