- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про підсумки діяльності Секції хімічних і біологічних наук НАН України у 2004-2008 роках
Заслухавши та обговоривши доповідь голови Секції хімічних і біологічних наук НАН України, віце-президента НАН України академіка НАН України В.Д.Походенка та співдоповіді академіка-секретаря Відділення хімії НАН України академіка НАН України В.В.Гончарука, академіка-секретаря Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України академіка НАН України С.В.Комісаренка та академіка-секретаря Відділення загальної біології НАН України академіка НАН України Д.М.Гродзинського, Президія НАН України відзначає, що установи секції проводили у 2004-2008 рр. на сучасному рівні актуальні наукові дослідження в галузі хімічних і біологічних наук.
Тривали дослідження з традиційних напрямів науки, затверджених відповідними постановами Президії НАН України, розвивалися новітні наукові напрями.
Так, в установах Відділення хімії НАН України отримано важливі результати з таких сучасних напрямів, як фізико-хімічні основи створення нових наноструктурованих систем, нанокомпозитних матеріалів різного функціонального призначення та нетрадиційних енергоекономних та екологічно сприйнятливих хімічних, фотохімічних, сорбційних та каталітичних процесів за їх участю; розробка концепцій розвитку фізико-неорганічної хімії та нових способів створення матеріалів; теоретичні основи модифікації синтетичних полімерів та композитів на їх основі природними полімерами та продуктами малотоннажної хімії - реакційноздатними олігомерами і поверхнево-активними речовинами, апретами, пластифікаторами; дослідження процесу конверсії викопного вугілля в нанопоруваті матеріали для сорбції екотоксикантів, акумуляції водню та для створення іоністорів; хімія, фізика та біологія води; молекулярний дизайн, синтез та створення високоефективних препаратів анксіолітичної, анорексигенної, протиішемічної та кардіотропної дії; методи синтезу і технології одержання практично важливих продуктів і матеріалів з вуглеводневої сировини.
В установах Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України подальший розвиток отримали сучасні наукові напрями: дослідження структури, фізико-хімічних властивостей і біологічних функцій складних білкових та надмолекулярних систем; з'ясування молекулярних механізмів специфічних змін провідності клітинних мембран при основних нервових процесах; дослідження фізіолого-біохімічного і генетичного біорізноманіття та біосинтетичної здатності мікроорганізмів різних таксономічних груп; геноміка та протеоміка; генні та клітинні технології; вивчення молекулярних та клітинних особливостей онкогенезу з метою розробки методів ранньої діагностики та нової стратегії терапії злоякісного процесу; дослідження механізмів кріоушкоджень, кріозахисту, природної стійкості біологічних об'єктів до холоду та її репарації після дії холоду.
В установах Відділення загальної біології НАН України отримано значущі результати з таких актуальних напрямів, як молекулярно-біологічні та молекулярно-генетичні механізми життєдіяльності рослинних клітин на основі розвитку біотехнології, геноміки та біоінформатики, структурної біології; створення методів і технологій оперативного контролю екологічного стану біоти, оцінки і прогнозу якості морського середовища й рівня екологічного ризику в зонах активного моревикористання; отримання біопалива з біомаси; розробка біотехнологій виробництва продуктів харчування, їх складових та біологічно активних компонентів, молекулярно-генетичних і біохімічних методів фітосанітарного, медико-біологічного контролю продовольчої сировини, харчових добавок, продуктів і кормів та наукових засад біобезпеки.
За звітний період науковці отримали низку важливих наукових фундаментальних результатів, які відповідають світовому рівню. Зокрема, установами Відділення хімії НАН України створено фізико-хімічні засади дизайну та керованого синтезу нових поколінь нанорозмірних систем і матеріалів; розроблено іонні рідкокристалічні стекла на основі лауратів лантану і кобальту для запису динамічної голографічної гратки. Вперше в світовій практиці синтезовані барвники, які мають пи-пи* електронні переходи в діапазоні понад 1200 нм. Визначено механізм утворення нанокомпозитних каталізаторів, що містять Pd, Cu, Ag, виявлено взаємозв'язок між умовами їх синтезу, фізико-хімічними і каталітичними властивостями та запропоновано механізм реакції відновлення нітрат-іонів у воді в присутності цих каталізаторів. Розроблено системи нуклеофільної та нуклеофільно-окиснювальної дії для ефективного розщеплення органічних екотоксикантів. Знайдено ефективний спосіб синтезу невідомих раніше блоків для конструювання біорегуляторів - оптично чистих енантіомерів альфа, альфа-дифтор-бета-амінофосфонатів та альфа, альфа-дифтор-бета-амінофосфонових кислот. Отримано й охарактеризовано кристалічні та аморфні форми нанорозмірного діоксиду титану - анодного матеріалу для найсучасніших літієвих джерел струму.
