1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕХНІЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛІТИКИ
Н А К А З
17.02.2009 N 73
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства N 1482 від 05.08.2020 )
Про затвердження Рекомендацій із застосування Технічного регламенту максимально дозволеного споживання електроенергії холодильними приладами
(Витяг)
На виконання Плану заходів щодо застосування Технічного регламенту максимально дозволеного споживання електроенергії холодильними приладами на період до 2009 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 року N 787,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Рекомендації із застосування Технічного регламенту максимально дозволеного споживання електроенергії холодильними приладами (додаються).
2. ДП "УкрНДНЦ" (Корчевна Л.О.) забезпечити опублікування цього наказу в черговому виданні щомісячного інформаційного покажчика "Стандарти".
3. Управлінню технічного регулювання (Сердюков О.Я.) забезпечити оприлюднення цього наказу на веб-порталі Держспоживстандарту України.
Голова Л.В.Лосюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держспоживстандарту
України
17.02.2009 N 73
РЕКОМЕНДАЦІЇ
ІЗ ЗАСТОСУВАННЯ ТЕХНІЧНОГО РЕГЛАМЕНТУ МАКСИМАЛЬНО ДОЗВОЛЕНОГО СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ХОЛОДИЛЬНИМИ ПРИЛАДАМИ ( 787-2008-п )
1. ВСТУП
Рекомендації із застосування Технічного регламенту максимально дозволеного споживання електроенергії холодильними приладами (далі - Рекомендації) розроблені з метою створення належних умов для його застосування.
Технічний регламент максимально дозволеного споживання електроенергії холодильними приладами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 р. N 787 (далі - Технічний регламент), розроблено на основі Директиви Європейського Парламенту та Ради від 03.09.96 р. N 96/57/ЕС про технічні вимоги щодо енергоспоживання електричних побутових холодильників та морозильних камер і відповідних комбінованих пристроїв з урахуванням чинного законодавства України, зокрема:
- постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 р. N 1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності";
- Технічного регламенту модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.10.2003 р. N 1585.
Ці Рекомендації не є юридично обов'язковим тлумаченням Технічного регламенту (юридично обов'язковим є тільки текст Технічного регламенту), а призначені для полегшення застосування Технічного регламенту та забезпечення узгодженого його застосування усіма зацікавленими сторонами.
Рекомендації не є вичерпними, а зосереджені на таких питаннях, як:
- сфера поширення Технічного регламенту;
- умови введення холодильних приладів у обіг;
- визначення максимально дозволеного рівня енергоспоживання;
- процедури проведення випробувань холодильних приладів;
- процедури оцінювання відповідності;
- взаємозв'язок з іншими технічними регламентами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 р. N 787 встановлено обов'язкове застосування Технічного регламенту протягом 2009 року. По закінченні 2009 року холодильні прилади (для розмитнення та уведення їх в обіг) мають супроводжуватись зареєстрованою в призначеному органі декларацією про відповідність та на кожному холодильному приладі має бути нанесений національний знак відповідності. Тому підприємствам рекомендується здійснити процедури підтвердження відповідності не пізніше жовтня - листопада 2008 року.
Ці Рекомендації розроблені ДП "Укрметртестстандарт" (03680, м. Київ, вул. Метрологічна, 4), яке визначено відповідальним за застосування цього Технічного регламенту згідно з наказом Держспоживстандарту України від 12.01.2009 р. N 5. На ДП "Укрметртестстандарт" також покладено функції консультаційно-методичного центру з питань застосування цього регламенту. Тому, у разі виникнення питань, за роз'ясненнями можна звертатися за телефонами (044) 526-43-79, (044) 526-10-76.
2. СФЕРА ПОШИРЕННЯ
Технічний регламент поширюється на побутові холодильні прилади з живленням від мережі змінного струму, які класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 8418 10, 8418 21, 8418 29, 8418 30, 8418 40 (код ДКПП 29.71.11) , а саме:
- холодильники;
- морозильники;
- комбіновані холодильники-морозильники.
