1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА З ПИТАНЬ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО
ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
28.10.2009 N 279/34
Заслухавши та обговоривши доповідь Міністра з питань житлово-комунального господарства України О.Ю.Кучеренка та президента НАН України академіка НАН України Б.Є.Патона, президія НАН України та колегія Міністерства з питань житлово-комунального господарства України відзначають необхідність розвитку та поглиблення співробітництва, активізації спільного використання науково-технічного потенціалу, застосування сучасних організаційних та економічних механізмів впровадження перспективних розробок у галузі житлово-комунального господарства як передумови розроблення та реалізації стратегії сталого людського розвитку в Україні.
Упродовж останнього десятиліття державі не вдалося зупинити процес поглиблення негативних тенденцій у функціонуванні житлово-комунального господарства, незважаючи на те, що проблемні питання цієї сфери перебувають у фокусі пильної політичної уваги. Сьогодні житлово-комунальне господарство України переживає нелегкі часи, фінансово-економічний та технічний стан цієї важливої для життєзабезпечення суспільства галузі набув загрозливого характеру; нагальним є проведення структурних реформ, які не сприймаються суспільством. Зрушити ситуацію, що склалася, можливо лише за умов об'єднання зусиль фахівців і науковців у реформуванні галузі, забезпечення достатнього фінансування державних цільових програм, спрямованих на розвиток житлово-комунального господарства, розбудову відповідної нормативної бази тощо.
Мінжитлокомунгосп України та Національна академія наук України приділяють велику увагу співробітництву та розвитку творчих зв'язків у сфері реформування житлово-комунального господарства. За останні роки установами НАН України виконано певний обсяг робіт на замовлення Мінжитлокомунгоспу України, зокрема, щодо визначення пріоритетних напрямів розвитку галузі, формування нової житлової політики, макроекономічного прогнозування становлення ринку житла та житлово-комунальних послуг, розвитку механізмів державно-приватного партнерства, аналізу доступності житлово-комунальних послуг для населення України та ставлення суспільства до реформи, проведення комплексної модернізації об'єктів комунальної теплоенергетики та розв'язання проблем забезпечення населення України якісною питною водою.
Згідно з Меморандумом про співпрацю між Національною академією наук України та Мінжитлокомунгоспом України розроблено та затверджено ряд документів, зокрема:
- проект Закону України "Про основи державної житлової політики";
- проект Закону України "Про централізоване водопостачання та водовідведення";
- концепція розвитку державно-приватного партнерства у житлово-комунальному господарстві;
- типове положення про регіональні програми модернізації комунальної теплоенергетики та методику їх розробки, затвердження та реалізації; впровадження таких програм дозволяє скоротити використання природного газу на 30%;
- концепція та проект державної цільової програми комплексної модернізації комунальної теплоенергетики України на 2010-2014 рр.
Розпочата робота по розробленню основних положень концепції Національної стратегії теплозабезпечення населених пунктів України.
Складність проблем, що виникають при реформуванні ключової для життєзабезпечення суспільства галузі, їх важливість для забезпечення належної якості життя наших громадян, надзвичайно суттєвий вплив стану житлово-комунальної інфраструктури на навколишнє середовище, економічну та енергетичну безпеку країни, її імідж у світі, а також на формування і розвиток людського капіталу, вимагає залучення до їх розв'язання Національної академії наук України, яка користується довірою суспільства та має необхідний професійний потенціал для задоволення сучасних потреб житлово-комунального господарства України, пошуку нових механізмів та форм організації спільних робіт, реалізації науково-технічних проектів проривного характеру.
Важливим кроком, яким створено передумови для ефективного співробітництва, стало прийняття 11 червня 2009 року Закону України N 1511-VI, яким затверджено нову Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 рр., розроблену Міністерством з питань житлово-комунального господарства України. Програмою визначено засади реалізації державної політики реформування житлово-комунального господарства, передбачено заходи з підвищення ефективності та надійності його функціонування, забезпечення сталого розвитку з метою задоволення потреб населення і господарського комплексу в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів і національних стандартів.
