1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
18.06.2008 N 178
Клітинні механізми ішемічного пошкодження мозку та шляхи його фармакологічної корекції
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь доктора медичних наук Г.Г.Скібо "Клітинні механізми ішемічного пошкодження мозку та шляхи його фармакологічної корекції", Президія НАН України відзначає, що в Інституті фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України виконуються важливі фундаментальні дослідження клітинних та молекулярних механізмів розвитку патологічного пошкодження мозку, зокрема за умов ішемії-реперфузії.
Досягнуто важливих результатів як у вирішенні фундаментальних питань патогенезу ішемічно-реперфузійних ушкоджень мозку, так і розробці на їх основі нових підходів до лікування інсульту.
Зазначені дослідження дозволяють чітко визначати ступінь ушкодження тканини мозку внаслідок ішемії-реперфузії на клітинному рівні та застосовувати ці підходи для оцінки нейропротекторної дії різних препаратів. Отримані дані свідчать про досить значний нейропротекторний ефект препаратів кверцетину, які виявляють виражені антиоксидантні властивості в умовах ішемічного ураження мозку та є перспективними для практичної медицини.
Розроблена концепція фазного розвитку метаболічних порушень гіпокампу при ішемії-реперфузії, проаналізована відстрочена загибель нервових клітин, проведені фундаментальні дослідження хронології змін синаптичної передачі після ішемічного втручання, вивчені пластичні властивості синаптичних терміналей, важливі для розуміння механізмів їх функціонування та пошкодження.
Запропоновано нові моделі відтворення ішемії-реперфузії мозку на тваринах, а також аноксії-реоксигенації на культурі зрізів гіпокампу та ізольованих нервових клітин.
У співробітництві з установами АМН і МОЗ України проаналізована протекторна дія декількох фармакологічних препаратів. Так, була показана значна нейропротекторна дія нових високоефективних препаратів на основі біофлавоноїда кверцетину: "Корвітину" (водорозчинна форма), "Ліпофлавону" (ліпосомальна форма), а також ароматичної амінокислоти фенілаланіну для корекції функціональних, метаболічних і морфологічних порушень при гострому ішемічному пошкодженні мозку.
Разом с тим Президія НАН України відзначає, що дослідження у зазначеній галузі потребують подальшого розвитку. Препарати кверцетину, які проходять широкі клінічні дослідження та впровадження в лікувальну практику як кардіопротектори при ішемічному пошкодженні міокарда (інфаркт), досі не знайшли свого застосування у неврологічній практиці при лікуванні захворювань, пов'язаних з порушеннями кровопостачання головного мозку. Залишаються невивченими механізми проникнення цих препаратів через гемато-енцефалічний бар'єр до мозку, клітинні та молекулярні механізми дії препаратів кверцетину, що дуже важливо для розробки методичних рекомендацій щодо їх застосування в клініці.

................
Перейти до повного тексту