- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПРОКУРОР УКРАЇНИ
Н А К А З
N 3 від 07.10.99
м.Київ
Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю
1. Нагляд за додержанням законів спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю покладається:
1.1. На управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами по боротьбі з організованою злочинністю Головного управління нагляду за законністю оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генеральної прокуратури України:
- за Головним управлінням по боротьбі з організованою злочинністю МВС України;
- за управлінням по розслідуванню злочинів, вчинених організованими злочинними групами, Головного слідчого управління МВС України;
- за Головним управлінням по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.
1.2. На відділи нагляду за додержанням законів спецпідрозділами по боротьбі з організованою злочинністю прокуратур АР Крим, областей міст Києва та Севастополя:
- за управліннями по боротьби з організованою злочинністю Головних управлінь (управлінь) МВС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- за відділами по розслідуванню злочинів, вчинених організованими злочинними групами, слідчих управлінь Головних управлінь (управлінь) МВС України в АР Крим, областях, містах Києві і Севастополі;
- за відділами по боротьбі з організованою злочинністю управлінь МВС України на залізницях (за місцем розташування вказаних відділів);
- за Головними відділами (відділами) по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Головних управлінь (управлінь) Служби безпеки України в АР Крим, місті Києві і Київській області, областях та місті Севастополі.
2. Основним завданням нагляду за додержанням законів спецпідрозділами по боротьбі з організованою злочинністю вважати забезпечення ефективного впливу на результативність роботи спецпідрозділів по виявленню та знешкодженню виключно організованих злочинних угруповань, розкриттю та розслідуванню вчинених ними злочинів, усуненню причин і умов існування організованої злочинності, захисту конституційних прав та свобод громадян, інтересів держави та суспільства від злочинних посягань, забезпеченню відшкодування збитків при неухильному дотриманні вимог чинного законодавства.
Особливу увагу приділяти додержанню спецпідрозділами вимог законів щодо запобігання виникненню організованих злочинних угруповань, встановленню ними корумпованих зв'язків з державними службовцями та посадовими особами органів влади і управління, легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, використанню організованою злочинністю у своїх інтересах суб'єктів підприємницької діяльності, організацій, установ, засобів масової інформації, громадських об'єднань.
3. Управлінню Генеральної прокуратури України, відповідним відділам прокуратур АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя у межах своєї компетенції щокварталу перевіряти додержання законів спецпідрозділами по боротьбі з організованою злочинністю при проведенні ними оперативно-розшукової діяльності (відповідно до порядку, передбаченому спеціальними вказівками Генеральної прокуратури і МВС України та наказом Генерального прокурора України від 17 вересня 1999 р.
N 2).
3.1. З цією метою надіслати начальникам Головних управлінь, Управлінь МВС та СБ України в АР Крим, областях, у містах Києві і Севастополі списки прокурорів, за наявності у них права доступу до таємної інформації, яким доручено здійснювати нагляд, вказавши їхні посаду, класний чин і оперативний підрозділ, у якому доручено провадити перевірки. Про зміни у складі осіб, яким доручено здійснювати нагляд, негайно повідомляти керівника ГУ(У) МВС, Служби безпеки України в регіоні.
3.2. Відповідно до Спеціального порядку виконання працівниками органів прокуратури України прокурорського нагляду за додержанням законів та розслідування злочинів на підприємствах, в установах і організаціях, діяльність яких пов'язана з державною таємницею, погодженим з Головою Державного комітету України з питань державних секретів 04.07.96 р., на кожну перевірку надавати керівнику спецпідрозділу, де провадиться перевірка, припис за підписом прокурора АР Крим, областей, міст Києва і Севастополя, у якому зазначати мету перевірки, а також знайомити його з довідкою відповідної форми про право доступу до секретної інформації.
Перевірки мають здійснюватись із додержанням режиму секретності у приміщеннях, визначених керівником оперативного підрозділу і погоджених з режимно-секретним органом, у присутності керівника або оперативного працівника за його вказівкою.
- наявності підстав для проведення оперативно-розшукової діяльності; заведення та закриття оперативно-розшукових справ;
- строків здійснення оперативно-розшукової діяльності;
- гарантій законності заходів, які здійснюються спецпідрозділами у процесі оперативно-розшукової діяльності, у тому числі у межах наданих їм додаткових повноважень, передусім, заходів, що тимчасово обмежують права фізичних і юридичних осіб;
- здійснення оперативно-розшукової діяльності за вказівками прокурора, дорученнями і постановами слідчих, ухвалами суду, інших правоохоронних органів, за запитами оперативних підрозділів міжнародних правоохоронних органів та організацій інших держав;
- використання матеріалів оперативно-розшукової діяльності;
- відомчого контролю за оперативно-розшуковою діяльністю, у тому числі щодо спрямованості роботи спецпідрозділів на виявлення та знешкодження саме організованих злочинних угруповань, розкриття вчинених ними злочинів.
3.4. У процесі здійснення нагляду за додержанням законів спецпідрозділами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, прокурору не надаються відомості про осіб, які були або є гласними чи негласними штатними працівниками або конфіденційно співробітничали з оперативними підрозділами.
Оскільки прокурор не вправі втручатися у методи і тактичні прийоми проведення оперативно-розшукових заходів, з метою усунення виявлених порушень, активізації оперативно-розшукової діяльності необхідно використовувати передбачені ст.
30 Закону України
"Про прокуратуру" повноваження щодо надання доручень керівництву спецпідрозділів про проведення у підпорядкованих їм підрозділах перевірок.
3.5. За наслідками перевірки складається довідка за правилами таємного діловодства у двох примірниках, один з яких надсилається керівнику спецпідрозділу. У довідці забороняється згадувати прізвища або прізвиська осіб, щодо яких здійснюється оперативно-розшукова діяльність.
4. Щомісяця перевіряти у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю виконання вимог закону щодо прийому, реєстрації та вирішення заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, забезпечити своєчасне виявлення фактів приховування злочинів від обліку, незаконного порушення або відмови в порушенні кримінальної справи.
................Перейти до повного тексту