Беручи до уваги необхідність ефективної організації науково-технічного забезпечення реалізації Загальнодержавної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 рр. та Загальнодержавної програми "Питна вода України" на 2006-2020 рр., президія НАН України та колегія Мінжитлокомунгоспу України
ВИРІШИЛИ:
1. Доповідь міністра з питань житлово-комунального господарства України О.Ю.Кучеренка та президента НАН України академіка НАН України Б.Є.Патона взяти до відома.
2. Вважати пріоритетними такі чотири напрями співробітництва між НАН України та Мінжитлокомунгоспом України:
1. Організаційно-економічні заходи функціонування ЖКГ:
- розроблення економічної моделі державного регулювання на ринку комунальних послуг та системи її законодавчого забезпечення;
- розроблення нової державної житлової політики, спрямованої на забезпечення належних умов проживання та якісного обслуговування громадян країни;
- створення умов для вирішення питань економічного стимулювання енергозбереження на підприємствах житлово-комунального господарства, у житлових та адміністративних будівлях;
- створення системи фінансового забезпечення розвитку житлово-комунальної інфраструктури шляхом удосконалення тарифної політики та принципів бюджетної підтримки галузі, що дасть змогу забезпечити беззбиткове функціонування підприємств житлово-комунального господарства та створити підґрунтя для інвестиційного розвитку;
- розроблення моделей залучення інвестицій та розгортання співпраці з міжнародними фінансовими установами та донорськими організаціями;
- розвиток механізмів державно-приватного партнерства у житлово-комунальному господарстві;
- створення та застосування інформаційних інтелектуальних систем та пристроїв, що забезпечують вирішення питань впровадження в комунальне господарство нових технологій, вдосконалення економіко-організаційних засад реформування житлово-комунального господарства.
2. Модернізація комунальної теплоенергетики:
- розроблення новітніх ресурсо- та енергозберігаючих технологій для впровадження у житлово-комунальному господарстві;
- апробація механізмів проведення реформ в житлово-комунальному господарстві (у напряму підвищення енергоефективності житлового фонду, створення ОСББ, удосконалення системи тарифоутворення, модернізації систем тепло- та водопостачання) з використанням досвіду та можливостей м. Алчевськ.
3. Забезпечення населення України якісною питною водою:
- визначення шляхів вирішення проблеми забезпечення населення країни якісною питною водою.
4. Утилізація твердих відходів:
- науково-технічне забезпечення зменшення негативного впливу діяльності підприємств житлово-комунального господарства на навколишнє середовище.
3. Визнати позитивним досвід діяльності Стратегічної ради, створеної 22 січня 2008 року як дорадчий орган при Міністрі з питань житлово-комунального господарства, активну участь у якій беруть учені НАН України, та запропонувати Уряду напрацьовану модель співпраці між Мінжитлокомунгоспом України та НАН України для використання іншими центральними органами виконавчої влади.
4. Схвалити та рекомендувати для подальшого застосування апробовані на практиці установами НАН України та Мінжитлокомунгоспом України організаційні форми та механізми взаємодії, зокрема:
- підписання угод та меморандумів про співпрацю з науковими установами НАН України;
- участь провідних вчених НАН України в робочих та експертних групах, створених органами виконавчої влади з метою об'єднання зусиль для вирішення пріоритетних проблем соціально-економічного розвитку;
- спільну підготовку аналітичних документів у пріоритетних сферах розвитку житлово-комунального господарства.
5. Установам НАН України взяти активну участь у реалізації завдань Загальнодержавної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 рр., Загальнодержавної програми "Питна вода України" на 2006-2020 рр. та Державної цільової програми модернізації комунальної теплоенергетики на 2009-2014 рр. (після її прийняття) шляхом виконання відповідних наукових досліджень на замовлення Мінжитлокомунгоспу України.
6. З метою впровадження новітніх ресурсо- та енергозберігаючих технологій у житлово-комунальному господарстві підтримати пропозицію про створення Науково-технічного центру при Інституті технічної теплофізики НАН України для координації діяльності Національної академії наук України, Мінжитлокомунгоспу України та НАЕР у розробці, експертизі і тестуванні енергозберігаючих технологій та устаткування.
