1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
08.10.2008 N 244
Сейсмічність і сейсмічна небезпека території України
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь заступника директора Інституту геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України кандидата фізико-математичних наук О.В.Кендзери "Сейсмічність і сейсмічна небезпека території України", Президія НАН України відзначає, що актуальність сейсмічних досліджень обумовлена тим, що значна частина території України піддається впливам власних (місцевих) землетрусів та сильних підкорових землетрусів зони Вранча (Румунія). Західні, південно-західні та південні області України розташовані поблизу потужного Середземноморсько-Альпійсько-Трансазійського сейсмогенного поясу планети.
Сейсмічні райони з прогнозованою інтенсивністю сейсмічних впливів 6-9 балів за шкалою MSK-84 в Україні займають близько 20% території (майже 120000 км. кв.), на якій проживає понад 10 млн. населення. Райони з інтенсивністю 7-9 балів за шкалою MSK-84 складають близько 12% території, де проживає більше 7 млн. населення. До сейсмічно небезпечних районів відносяться території Автономної Республіки Крим, частина Одеської і Чернівецької областей, Карпатський регіон, Кіровоградська, Вінницька, Львівська, Тернопільська області і деякі райони Донбасу. Значну загрозу для території України становлять вогнища підкорових землетрусів із сейсмоактивної зони Вранча (Румунія) і локальні неглибокі землетруси Криму, Закарпаття і Передкарпаття.
Для довгострокового соціально-економічного планування, раціонального землекористування, прийняття адміністративних і технічних рішень щодо забезпечення стабільної експлуатації існуючих споруд і розміщення нових (ГЕС, АЕС, трубопроводів тощо) використовуються імовірнісні карти загального сейсмічного районування (ОРС-2004), які регламентують проектно-пошукові і будівельні роботи в сейсмічних районах. Вони є складовою частиною державних будівельних норм.
Об'єктивні дані для сейсмологічних досліджень, на основі яких формуються науково обґрунтовані прогнозні значення сейсмічної небезпеки, отримують на сейсмічних станціях. Зараз при Інституті геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України функціонує система з 36 сейсмічних станцій. Станція "Київ-IRIS" експлуатується спільно з Альбукеркською обсерваторією (США). У 2008 р. створено ще чотири нові сейсмічні станції: "Пилиповичі", "Десна", "Одеса" і "Полтава".
Останнім часом з'ясувалося, що платформні регіони України (Український щит та Дніпровсько-Донецький палеорифт) не є асейсмічними, як припускалося раніше. Сейсмічність таких слабоактивних регіонів може бути не лише відлунням активних тектонічних процесів у сусідніх регіонах, а й спричинятися великомасштабними місцевими геологічними процесами в земній корі та верхній мантії.
Зазначеними вище дослідженнями на території України займається Інститут геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України з системою сейсмічних станцій, яка фактично виконує роль національної сейсмологічної мережі. Мережа постачає уніфіковані дані про сейсмічні прояви на території України, на основі яких одержують науково обґрунтовані прогнозні значення сейсмічної небезпеки, необхідні центральним і місцевим органам влади, науково-дослідним інститутам інших міністерств і відомств, що працюють у суміжній галузі сейсмостійкого проектування, будівництва, захисту від землетрусів, для забезпечення стабільного розвитку сейсмічних регіонів.
В інституті розроблені вітчизняні сейсмологічні апаратурно-програмні комплекси, які за основними показниками не поступаються кращим зарубіжним аналогам. Здійснено часткове апаратурно-програмне переоснащення національної мережі сейсмічних спостережень; створено Національний центр сейсмологічних даних; накопичено значний досвід вироблення методичних прийомів обробки даних інструментальних і макросейсмічних спостережень; створено програмне забезпечення для формування зображень середовища за полями заломлених і відбитих сейсмічних хвиль, що базуються на застосуванні кінцево-різницевих методів продовження полів і фазовій корекції. Розроблені розділи з оцінки сейсмічної небезпеки і створено імовірнісні карти загального сейсмічного районування території України, які увійшли в проект нової редакції Державних будівельних норм "Будівництво в сейсмічних районах України". Визначено кількісні параметри сейсмічної небезпеки майданчиків ряду важливих і екологічно небезпечних об'єктів на території країни (зокрема усіх АЕС, крім Запорізької), одержано розрахункові акселерограми, які моделюють статистично визначені максимальні сейсмічні впливи на ці об'єкти. Для деяких населених пунктів, розташованих у сейсмічних зонах України, побудовані карти їх сейсмічного мікрорайонування. Розроблені проекти геодинамічних полігонів для Чорнобильської, Південноукраїнської АЕС і території м. Києва, до складу яких входять засоби сейсмологічного контролю небезпечних ендогенних процесів, рівня і складу природних і техногенних шумів, а також несучих властивостей ґрунтів.

................
Перейти до повного тексту