Серед важливих наукових результатів Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України можна відзначити такі. Відкриті нові центри полімеризації фібрину - процесу, що лежить в основі тромбоутворення. Встановлено, що порушення механізму кальцієвої сигналізації спричинює істотні зміни функціональних особливостей нейронів, які закономірно відбуваються в ході фізіологічного процесу старіння. Сформульовано й експериментально обґрунтовано механізми реалізації екстремальної стійкості рослин до фітовірусів як домінантну мутацію клітинного гена. Одержано нові дані щодо структури та функціонування генів, пов'язаних з розвитком тяжких хвороб (синдром Дауна, лейкози людини, пухлини головного мозку). Вперше встановлено, що при формуванні лікарської резистентності до протипухлинних препаратів відбуваються значні зміни профілю мікро-РНК. На моделі патологічних станів у щурів (іммобілізаційний, емоційно-больовий та судорожний стреси) показано, що ритмічний холодовий вплив істотно змінює стан функціональної активності центральної нервової та серцево-судинної систем. З'ясовано біохімічні механізми появи нових поверхневих маркерів під час запрограмованого відмирання клітин тварин і людини.
Серед значних здобутків установ Відділення загальної біології НАН України є визначення 5 головних етапів у становленні рецентної орнітофауни Полісся й Лісостепу України з кінця XIX ст. до наших часів. Уперше у світовій практиці описано близько 60 нових для науки таксонів рослин і грибів, розроблена модель просторової та ієрархічної будови гран хлоропластів, яка пояснює механізми регуляції активності фотосинтетичного апарату, створена ефективна система тимчасової (транзієнтної) експресії фармацевтичних білків у рослинах; сформульована концепція альтернативних метаболічних стратегій, які лежать в основі біорізноманітності компонентів екосистеми Чорного моря; створена генералізована матриця експертних оцінок екологічних процесів та конфліктів у прибережній зоні Чорного моря.
У прикладному аспекті установи секції також досягли певних успіхів. Зокрема, установами хімічного профілю розроблено однокомпонентні композиції фотополімерних захисних покрить (масок) для плат друкованого монтажу 4-5 класу точності на основі лужнорозчинних полімерів; нові функціональні матеріали для елементів і пристроїв систем телекомунікацій та машинобудування; сучасні композиційні еластомерні матеріали - гумопласти на основі реакційноздатних рідких каучуків та вторинної сировини; лабораторну технологію термохімічного очищення природних графітів до 99,99%; автономні комплекси водопідготовки колективного та індивідуального використання типу "Вега" різної продуктивності з аналітичним контролем; вперше технології виготовлення, програми та методи атестації стандартних зразків складу розчинів екотоксикантів для метрологічного забезпечення аналізу природних та промислових об'єктів; фізико-хімічні основи технології виробництва вуглецевих нанотрубок та нановолокон на основі каталітичного піролізу вуглеводнів; комбіновану технологію очищення високотоксичних фільтраційних вод полігона N 5 твердих побутових відходів м. Києва; обладнання для золь-гель синтезу сферично гранульованих сорбентів і каталізаторів; методи формування полімерних гідрогелевих матриць з нанорозмірними комірками та біотехнологічні процеси іммобілізації і культивування на їх поверхні стовбурових мезенхімальних клітин людини.
Установами біологічного профілю впроваджено вітамінно-мінеральний препарат для лікування остеопорозу Кальмівід на ЗАТ "Київський вітамінний завод"; оригінальний протипухлинний препарат Мебіфон на ЗАТ "Фармак"; у виробництво та клінічну практику препарат Корвітин для лікування гострого інфаркту міокарда, який з 2004 р. реалізується в аптечній мережі. Завершено доклінічні дослідження нового препарату Флокалін - активатора АТФ-залежних калієвих каналів. З використанням методів сучасної синекології простежено динаміку частоти виявлення видів мікроскопічних грибів - біоіндикаторів стосовно кожного з пунктів стаціонарного спостереження в районі 10 км зони відчуження ЧАЕС. Підготовлено для впровадження в медичну практику тест-системи для генної діагностики тяжких спадкових захворювань, спадкової схильності до розвитку масових патологій, зокрема онкологічних захворювань. Визначені основні імунофенотипові маркерні ознаки клітин при лейкозах та найбільш поширених солідних пухлинах у дітей. Розроблено технологію отримання препаратів нейрональних ембріональних клітин з високою життєздатністю і показано терапевтичний ефект їх застосування при експериментальній гіпоксичній ішемії у новонароджених тварин. Створено генно-інженерні дріжджові надпродуценти флавоцитохрому b2, формальдегіддегідрогенази, метиламіноксидази, визначено схеми виділення цих ферментів, вивчено фізико-хімічні характеристики та кінетичні параметри очищених ферментів.