7. Управлінню науково-технічної політики Мінжитлокомунгоспу України спільно з Науково-організаційним відділом президії НАН України підготувати для подання до Кабінету Міністрів України і Верховної Ради України пропозиції щодо невідкладної активізації реформування житлово-комунального господарства в контексті стратегії сталого людського розвитку та щодо необхідності фінансування заходів з наукового забезпечення реалізації Загальнодержавної програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2010-2014 рр., Загальнодержавної програми "Питна вода України" на 2006-2010 рр. та Державної програми комплексної модернізації комунальної теплоенергетики України у повному обсязі.
8. Схвалити Перелік першочергових розробок з питань науково-технічного забезпечення житлово-комунального господарства України (додаток) для включення до плану робіт НАН України та Мінжитлокомунгоспу України на 2010-2014 рр.
9. Управлінню науково-технічної політики Мінжитлокомунгоспу України спільно з Науково-організаційним відділом президії НАН України:
- відпрацювати механізм реалізації розробок НАН України в житлово-комунальному господарстві України;
- забезпечити надання науково-організаційної допомоги ЗАТ "Дослідний завод зварювального устаткування ІЕЗ ім. Є.О.Патона НАН України" щодо підготовки матеріалів для отримання кредиту під державні гарантії на будівництво сміттєспалювального заводу в м. Києві потужністю 150 тис.т/рік.
10. Контроль за виконанням цього рішення покласти на віце-президента НАН України академіка НАН України В.М.Геєця та заступника Міністра з питань житлово-комунального господарства України І.В.Запатріну.
Президент НАН України
академік НАН України
Міністр з питань
житлово-комунального
господарства України

Б.Є.Патон


О.Ю.Кучеренко
Додаток
до рішення спільного
засідання президії
Національної академії
наук України,
колегії Міністерства
з питань
житлово-комунального
господарства України
28.10.2009 N 279/34
ЗАХОДИ
з наукового забезпечення реалізації пріоритетних напрямів реформування та розвитку житлово-комунального господарства, забезпечення населення високоякісною питною водою, модернізації комунальної теплоенергетики
1. Заходи на виконання Загальнодержавної програми реформування та розвитку ЖКГ
N Найменування заходу Термін Відповідальні за
виконання від НАН
України
1. Розвиток державного регулювання діяльності природних
монополій на ринку комунальних послуг
1 Розроблення
законодавчого
забезпечення державного
регулювання у сфері
житлово-комунальних
послуг
200-2010 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
2 Нормативно-правове
забезпечення ведення
звітності про
діяльність з
виробництва, передачі
та постачання теплової
енергії, водопостачання
та водовідведення
2010 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
3 Уточнення повноважень
органів, які здійснюють
регулювання цін/тарифів
на житлово-комунальні
послуги, та визначення
процедури їх
затвердження
2009-2010 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
4 Застосування
альтернативних методів
регулювання цін/тарифів
на житлово-комунальні
послуги і визначення
статей витрат, що
повинні при цьому
враховуватися
2010 Інститут економіки та
прогнозування
5 Моделі реформування
системи ціноутворення
на житлово-комунальні
послуги
2010-2012 Рада по вивченню
продуктивних сил
України
6 Розроблення методичних
рекомендацій щодо
розрахунку питомих норм
витрат електроенергії,
пов'язаних з
технологічними
потребами підприємств
тепло-, водопостачання
та водовідведення
2000-2010 Інститут колоїдної
хімії та хімії води
ім. А.В.Думанського,
Інститут технічної
теплофізики
7 Удосконалення
законодавства у сфері
водопостачання та
водовідведення
(внесення змін до
законів України "Про питну воду та питне водопостачання" , "Про Загальнодержавну програму "Питна вода України" на 2006-2020 рр." ;
розроблення проекту
Закону України про
централізоване
водопостачання та
водовідведення)
2009-2011 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
8 Розроблення проекту
Концепції адресного
надання пільг населенню
2010 Інституту демографії та
соціальних досліджень
9 Гармонізація
законодавства, що
регулює діяльність у
сфері житлово-
комунального
господарства, з
директивами і
стандартами ЄС
