- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 30 від 09.02.2000
м. Київ
Про діяльність Міжвідомчого наукового центру кріобіології і кріомедицини НАН, АМН та МОЗ України
Заслухавши та обговоривши доповідь директора Міжвідомчого наукового центру кріобіології і кріомедицини НАН, АМН та МОЗ України (МНЦКК) академіка НАН України В.І. Грищенка, Президія НАН України відзначає, що фахівці МНЦКК разом з науковцями Інституту проблем кріобіології і кріомедицини (ІПКК) НАН України докладають значних зусиль для координації науково-дослідних та прикладних досліджень у галузі кріобіології і кріомедицини в Україні з метою прискорення розробки і впровадження в медичну практику новітніх кріотехнологій.
Зокрема, розробляються технології збереження органів тканин і клітин людини; методи клітинної терапії, кріохірургії, кріотерапії та гіпотермічних втручань для лікування широкого спектра захворювань; нові лікарські препарати на основі використання кріометодів тваринного походження; нове кріообладнання.
Завдяки проведеним в МНЦКК та ІПКК НАН України фундаментальним дослідженням отримано дані, які дозволили принципово по-новому розглянути процеси, що відбуваються в препаратах, отриманих з клітин і тканин ембріонів та фетаплацентарного комплексу при їх довготривалому зберіганні в кріобанках, та оцінити їх ефективність при лікуванні багатьох захворювань. Це має велике значення для клінічного застосування, оскільки такі препарати без кріозберігання мають дуже короткий термін біологічної активності і можуть бути небезпечними.
Налагоджено малосерійне виробництво 23 нових препаратів. Вперше в Україні розроблено технологію одержання препарату гемопоетичних клітин кордової крові людини, який через низьку імуногенність має ряд переваг порівняно з гемопоетичними клітинами кісткового мозку. Завершується розробка технології безвідмивного способу кріоконсервування цілісної кордової крові людини.
Наукомістка конкурентоспроможна продукція, що виготовляється співробітниками інституту і центру, викликає зацікавленість до неї з боку багатьох установ України та інших держав. Прибуток від експорту біологічних препаратів у 1999 р. склав 157500 доларів США.
Центр налагодив тісні міжнародні зв'язки з провідними науковими лабораторіями світу та ЮНЕСКО.
Успішно функціонує Український кріобанк при МНЦКК, у якому зберігається велика кількість різноманітних біологічних препаратів.
Разом з тим Президія НАН України відзначає, що в діяльності МНЦКК є певні недоліки. Зокрема, необхідно більш широко використовувати результати сучасних фундаментальних досліджень для створення і впровадження нових клітинних і тканинних препаратів. Ще недостатньою є координація досліджень у галузі клітинної терапії як між установами НАН України, так і установами інших зацікавлених центральних органів державної влади. Необхідно більше укладати договорів як комерційного, так і науково-дослідного характеру. Зважаючи на унікальність Українського кріобанку, необхідно приділити більше уваги його розвитку.
Відкритим залишається питання трактування інтелектуальної власності на розробки, що здійснюються в установах НАН України, і, зокрема, в МНЦКК та ІПКК НАН України.
................Перейти до повного тексту