Крім того, для вирішення природоохоронних завдань в Україні розроблена класифікаційна схема екотопів української частини трилатерального біосферного резервату "Західне Полісся", схема Поліського екокоридору та екологічної мережі Українського Полісся. Створено принципово нове покоління сортів озимої пшениці та гібридів кукурудзи з фактичним генетичним потенціалом продуктивності відповідно 124 і 160 ц/га. Розроблено концептуальну схему оцінки наслідків антропогенних дій різного типу на морські екосистеми, яка рекомендована до використання Міжнародною комісією по охороні Чорного моря для комплексного екологічного моніторингу. Підготовлені схема екологічної мережі центрального району Хмельницької області, схема проведення інвентаризації природно-заповідного фонду та розроблена Програма формування заповідної справи Львівської області. Створені нові технології та обладнання для виробництва продуктів спеціального дієтичного харчування на основі сої, для виробництва борошна з цільного зерна, одержання незамінних амінокислот (лізин, лейцин та ізолейцин) у кристалічній формі, ваніліну та етилваніліну. Зібрано колекцію фітоенергетичних рослин, закладено селекційні ділянки та розсадники найперспективніших енергетичних рослин різного використання.
Завдяки спільним дослідженням та розробкам інститутів секції з установами інших відділень НАН України і організаціями АМН України та УААН було досягнуто успіхів у розв'язанні міждисциплінарних проблем.
Національна академія наук України виступила замовником Державної науково-технічної програми розроблення і впровадження технологій виробництва соєвих продуктів на 2005-2007 роки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 року
N 1166, у виконанні якої взяли участь вчені 10 науково-дослідних інститутів НАН України, АМН України і МОЗ України, фахівці різних галузей, зокрема харчової та машинобудівної промисловості. Це дозволило розробити проектно-конструкторську документацію на технологічну лінію виробництва соєвих продуктів, створити експериментальні установки та зразки обладнання, рецептури 16 нових харчових соєвих продуктів, зареєструвати науково-технічну документацію цих продуктів у Держспоживстандарті України, а також напрацювати дослідні зразки соєвих продуктів для апробації в 19 медичних закладах Києва, Харкова, Івано-Франківська.
Ефективною формою опрацювання міждисциплінарних проблем за звітний період було виконання започаткованих секцією низки цільових комплексних програм наукових досліджень НАН України, а саме: "Дослідження у галузі сенсорних систем та технологій" (термін виконання 2003-2006 рр.); "Сенсорні системи для медико-екологічних та промислово-технологічних потреб" (з 2007 р.); "Новітні медико-біологічні проблеми та навколишнє середовище людини" (з 2004 р.); "Фундаментальні проблеми водневої енергетики" (з 2006 р.), "Біомаса як паливна сировина ("Біопалива")" (з 2007 р.). Крім того, установи секції брали активну участь у виконанні багатьох інших комплексних програм, започаткованих Секцією фізико-технічних і математичних наук НАН України.
Завдяки виконанню програм вдалося об'єднати зусилля фахівців з біології, хімії, фізики, матеріалознавства тощо для вирішення низки фундаментальних та технологічних проблем, а також отримати вагомі теоретичні та практичні результати, які доповідались та детально обговорювались на щорічних звітних конференціях. Так, більшість проектів програми "Дослідження у галузі сенсорних систем та технологій" були міждисциплінарними і виконувались спільно інститутами різних відділень НАН України, а до виконання програми "Фундаментальні проблеми водневої енергетики" в 2008 р. було залучено 24 інститути 10 відділень НАН України.
Позитивним є досвід діяльності Міжвідомчої наукової ради НАН України та УААН з проблем агропромислового комплексу, яка провела за звітний період 6 засідань і за конкретними рішеннями якої були підготовлені аналітичні матеріали з актуальних сільськогосподарських проблем і подані до директивних органів та профільних міністерств України. Запропоновано також низку практичних розробок установ у цій галузі.