Під морозильниками розуміють холодильні прилади для заморожування та/або зберігання заморожених продуктів.
Дія Технічного регламенту не поширюється на:
- холодильні прилади, які живляться від інших джерел енергії, зокрема акумуляторів;
- побутові абсорбційні холодильні прилади (код УКТ ЗЕД 8418 22) ( 2371г-14);
- холодильні прилади, які виготовлені для одноразового використання;
- холодильне та морозильне обладнання промислового та комерційного призначення (коди УКТ ЗЕД 8418 50, 8418 61, 8418 69, 8418 99, код ДКПП 29.23.13) .
Технічний регламент поширюється тільки на нові холодильні прилади, які вперше вводяться в обіг на ринку України.
3. УМОВИ ВВЕДЕННЯ ХОЛОДИЛЬНИХ ПРИЛАДІВ У ОБІГ (пункти 4-12 Технічного регламенту)
Пункт 4 Технічного регламенту встановлює, що "Введення в обіг холодильних приладів дозволяється за умови, що рівень споживання ними електроенергії не перевищує максимально дозволений для відповідної категорії холодильних приладів рівень...".
Відповідальність за відповідність кожного уведеного в обіг холодильного приладу вимогам Технічного регламенту згідно із законодавством несуть виробник холодильного приладу або уповноважена ним особа - резидент України (далі виробник), або, якщо виробник або уповноважена ним особа не проводять діяльність на території України, особа, яка ввела холодильні прилади в обіг (далі - постачальник).
Відповідність холодильних приладів до вимог Технічного регламенту підтверджується нанесенням на кожний прилад, а також, за бажанням, на пакування, інструкцію з експлуатації або інший супроводжувальний документ національного знака відповідності. Нанесення національного знака відповідності, після виконання процедур підтвердження відповідності, є обов'язком виробника або уповноваженої ним особи, чи особи, яка вводить холодильні прилади в обіг.
Введення в обіг холодильних приладів без нанесеного національного знака відповідності заборонено. З іншого боку державні органи влади не мають права забороняти, обмежувати або створювати перешкоди введенню в обіг приладів, позначених національним знаком відповідності.
У випадку, якщо державні органи контролю виявлять холодильні прилади з нанесеним національним знаком відповідності, які не відповідають вимогам Технічного регламенту, виробник або уповноважена ним особа, чи особа, яка ввела холодильні прилади в обіг, повинні виконати дії щодо приведення таких приладів у відповідність.
І тільки у випадку повторного виявлення невідповідності повинні бути вжиті заходи щодо обмеження або заборони введення цих приладів на ринок або, навіть, вилучення їх з ринку. Кожне таке рішення повинно бути обґрунтованим. Про його прийняття та строки усунення порушень повідомляють заінтересованим сторонам.
Опис та правила застосування національного знака відповідності визначені постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 р. N 1599.
Нанесення на холодильні прилади будь-яких знаків, подібних до національного знака відповідності, які можуть увести в оману споживачів, заборонено.
