- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Вказівки
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
В К А З І В К А
Щодо покращання організації участі прокурорів у судах
Участь прокурора в суді при підтриманні державного обвинувачення та представництві інтересів громадянина і держави є його конституційним обов'язком і найбільш публічним виявом діяльності органів прокуратури, що потребує високого професіоналізму та самовідданості. Це покладає на працівників прокуратури особливу відповідальність. Саме за роллю прокурора в суді іноді громадськість оцінює роботу прокуратури загалом.
Авторитет прокурора в судовому засіданні передусім визначається його глибоким знанням закону, матеріалів справи, активністю у дослідженні доказів, умінням правильно орієнтуватися у проблемних ситуаціях, що виникають під час слухання справ. Не менш важливим є і те, наскільки переконливо прокурор уміє довести свою позицію, переконати учасників процесу, які ораторські прийоми вживає. Тому неприпустимо, коли прокурор іде у судове засідання без належної підготовки, попереднього вивчення справи, без нотаток за матеріалами процесу, недостатньо володіє та не вміє правильно застосовувати на практиці знання матеріального і процесуального права.
Головною причиною зазначених недоліків є серйозні упущення в організації роботи цих конституційних галузей прокурорської діяльності. Як свідчить практика та результати перевірок Генеральної прокуратури України на місцях, керівниками прокуратур не дотримується вимога щодо закріплення за вказаними ділянками найбільш досвідчених працівників, здатних гідно захищати інтереси громадянина або держави в суді та підтримувати державне обвинувачення.
Склалася хибна практика, коли в судові засідання у складних справах направляються молоді спеціалісти (стажери), які не мають достатнього життєвого і професійного досвіду, необхідних навиків спілкування з учасниками процесу, суддями. Не сприяє покращанню роботи й такий розподіл обов'язків між працівниками прокуратур міської та районної ланок, коли виконання представницьких функцій закріпляється за кількома працівниками, які відповідають лише за якусь частку роботи, і при цьому ніхто з них не несе відповідальності за стан представництва загалом по району, місту. Згідно з наказом прокурора Жовтневого району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області представницькі повноваження було поділено між: шістьма помічниками прокурора району.
Все це призводить до того, що деякі прокурори займають пасивну позицію в суді, а інколи навіть помилкову, слабо орієнтуються у чинному законодавстві, розгублюються у складних ситуаціях, що негативно позначається на законності прийняття рішень судами та позитивному іміджі органів прокуратури.
Непоодинокими є випадки відстоювання прокурором у суді позиції, яка не знаходить свого підтвердження в ході судового слідства, що справляє негативне враження та викликає сумнів у присутніх щодо об'єктивності органів прокуратури і можливості справедливого вирішення справи. Не завжди знаходять належну оцінку з боку керівництва прокуратур факти неприбуття у судові засідання прокурорів без поважних причин або несвоєчасного повідомлення про це суд. Так, без реагування залишено систематичні зриви судових засідань прокурором м. Дебальцевого Донецької області.
................Перейти до повного тексту