Значна увага приділялась виконанню інноваційних та науково-технічних проектів НАН України. Всього з часу їх започаткування у 2004 р. установи секції виконали 62 проекти, завдяки чому було опрацьовано та запропоновано для впровадження низку сучасних високоефективних технологій, установок, гібридів сільськогосподарських культур, медичних препаратів, тест-систем, біологічно активних речовин, комплексних добрив тощо.
У галузі досліджень з проблем медицини були створені сучасні технології одержання VIII та IX факторів згортання крові, альбуміну, імуноглобулінів та інших білків у вигляді ефективних та вірусобезпечних медичних препаратів, новий оригінальний малотоксичний комплексний препарат Флокалін, який має антигіпертензивну та спазмолітичну дію і одночасно лікує захворювання сечового міхура. Завершено доклінічне дослідження (хронічна токсичність та безпечність) Циназепаму, виконуються дослідження біофункціоналізованих нанокомпозитів, перспективних для деконтамінації вірусів з плазми донорської крові, опрацьовано та впроваджуються методики аналізу мутантних варіантів генів, що спричинюють розвиток муковісцидозу, фенілкетонурії, спінальної м'язевої атрофії, гемофілії А, міодистрофії Дюшена тощо.
Найвидатніші досягнення науковців секції відзначені 10 Державними преміями України.
Успішно розвивалися міжнародні контакти з науковими закладами світу, творчі зв'язки між окремими вченими і лабораторіями, а також проводилися міжнародні наукові форуми, завдяки чому науковці ефективно використовували свій потенціал та отримували закордонні гранти.
Зазначена діяльність здійснювалась як за прямими договорами про науково-технічне співробітництво з іноземними організаціями, так і за договорами в межах міждержавних угод України, що фінансуються через МОН України, а також за комерційними контрактами з зарубіжними партнерами. Установи трьох відділень секції загалом уклали близько 400 договорів і контрактів на суму понад 25 млн.грн., у тому числі установи Відділення хімії НАН України 278 контрактів на суму близько 22 млн.грн.
Найбільш яскравими прикладами міжнародного співробітництва є, зокрема, такі. Інститут органічної хімії НАН України за контрактом з фірмою BayerCropscience (Німеччина) розробив перспективні найсучасніші фторовмісні інсектициди, які захищені міжнародними патентами. Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України в межах двосторонніх угод здійснював спільні наукові дослідження з науковими закладами, центрами, лабораторіями Великобританії, Греції, Франції, Словаччини, Румунії, Польщі, США, Німеччини, Білорусі, Росії (18 проектів ЄС, NATO, INTAS, УНТЦ, CNRS), а також виконував роботи за 43 індивідуальними грантами. Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України і Державний океанографічний інститут Росгідромета (Росія) досліджують структури води та водних розчинів. Інститут біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України успішно веде переговори про впровадження лікувального засобу Філомек для відновлення функції репродуктивної системи людини при її розладах на фармацевтичному підприємстві Інституту біохімії Шандунської академії наук (Китай), запатентував винахід у Китаї, підписав протокол про наміри щодо створення спільного китайсько-українського інституту біотехнологій. Приватний інститут прикладної біотехнології "Радостим" (Німеччина) та Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного НАН України у 2005-2007 рр. за 2 договорами проводив польові дослідження комплексного препарату Аверком та вивчав мікрофлору і вміст гумусу в ґрунті агропідприємств Південної Саксонії (Німеччина). Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України уклав угоди про співпрацю з Національним центром токсикологічних досліджень Національного інституту здоров'я (США), Центром мікробіології та біології пухлин Каролінського інституту (Швеція), Лестбріджським університетом (Канада) тощо, результатом яких стали спільні дослідження, стажування молодих українських науковців, взаємні візити провідних лекторів. Інститут ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України спільно з Ботанічним інститутом АН Чеської Республіки провів синтаксономічне вивчення галофільної рослинності Північного Причорномор'я, встановив її структуру та видав колективну монографію "Галофітна рослинність". Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України здійснював дослідження у Геологічному музеї ПАН (Краків, Польща), університетах Гамбурга та Гісена (Німеччина), за матеріалами яких запропоновано оновлену версію реконструкції філогенетичних відносин видів різних груп молюсків та оновлені погляди щодо шляхів становлення малакофауни.
................Перейти до повного тексту