1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
Л И С Т
19.06.2009 N 15-04/1643-10013
Про деякі питання бухгалтерського обліку в бюджетних установах
Ремонт медобладнання
Ми запитали: Як показати в обліку ремонт медобладнання з заміною дорогих запчастин?
Нам відповіли: Відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженого наказом Головного управління Державного казначейства України від 10.12.99 р. N 114 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.99 р. за N 890/4183, оприбуткування запасних частин до обладнання відображається на субрахунку 238 "Запасні частини до транспортних засобів, машин і обладнання".
У разі необхідності заміни деталей при ремонті обладнання, що стали непридатними для подальшої експлуатації, витрати, пов'язані з їх заміною, відносяться на фактичні видатки установи.
До передачі в експлуатацію запасні частини обліковуються відповідно до Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 08.12.2000 р. N 125 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.12.2000 р. за N 937/5158.
Після закінчення робіт по заміні деталей при ремонті обладнання оформляється акт виконаних робіт і вартість деталей списується установою на витрати за дебетом відповідного субрахунку класу 8 "Витрати" та кредитом субрахунку 238 "Запасні частини до транспортних засобів, машин і обладнання".
Наказ про облікову політику
Ми запитали: Чи повинна бюджетна установа складати наказ (положення) про облікову політику?
Нам відповіли: Державне казначейство України як орган, який здійснює функції з державного регулювання методології бухгалтерського обліку і фінансової звітності, встановлює єдині правила ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів, кошторисів, видає інструкції з цих питань та здійснює контроль за їх дотриманням.
Крім того, відповідно до пункту 3 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.05 р. N 1232, одним із основних його завдань є установлення єдиних правил бухгалтерського обліку і звітності про виконання державного та місцевих бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" облікова політика - це сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності.
Згідно з пунктом 5 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підприємство має право самостійно визначати облікову політику, обирати форму ведення бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку (від внутрішніх процедур документообігу до процедур, пов'язаних зі складанням та консолідацією фінансової звітності, технологією обробки облікової інформації, запровадження додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, визначення прав працівників на підписання бухгалтерських документів, враховуючи специфіку та особливості своєї діяльності).
Враховуючи, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, вважаємо, що підприємство може скористатися своїм правом щодо визначення облікової політики та регламентувати це своїм нормативно-розпорядчим документом. При цьому слід враховувати специфіку установи, наявність окремих порядків щодо виконання державних програм, а також норму пункту 3 статті 56 Бюджетного кодексу України, що розпорядники бюджетних коштів ведуть бухгалтерський облік відповідно до правил, встановлених Державним казначейством України.
Безоплатна передача майна
Ми запитали: Як в бухобліку показати безоплатну передачу майна між різними рівнями бюджетів?
Нам відповіли: Порядок безоплатної передачі об'єктів права державної власності із сфери управління міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Фонду державного майна, інших державних органів, які відповідно до законодавства здійснюють функції з управління державним майном, об'єднань підприємств, яким делеговано функції з управління майном підприємств і організацій, заснованих на державній власності, Національної академії наук, галузевих академій наук, інших установ та організацій, яким державне майно передано у безоплатне користування, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій, визначений у Положенні про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 р. N 1482.
У бухгалтерському обліку операції з безоплатної передачі майна відображаються відповідно до вимог Інструкції про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 10.07.2000 р. N 61 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2000 р. за N 497/4718 (у редакції наказу Державного казначейства України від 14.02.05 р. N 28) .
Відновлення комунальних видатків при оренді
Ми запитали: Як у бухгалтерському обліку показати відновлення комунальних видатків при оренді?
Нам відповіли: Згідно з умовами договору оренди, витрати із сплати комунальних платежів може взяти на себе орендодавець з наступним відшкодуванням вказаних витрат орендарем.
При цьому, якщо безпосередні розрахунки з постачальниками зазначених послуг здійснює орендодавець, кошти, які сплачує орендар, відображаються як відшкодування витрат по загальному фонду та відносяться на відновлення касових видатків по загальному фонду. Якщо зазначені вище видатки були здійснені за рахунок коштів спеціального фонду, то суми відшкодувань, відповідно, зараховуються на рахунки спеціального фонду і відображаються як зменшення видатків по спеціальному фонду.
Суми нарахованої плати за комунальні послуги зданих в оренду приміщень відображаються бухгалтерським проведення за дебетом субрахунку 364 "Розрахунки з іншими дебіторами" та кредитом субрахунку 811 "Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги".

................
Перейти до повного тексту