- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 342 від 10.10.97
м. Київ
Про інформатизацію соціогуманітарних досліджень
Заслухавши та обговоривши питання про інформатизацію соціогуманітарних досліджень, Президія Національної академії наук України відзначає, що інформатизація гуманітарної сфери (мова, література, культура, наука, освіта, видавнича, бібліотечна та музейна справа) є неодмінною умовою переходу України до інформаційного суспільства. Подальший розвиток соціогуманітарних досліджень, які є основою теоретичного обгрунтування процесів державотворення та формування громадянського суспільства, утвердження політичної і правової культури, духовного відродження суспільства, піднесення рівня народної освіти, розвитку міжнародного співробітництва України, вимагає їх сучасного інформаційного забезпечення, органічного включення вітчизняних наукових центрів до світової науково-інформаційної мережі, впровадження в практику новітніх інформаційних технологій.
Установи відділень економіки; історії, філософії та права; літератури, мови та мистецтвознавства НАН України нагромадили значний досвід як використання традиційних форм подання наукової інформації (універсальна та галузева бібліографія, реферативні збірники, укладання словників, енциклопедій та тематичних довідників, історіографічних праць та інших видань), так і інформатизації з застосуванням електронних носіїв (комп'ютерні бази даних, лексикографічні системи, поширення інформації через мережу Інтернет тощо). Значну інформаційно-бібліографічну роботу здійснюють Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського та Львівська наукова бібліотека ім. В. Стефаника НАН України, інститути археології, українознавства ім. І. Крип'якевича, української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського, Український мовно-інформаційний фонд НАН України. У 1994 р. розпочато видання реферативного бюлетеня "Українознавство" та роботу зі створення фундаментального багатотомного Українського біографічного словника.
Разом з тим інформаційне забезпечення соціогуманітарних досліджень в Україні, темпи впровадження новітніх інформаційних технологій в практику наукових розробок не відповідають сучасним вимогам. Практично відсутня координація зусиль міністерств і відомств, наукових установ у зазначеній сфері. Зарубіжні наукові центри не отримують адекватної інформації про розвиток і сучасні досягнення української соціогуманітарної науки. Незадовільно поставлено справу інформування про нові видання установ НАН України, університетів, інших наукових центрів. Для українських учених утрудненим є доступ до зарубіжних інформаційних джерел.
Незадовільним є стан справ у галузі інформатизації лінгвістичних досліджень, розробки сучасних засобів лінгвістичного забезпечення інформаційних систем, створення академічних комп'ютерно-орієнтованих україномовних лексикографічних праць та інтелектуальних лінгвістичних систем.
Необхідним є інформатизація історичних, літературознавчих та мистецтвознавчих досліджень, створення страхових електронних фондів унікальних історичних документів, першоджерел класиків української літератури та мистецтва, які становлять духовне надбання українського народу, розробка засад формування системи поширення українського інформаційно-культурного впливу.
У проекті Національної програми інформатизації України практично відсутні завдання щодо створення та поширення новітніх інформаційних технологій в гуманітарній сфері.
З метою забезпечення інформатизації наукових досліджень соціального та гуманітарного профілю Президія Національної академії наук України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Віднести до пріоритетних завдань установ відділень соціогуманітарного профілю НАН України дослідження теоретичних засад формування інформаційного суспільства, інформаційної безпеки особи, соціальних спільнот і держави, проблем інформатизації соціогуманітарних досліджень та практичну роботу зі створення сучасних науково-інформаційних мереж і впровадження новітніх інформаційних технологій.
2. Затвердити такі першочергові завдання інформатизації соціогуманітарних досліджень в установах НАН України:
2.1. Здійснення фундаментальних і прикладних розробок у галузі комп'ютерної україномовної лінгвістики та лексикографії з метою забезпечення, основ повноцінного функціонування національного електронного інформаційного середовища.
2.2. Створення цілісної системи національних інформаційних ресурсів у гуманітарній сфері, а саме: національного комп'ютерного фонду мови і літератури, національної бібліографії в галузі соціальних та гуманітарних наук, культури та освіти; комп'ютерних банків даних з соціогуманітарної проблематики, сучасних інформаційних мереж, цифрових бібліотек та архівів.
2.3. Впровадження новітніх інформаційних технологій в практику досліджень з історичних дисциплін, літератури та мистецтвознавства, фольклористики та етнології, теоретичних аспектів економіки, демографії, соціології, політико-правових проблем.
2.4. Підготовка фундаментальних комп'ютерно-орієнтованих академічних праць з мовознавства (Словник української мови), біографістики (багатотомний Український біографічний словник, тематичні та регіональні біографічні словники та довідники, комп'ютерні банки біобібліографічної інформації); створення історичних, літературних та українознавчих енциклопедій.
................Перейти до повного тексту