1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ,
ТЕЛЕБАЧЕННЯ ТА РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
N 2793/23/9 від 03.09.2002
Комітету з інформації
Автономної Республіки Крим,
обласним управлінням
у справах преси
та інформації, Київському
та Севастопольському
міським управлінням
у справах преси
та інформації
Методичні рекомендації щодо застосування положень нормативно-правових актів стосовно здійснення реєстрації друкованих засобів масової інформації та ведення Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції
Державний комітет інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України, узагальнивши практику здійснення державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та ведення Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції, зокрема, відомості, які надсилаються місцевими управліннями у справах преси та інформації, виявив чимало суттєвих порушень при здійсненні реєстрації та веденні зазначеного реєстру та звертає Вашу увагу на наступне.
1. Щодо державної реєстрації друкованих засобів масової інформації.
Державна реєстрація друкованих засобів масової інформації здійснюється на виконання норм Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 N 1287 "Про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, інформаційних агентств та розміри реєстраційних зборів" Держкомінформом, Республіканським комітетом по інформації Автономної Республіки Крим та обласними управліннями у справах преси та інформації. Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації в Україні затверджено наказом Держкомінформу N 193 від 09.08.2001 року (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.10.2001 р. за N 915/6106).
Право на заснування засобів масової інформації (далі - ЗМІ) гарантується Конституцією України та Законом України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" (далі - Закон про пресу), тому при здійсненні державної реєстрації не вимагається аби це право було передбачено статутними документами заявника.
Засновником (співзасновниками) ЗМІ відповідно до ст.8 Закону про пресу можуть бути громадяни України, інших держав та особи без громадянства (фізичні особи). Для підтвердження громадянства та місця проживання фізичної особи до заяви про реєстрацію ЗМІ додається копія сторінок паспорта. Слід звернути увагу на непоодинокі випадки витребування від фізичних осіб копії свідоцтва про державну реєстрацію їх як суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи. Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації в Україні, затверджене наказом Держкомінформу від 09.08.2001 р. N 193 (далі - Положення), серед переліку документів, які вимагаються для реєстрації, не містить копії свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи), оскільки право на заснування ЗМІ, передбачене і Конституцією і Законом про пресу не ставить це в залежність до здійснення фізичною особою підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 8 Закону про пресу засновником ЗМІ може бути юридична особа, а не її структурний підрозділ, відділ, філія, управління (без прав юридичної особи). Статус юридичної особи підтверджується установчими документами.
Друковані ЗМІ з регіональною сферою розповсюдження (2 та більше областей), згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 р. N 1287 реєструються виключно Держкомінформом.
Не підлягають державній реєстрації як друковані ЗМІ такі видання як "атласи", "довідники", "каталоги", "посібники", оскільки відповідно до держстандарту 3017-95, вони належать до неперіодичних видань, перелік періодичних видань наведений в п.2.3 Положення про державну реєстрацію (до них належать, н-д, рекламний та довідковий бюлетень та ін.).
Реєструючому органу забороняється вимагати від засновника (співзасновників) додаткові документи, не передбачені Положенням (договори оренди, положення про редакцію, довідку про доходи, наказ про призначення директором та ін). Тільки у разі якщо надані статутні документи не дають змогу зробити висновок, що засновник має статус юридичної особи, реєструючий орган має право зажадати додаткові документи (наприклад - довідку ЄДРПОУ).
При оформленні свідоцтва про державну реєстрацію ЗМІ у відповідній графі бланку, слід вказувати всіх співзасновників ЗМІ (відповідно до поданої заяви та правоустановчих документів). Крім того, обов'язково необхідно зазначати вид видань за цільовим призначенням, як це наведено в підп.12 п.2.3 Положення, вид видання - відповідно до підп.2 п.2.3. Неприпустимим є зазначення виду видання як "журнал-каталог", "журнал-газета", "тижневик", що не відповідає Положенню. Назву засновника (співзасновників), їх місцезнаходження (юридичну адресу) слід наводити відповідно до їх правоустановчих документів. Відомості, наведені в Свідоцтвах про державну реєстрацію мають відповідати відомостям, наведеним в заяві.
Заява про реєстрацію або перереєстрацію ЗМІ підписується особою, якій таке право надане правоустановчими документами (Статутом, Положенням) чи належним чином оформленим наказом, дорученням.
При перереєстрації ЗМІ у зв'язку із реорганізацією засновника, у разі відсутності в установчих документах відомостей про правонаступництво щодо заснування ЗМІ, реєструючий орган має вимагати надання таких документів додатково.

................
Перейти до повного тексту