2009-2014 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
10 Цінове регулювання
діяльності суб'єктів
природних монополій в
ЖКГ України в межах
розвитку державного
регулювання в цій сфері
2010-2014 Інститут економіки та
прогнозування
2. Формування державної житлової політики, створення розвинутого
конкурентного середовища на ринку обслуговування житла
11 Розроблення концепції
підвищення ефективності
видатків на соціальний
захист та соціальну
підтримку населення у
сфері надання житлово-
комунальних послуг та
придбання житла
2010-2011 Інститут демографії та
соціальних досліджень
12 Якість житлово-
комунальних послуг і
житлових умов населення
та їх вплив на людський
розвиток в Україні
2010 Інститут демографії та
соціальних досліджень
13 Розроблення підходів до
встановлення соціальних
стандартів у житлово-
комунальній сфері,
встановлення якісних і
вартісних характеристик
житла, придбання якого
здійснюється з
використанням коштів
державного бюджету
2010-2014 Інститут демографії та
соціальних досліджень
14 Супровід проходження
проектів законів
України "Про основи
державної житлової
політики", "Про
енергетичну
ефективність будівель",
доопрацювання нової
редакції Закону України"Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку"
2009-2010 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
15 Розроблення проектів
нормативно-правових
актів щодо встановлення
якісних і вартісних
характеристик житла,
придбання якого
здійснюється з
використанням коштів
державного бюджету
2010-2011 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
16 Визначення фінансового
механізму надання житла
(іпотека, будівельно-
ощадні каси, товариства
індивідуальних
забудовників тощо)
2010-2012 Інститут економіки та
прогнозування
17 Визначення переліку та
порядку надання послуг
з управління будинком,
спорудою або групою
будинків
2010 Інститут демографії та
соціальних досліджень
18 Методологічне
забезпечення придбання
громадянами житла за
державної підтримки
2010-2014 Інститут економіки та
прогнозування
19 Прогнозування потреб у
житлі за категоріями та
визначення його
необхідних обсягів на
середньо- і
довгострокову
перспективу
2009-2014 Інститут демографії та
соціальних досліджень
20 Економіко-організаційні
механізми модернізації
та відтворення
житлового фонду України
та її регіонів
2010-2014 Інститут економіки та
прогнозування
21 Економіко-організаційні
аспекти державної
житлової політики
України
2010-2014 Інститут економіки та
прогнозування
22 Економічні важелі
розбудови
конкурентоспроможної
будівельної індустрії
та будівельної
інфраструктури
2010-2012 Інститут економіки та
прогнозування
23 Фінансово-інвестиційні
механізми забезпечення
доступним житлом
населення України
2010 Інститут економіки та
прогнозування
24 Прогноз потреб у різних
видах житла та
гуртожитках для
населення України
2009-2014 Інститут економіки та
прогнозування
25 Формування та
використання
будівельно-ощадних кас
для забезпечення потреб
у житлі населення
України
2010 Інститут економіки та
прогнозування
26 Економіко-правове
обґрунтування
впровадження
альтернативних форм
управління житловим
фондом комунальної
форми власності
2010-2012 Інститут економіко-
правових досліджень
27 Визначення основних
екологічних норм при
проектуванні будівель
2010-2012 Інститут проблем
природокористування та
екології
28 Вібросейсмозахисні
системи для захисту
споруд і житлових
будинків від дії
сейсмічних та
техногенних (метро,
залізничний і
муніципальний
транспорт, вибухи та
ін.) впливів
2010-2014 Інститут геотехнічної
механіки
ім. М.С.Полякова
3. Забезпечення беззбиткового функціонування підприємств
житлово-комунального господарства
29 Розроблення проектів
нормативно-правових
актів щодо
запровадження
фінансових механізмів
залучення коштів для
здійснення
енергозберігаючих
заходів у житлових
будинках
2010-2014 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
30 Розроблення
законопроекту про
акціонування
(корпоратизацію)
підприємств комунальної
власності, що провадять
діяльність на ринку
житлово-комунальних
послуг
2009-2010 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
31 Розроблення проекту
Державної програми
розвитку
теплозабезпечення
населених пунктів на
базі регіональних
програм розвитку
комунальної
інфраструктури
