1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО З ПИТАНЬ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО
ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Н А К А З
05.06.2009 N 166
Про затвердження Методичних рекомендацій для визначення норм часу з утримання пляжів
З метою розрахунку раціонального завантаження працівників при виконанні робіт з утримання пляжів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації для визначення норм часу з утримання пляжів, що додаються.
2. Управлінню благоустрою, комунального обслуговування та інженерного захисту територій (О.П.Ігнатенко) надіслати цей наказ до Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій для використання в роботі та подальшого доведення до відома місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Міністра О.Б.Лотоцького.
Міністр О.Ю.Кучеренко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
з питань
житлово-комунального
господарства України
05.06.2009 N 166
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
для визначення норм часу з утримання пляжів
1. Загальні положення
1.1. Методичні рекомендації для визначення норм часу з утримання пляжів (далі - Методичні рекомендації) розроблені з метою розрахунку на підприємствах, які є виконавцями послуг з утримання пляжів, раціонального завантаження працівників при виконанні робіт з утримання пляжів, відповідно до досягнутого рівня техніки, технології, організації виробництва і праці у сфері благоустрою населених пунктів.
1.2. У цих Методичних рекомендаціях використано терміни у значенні, наведеному в Законі України "Про благоустрій населених пунктів".
1.3. Відповідно до ст. 86 Кодексу законів про працю України запровадження, заміна і перегляд норм праці провадиться власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).
1.4. Норми часу визначаються виходячи з нормальних умов праці відповідно до ст. 88 Кодексу законів про працю України.
1.5. Найменування професій і розряди працівників, які здійснюють роботи з утримання пляжів та для яких визначають норми часу, наведені у Класифікаторі професій ДК 003:2005, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 N 375.
2. Визначення норм часу з утримання пляжів
2.1. Виходячи з практичного досвіду підприємств, що надають послуги з утримання пляжів розрізняють такі методи нормування часу:
на основі детального аналізу, здійснюваного на підприємстві, і проектування оптимального трудового процесу - аналітичний метод;
сумарно без детального аналізу і проектування оптимального трудового процесу, виходячи із статистичних даних про вироблення, витрати часу на виконання роботи за попередній період або експертних оцінок - сумарний метод (досвідчено-статистичний).
Сумарний метод тільки фіксує фактичні витрати праці і не сприяє рішенню задачі підвищення ефективності виробництва. Тому його застосування допустиме лише у виняткових випадках (під час нормування аварійних і дослідних робіт).
У разі використання аналітичного методу вводяться обґрунтовані норми, впровадження яких сприяє підвищенню продуктивності праці і в цілому ефективності виробництва.
Виходячи з вищевикладеного, для визначення норм часу з утримання пляжів рекомендується використовувати аналітичний метод.
2.2. У зв'язку з наявністю різних категорій пляжів загального користування, норми часу рекомендується визначати для усіх категорій пляжів загального користування, а саме:
I категорія - до 1 відвідувача;
II категорія - від 1 до 5 відвідувачів;
III категорія - від 5 до 10 відвідувачів;
IV категорія - від 10 до 20 відвідувачів;
V категорія - від 20 до 50 відвідувачів;
VI категорія - понад 50 відвідувачів і всі пляжі курортних міст.
2.3. З метою врахування особливостей функціонування пляжів за сезонним характером норми часу рекомендується визначати для різних форм обслуговування пляжів (сезонної, постійної, виїзної), а також, за можливості, природно-кліматичних зон.
2.4. З метою урахування при визначенні норм часу усіх видів робіт, що виконуються під час утримання пляжів, рекомендується визначати норми часу як для ручних, так і для механізованих робіт (за умови їх виконання під час прибирання пляжів).
2.5. Для чіткого визначення норм часу з утримання пляжів, під час застосування аналітичного методу, роботи з утримання пляжів рекомендується поділяти на окремі операції і визначати для кожної операції свій склад робіт.
2.5.1. З урахуванням практичного досвіду підприємств, що надають послуги з утримання пляжів, рекомендований склад робіт з утримання пляжів передбачає:
а) промивання урн, в тому числі:
транспортування урн у встановлене для промивання місце;
промивання урн водою із застосуванням миючих засобів;
транспортування урн на місце;
б) дезінфекція контейнерів (очищення контейнерів від бруду і оброблення їх дезінфікуючим розчином);
в) підмітання та миття туалету, в тому числі:
миття з шланга або відра;
дезінфекція;
прибирання вигрібної ями;
транспортування сміття у встановлене місце;
миття стін і підлоги камер водою із застосуванням миючих засобів.
2.5.2. З урахуванням практичного досвіду підприємств, що надають послуги з утримання пляжів, рекомендований склад робіт з ремонту пляжного обладнання передбачає:
відновлення або заміна деталей пляжного обладнання, пошкоджених в процесі експлуатації;
профілактичний ремонт пляжного обладнання.
2.6. Для належної організації визначення часу на роботи з утримання пляжів усі методи виміру норм робочого часу рекомендується складати з таких основних етапів:
підготовка до вимірів часу, що витрачається на виконання роботи;
проведення вимірів часу, що витрачається на виконання роботи;
оброблення даних і розрахунок норм часу.
2.7. З метою отримання достовірних результатів вимірів часу, що витрачається на роботи з утримання пляжів, до підготовчих робіт рекомендується включати:
збір даних щодо обладнання, яке використовується для утримання пляжів (експлуатаційні характеристики тощо);
визначення переліку ручних і механізованих робіт, які виконуються під час утримання пляжів в населених пунктах;
підготовку приладів для вимірювання часу, бланків протоколів результатів вимірів часу на роботи з утримання пляжів (додатки 1-2).
2.8. Найпоширенішими на підприємствах способами проведення вимірів часу є: хронометраж і фотографія робочого часу. При цьому фактичні витрати часу рекомендується вимірювати за допомогою секундомірів, хронометрів, годинників, хронографів.
За допомогою хронометражу рекомендується визначати тривалість операцій, що повторюються. Основною його метою є виявлення найбільш оптимальних методів роботи і визначення відповідних ним норм часу. Хронометраж дозволяє оцінити організацію робочого місця, диференційовано вивчити структуру окремої операції і умови її виконання.
Таким чином, з метою виявлення оптимальних методів робіт з утримання пляжів і визначення відповідних ним норм часу, виміри часу, що витрачаються на роботи з утримання пляжів, рекомендується проводити хронометраж.
2.9. З метою врахування операцій, що не пов'язані безпосередньо з наданням послуг з утримання пляжів, але є невід'ємними при виконання зазначених робіт, під час визначення норм часу з утримання пляжів рекомендується проводити виміри витрат часу:

................
Перейти до повного тексту