4. ВИЗНАЧЕННЯ МАКСИМАЛЬНО ДОЗВОЛЕНОГО РІВНЯ СПОЖИВАННЯ (пункти 13-18 Технічного регламенту)
Максимально дозволений рівень споживання встановлюється залежно від температури, яку забезпечує холодильний прилад у своїх відділеннях; приведеного об'єму, який є виваженою сумою об'ємів усіх відділень холодильного приладу; кліматичного класу та категорії холодильного приладу. Технічний регламент розглядає такі категорії холодильних приладів:
- категорія 1 - холодильник без низькотемпературного відділення (низькотемпературне відділення - будь-яке відділення, температура повітря в якому дорівнює або нижче мінус 6 град.C);
- категорія 2 - холодильник з відділенням, температура повітря в якому становить плюс 5 град.C та/або плюс 12 град.C;
- категорія 3 - холодильник з низькотемпературним відділенням, не маркований зірочкою;
- категорія 4 - холодильник з низькотемпературним відділенням, маркований однією зірочкою (*);
- категорія 5 - холодильник з низькотемпературним відділенням, маркований двома зірочками (**);
- категорія 6 - холодильник з низькотемпературним відділенням, маркований трьома зірочками (***);
- категорія 7 - холодильник з низькотемпературним відділенням, маркований чотирма зірочками (****);
- категорія 8 - морозильник-шафа;
- категорія 9 - морозильник-скриня;
- категорія 10 - холодильник-морозильник з більше ніж двома
дверима та інші прилади. Розрахунок максимально допустимого рівня
енергоспоживання потрібно починати з визначення приведеного об'єму
холодильного приладу (V ) за формулою:
пр
n
V = S V * W * F * C
пр c=1 c c c c
де n - кількість відділень;
S - сума;
V - об'єм окремого відділення конкретного типу в літрах;
c
W - температурний коефіцієнт, який розраховується за
c
формулою:
W = (25 - T ) / 20,
c c
де T - температура, визначена для кожного окремого
c
відділення у град.C;
F - коефіцієнт, який дорівнює 1,2 для відділень, які не
c
обмерзають (no frost), та 1,0 для інших відділень;
C - коефіцієнт, який для холодильних приладів кліматичних
c
класів N та SN дорівнює 1, а для кліматичних класів ST та T
(відповідно X та Y ), залежно від типу відділень холодильних
c c
приладів, як наведено нижче (додаток 1 до Технічного регламенту)
( 787-2008-п )
------------------------------------------------------------------
| Тип відділення | X (ST)| Y (T)|
| | c | c |
|-------------------------------------------------+-------+------|
|Відділення для охолодження продуктів | 1,25 | 1,35 |
|-------------------------------------------------+-------+------|
|Відділення для зберігання свіжих продуктів | 1,20 | 1,30 |
|-------------------------------------------------+-------+------|
|Відділення, температура повітря в якому дорівнює | 1,15 | 1,25 |
|0 град.C | | |
|-------------------------------------------------+-------+------|
|Низькотемпературне відділення, не марковане | 1,15 | 1,25 |
|зірочкою | | |
|-------------------------------------------------+-------+------|
|Низькотемпературне відділення, марковане однією | 1,12 | 1,20 |
|зірочкою (*) | | |
|-------------------------------------------------+-------+------|
|Низькотемпературне відділення, марковане двома | 1,08 | 1,15 |
|зірочками (**) | | |
|-------------------------------------------------+-------+------|
|Низькотемпературне відділення, марковане трьома | 1,05 | 1,10 |
|зірочками (***), та морозильне відділення, | | |
|марковане чотирма зірочками (****) | | |
------------------------------------------------------------------
Після визначення приведеного об'єму холодильного приладу
(V ) розраховують максимально дозволений рівень споживання
пр
електроенергії (показник E ) залежно від категорії холодильних
max
приладів (додаток 2 до Технічного регламенту) ( 787-2008-п ) та
холодильників-морозильників з більше ніж одними дверима (додаток 3
до Технічного регламенту) за нижче наведеними формулами.
