- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Економічна динаміка: сучасні досягнення та перспективи розвитку
Заслухавши та обговоривши доповідь члена-кореспондента НАН України Ю.Г.Лисенка, Президія НАН України відзначає, що здійснення наукових досліджень у галузі економічної динаміки, розробки й впровадження нових технологій управління економічними системами належить до найбільш актуальних з наукового і гострих з суспільно-економічного погляду завдань економічної науки. Їх важливість зумовлена істотним впливом сучасних трансформаційних процесів на економіку України, що вимагає суттєвого розширення досліджень проблем формування якісно нових структур і механізмів управління підприємствами, розвитку інструментів гнучкого адаптивного управління, науково обґрунтованих підходів до прийняття управлінських рішень.
Установи економічного профілю приділяють особливу увагу вивченню проблем трансформаційної економіки. На основі досліджень, здійснених у минулі роки під керівництвом академіків НАН України І.І.Лукінова, М.І.Долішнього, О.М.Алимова, В.М.Гейця, Ю.М.Пахомова, А.А.Чухна, М.Г.Чумаченка, Б.В. Буркинського, започатковано новий науковий напрям - економічна динаміка, що активно розробляється нині школою економістів-кібернетиків у Донецьку, а також вченими Києва, Харкова і Запоріжжя.
Економічна динаміка - це розділ економічної науки, що вивчає детерміноване поводження в часі економічних систем під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів з метою аналізу рівноваги й управління стійкістю. Вона відкриває нові можливості для вивчення явищ динамізму, інерційності, нестійкості, гіперчутливості і кризового економічного розвитку, запроваджує новий науковий інструментарій для вивчення проблем вдосконалення методології управління підприємствами, забезпечення високої ефективності й необхідної стійкості їхнього функціонування. Завданням економічної динаміки є вдосконалення механізмів управління економічними системами, засноване на впровадженні сучасних підходів до управління, використанні апарату кількісних методів і впровадженні сучасних високопродуктивних інформаційних технологій.
Для вивчення проблем економічної динаміки Донецьким національним університетом у 2004 р. створено спеціалізований Науково-дослідний інститут проблем економічної динаміки, головною метою якого є фундаментальні та прикладні розробки з пріоритетних питань динаміки економічного розвитку, вдосконалення управління економічними системами шляхом наукових досліджень, консалтингу, експертизи та інформаційно-аналітичного забезпечення.
Дослідження зазначеного інституту свідчать, що зростання складності й багатовимірності процесів функціонування економіки країни є об'єктивним явищем, яке вимагає від вчених-економістів переходу до більш досконалих, багатоаспектних методів дослідження економічних об'єктів через розробку нових наукових підходів, пошук шляхів вдосконалення принципів і організаційно-методичних аспектів функціонування систем управління підприємствами. При цьому особливого значення набуває застосування формальних і математичних методів для оцінки стану економічних систем, прогнозування їхнього поводження, вироблення дієвих систем підтримки прийняття обґрунтованих з наукового й ефективних з економічного погляду рішень. Застосування підходів, що поєднують можливості кібернетичних обчислювальних систем з результатами наукових і прикладних досліджень у галузі управління економічними системами всіх рівнів на сучасному етапі розвитку української економіки є усвідомленою необхідністю, продиктованою пріоритетами наукових досліджень у цій галузі, здійснюваними в усьому світі.
Сферу фундаментальних досліджень донецької школи економічної динаміки становлять дослідження нелінійної динаміки й теорії хаосу в економіці; вивчення явища леверіджу - гіперчутливості економічних систем до змін впливових факторів; дослідження адаптивної економіки й теорії самоорганізації економічних систем; розробка методології моделювання економічних систем і процесів; вироблення моделі життєздатних економічних систем; вивчення проблем економічної безпеки й управління економічними системами за слабкими сигналами.
Завдяки фундаментальним дослідженням наукової школи економічної динаміки, спрямованим на комерціалізацію та задоволення ринкових потреб у інноваційних продуктах управління, здійснюються прикладні розробки з моделювання процесів управління проектами, фінансового й податкового менеджменту; рейтингового управління підприємствами й установами; прогнозування економічних показників за допомогою нейронних мереж і генетичних алгоритмів; імітаційного моделювання бізнес-процесів підприємства; реінжинірингу систем управління організаційним проектуванням; удосконалення систем управління персоналом, систем мотивації й компенсації праці на підприємствах; впровадження динамічного портфеля замовлень у плануванні виробництва; впровадження методології управління підприємством "Виробництво без втрат".
................Перейти до повного тексту