2009-2011 Інститут технічної
теплофізики
32 Розроблення галузевої
програми метрологічного
забезпечення обліку та
якості теплової енергії
і води
2009 Інститут технічної
теплофізики,
Інститут колоїдної
хімії та хімії води
ім. А.В.Думанського
33 Тарифна політика у
житлово-комунальній
сфері та її вплив на
спроможність населення
сплачувати за житлово-
комунальні послуги
2010 Інститут демографії та
соціальних досліджень
34 Розроблення проекту
Концепції адресного
надання пільг населенню
щодо оплати житлово-
комунальних послуг та
палива
2010 Інститут демографії та
соціальних досліджень
4. Технічне переоснащення житлово-комунального господарства,
скорочення питомих показників використання енергетичних і
матеріальних ресурсів
35 Загрози національній
безпеці в сфері ЖКГ та
шляхи їх усунення (або
попередження)
2010 Інститут економіки та
прогнозування
36 Розвиток перспективних
напрямків
енергозбереження в
Україні
2010-2011 Інститут економіки та
прогнозування
37 Економіко-організаційні
засади модернізації
житлово-комунальної
інфраструктури
2010-2012 Інститут економіки та
прогнозування
38 Економічні та правові
аспекти забезпечення
відтворення основних
фондів житлово-
комунального
господарства в Україні
2010-2011 Інститут економіки
промисловості
39 Внесення змін до деяких
законодавчих актів
України з питань
економічного
стимулювання
енергозбереження на
підприємствах житлово-
комунального
господарства
2009-2010 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
40 Про внесення змін до
деяких законів України
з питань оподаткування
щодо стимулювання
використання
альтернативних джерел
енергії та видів палива
у сфері надання
житлово-комунальних
послуг
2010-2011 Інститут держави і
права
ім. В.М.Корецького
41 Механізми технологічної
модернізації житлово-
комунального
господарства України
2010-2014 Інститут економіки та
прогнозування
42 Енергореконструкція
міських житлових
будинків
2010-2014 Закарпатський
регіональний центр
соціально-економічних і
гуманітарних досліджень
5. Залучення інвестицій і співпраця з міжнародними фінансовими
установами та донорськими організаціями
43 Удосконалення
організаційно-
економічного механізму
реформування житлово-
комунального
господарства
2010-2014 Науково-дослідний центр
індустріальних проблем
розвитку
44 Розвиток моделі
залучення фінансових
ресурсів на реалізацію
інвестиційних проектів
у сфері житлово-
комунального
господарства від
міжнародних фінансових
організацій
2010-2013 Інститут економіки та
прогнозування
45 Удосконалення системи
місцевих запозичень
коштів для реалізації
проектів модернізації
житлово-комунальної
інфраструктури
2010-2012 Інститут економіки та
прогнозування
46 Розвиток механізмів
публічно-приватного
партнерства у сфері
житлово-комунального
господарства
2009-2014 Інститут економіки та
прогнозування
47 Економіко-правове
обґрунтування
концесійних проектів у
сфері житлово-
комунального
господарства окремих
міст України
2010-2012 Інститут економіко-
правових досліджень
6. Залучення громадськості до процесів формування житлової
політики та реформування житлово-комунального господарства
48 Розроблення
нормативного
забезпечення порядку
проведення моніторингу
виконання завдань
програми реформування і
розвитку житлово-
комунального
господарства та
формування рейтингу
регіонів
2010 Інститут соціології
49 Розроблення механізму
оцінювання комплексних
ризиків у сфері
житлово-комунального
господарства
2010-2014 Інститут кібернетики
ім. В.М.Глушкова
50 Наукова популяризація
останніх досягнень
науки та техніки у
сфері житлово-
комунального
господарства
2010-2014 Інститут економіки та
прогнозування
51 Методологічне
забезпечення залучення
громадськості до
процесів формування
житлової політики та
реформування житлово-
комунального
господарства
2010 Інститут соціології
52 Вивчення громадської
думки щодо пріоритетів
реформування житлово-
комунального
господарства
2009-2014 Інститут соціології
53 Оцінка ринку
комунальних послуг та
якості їх надання:
громадська та експертна
думка
2010-2014 Інститут економіки та
прогнозування
54 Соціологічне
дослідження потенціалу
місцевих громад у
вирішенні пріоритетних
програм житлово-
комунального
господарства
2010 Інститут економіки та
прогнозування

................
Перейти до повного тексту