------------------------------------------------------------------
|Категорія | Найменування холодильного | Формула для визначення |
| | приладу | E , кВт * год. / 365 |
| | | max |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| 1-3 |Холодильники: |(0,207 * V + 218) / 365|
| |- без низькотемпературного | пр |
| |відділення; | |
| |- з відділенням, | |
| |температура повітря в якому| |
| |становить плюс 5 град.C | |
| |та/або плюс 12 град.C; | |
| |- з низькотемпературним | |
| |відділенням, не маркований | |
| |зірочкою. | |
| |Холодильники-морозильники з| |
| |найнижчою температурою | |
| |відділень більше за | |
| |мінус 6 град.C | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| 4 |Холодильники з |(0,557 * V + 166) / 365|
| |низькотемпературним | пр |
| |відділенням, марковані | |
| |однією зірочкою (*). | |
| |Холодильники-морозильники з| |
| |найнижчою температурою | |
| |відділень, яка дорівнює або| |
| |менше за мінус 6 град.C (*)| |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| 5 |Холодильники з |(0,402 * V + 219) / 365|
| |низькотемпературним | пр |
| |відділенням, марковані | |
| |двома зірочками (**). | |
| |Холодильники-морозильники з| |
| |найнижчою температурою | |
| |відділень, яка дорівнює або| |
| |менше за | |
| |мінус 12 град.C (**) | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| 6 |Холодильники з |(0,573 * V + 206) / 365|
| |низькотемпературним | пр |
| |відділенням, марковані | |
| |трьома зірочками (***). | |
| |Холодильники-морозильники з| |
| |найнижчою температурою | |
| |відділень, яка дорівнює або| |
| |менше за | |
| |мінус 18 град.C (***) | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| 7 |Холодильники з |(0,697 * V + 272) / 365|
| |низькотемпературним | пр |
| |відділенням, марковані | |
| |чотирма зірочками (****). | |
| |Холодильники-морозильники з| |
| |найнижчою температурою | |
| |відділень, яка дорівнює або| |
| |менше за | |
| |мінус 18 град.C (****) | |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| 8 |Морозильники-шафи |(0,434 * V + 262) / 365|
| | | пр |
|----------+---------------------------+-------------------------|
| 9 |Морозильники-скрині |(0,697 * V + 195) / 365|
| | | пр |
------------------------------------------------------------------
Максимально дозволений рівень споживання електроенергії
(показник E ) холодильних приладів потрібно розраховувати з
max
точністю до двох десяткових знаків після коми.
5. ПРОЦЕДУРИ ПРОВЕДЕННЯ ВИПРОБУВАНЬ ХОЛОДИЛЬНИХ ПРИЛАДІВ (пункти 19-20 Технічного регламенту)
Фактичне значення рівня споживання електроенергії для з'ясування або перевірки відповідності холодильних приладів максимально дозволеному рівню визначають за допомогою випробувань згідно з ДСТУ EN 153 Методи вимірювання енергоспоживання та відповідних характеристик побутових холодильників, морозильних камер, морозильників та їх поєднань, що працюють від електромережі.
Випробування проводять для усіх кліматичних класів холодильних приладів (SN, N, ST та T) за температури навколишнього повітря плюс 25 град.C.
Граничні відхилення напруги живлення 220 В та частоти 50 Гц становлять + - 1% від номінального значення.
Якщо виміряне значення рівня споживання холодильного
пристрою, який випробовують, не перевищує більше ніж на 15%
максимально дозволений рівень споживання електроенергії (показник
E ) для даного типу холодильного приладу, холодильні прилади
max
вважають відповідними до вимог Технічного регламенту
( 787-2008-п ).
Якщо перевищення більше за 15%, потрібно провести додаткове випробування трьох приладів.
У цьому випадку з максимально дозволеним рівнем споживання порівнюють середнє арифметичне значення рівнів споживання цих трьох приладів.
Прилади вважають відповідними до вимог Технічного регламенту, якщо середнє арифметичне значення не перевищує максимально дозволений рівень споживання більше ніж на 10%. У протилежному випадку холодильні прилади визнають такими, що не відповідають вимогам Технічного регламенту, і на цьому випробування закінчують.
6. ПРОЦЕДУРИ ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ
Залежно від того, хто здійснює уведення холодильних приладів у обіг - виробник або уповноважена ним особа, чи особа, яка самостійно вводить прилади в обіг, Технічний регламент передбачає різні процедури оцінювання відповідності.
6.1 Оцінювання відповідності холодильних приладів, які вводить у обіг виробник або уповноважена ним особа (пункти 21-24 Технічного регламенту)
Якщо холодильні прилади вводить у обіг виробник або уповноважена ним особа, оцінювання відповідності здійснюють з використанням модуля А (внутрішній контроль виробництва) згідно з Технічним регламентом модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються у технічних регламентах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.10.2003 р. N 1585.
За умов використання модуля А виробник або постачальник повинні скласти декларацію про відповідність, а також підготувати технічну документацію, яка засвідчує відповідність холодильних приладів вимогам Технічного регламенту та проведення їх оцінювання перед уведенням в обіг.

................
Перейти до повного тексту