- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про проект концепції державної науково-технічної програми "Утилізація твердих побутових відходів і знешкодження небезпечних відходів"
Заслухавши та обговоривши доповідь директора Інституту газу НАН України академіка НАН України Б.І.Бондаренка про проект концепції державної науково-технічної програми "Утилізація твердих побутових відходів і знешкодження небезпечних відходів", Президія НАН України відзначає, що суттєве зменшення обсягів утворення відходів та їх небезпечності, максимально можлива їх утилізація шляхом прямого повторного чи альтернативного використання ресурсно-цінних відходів і їх використання як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів є вкрай важливою загальнодержавною проблемою, розв'язання якої матиме значний позитивний вплив як на розвиток економіки держави, так і на вирішення соціальних проблем.
За даними Мінжитлокомунгоспу України, протягом 2007 р. в нашій державі накопичилося 46 млн. куб. м. твердих побутових відходів (ТПВ), які захоронювались на 4,5 тис. сміттєзвалищах загальною площею майже 7,6 тис. гектарів. Загальний обсяг перероблених або утилізованих відходів у 2007 році становив лише 4% від їх сукупної кількості. Близько 1,5 тис. сміттєзвалищ не відповідають нормам екологічної безпеки і є джерелом інтенсивного забруднення атмосфери та підземних вод, розповсюдження гризунів і комах, а загалом - загрозливого епідеміологічного стану. Практично на всіх полігонах не знешкоджується фільтрат і не утилізується звалищний газ.
Таким чином, в Україні постійно загострюється ситуація щодо прогресуючих темпів утворення ТПВ та відсутності сучасних технологій переробки небезпечних відходів. Ця проблема ускладнюється ще й вкрай низьким рівнем переробки та утилізації відходів і рекультивації звалищ.
Причиною такого стану є як несприятлива економічна ситуація, яка склалася в сфері комунально-житлового господарства, так і недостатня увага до вирішення проблеми в частині її науково-технічного забезпечення з боку відповідних державних органів.
На противагу цьому в розвинених країнах активно впроваджуються технології спалювання ТПВ. Так, у Німеччині в 2003 р. працювало 58 заводів, що спалювали 13,2 млн. т. сміття, у Франції 123 заводи спалили 11,2 млн. т. сміття. Особлива увага приділяється екологічній чистоті процесів спалювання та їх енергетичній ефективності.
Тим часом в Україні з чотирьох сміттєспалювальних заводів працюють лише два. Протягом 2007 р. ними перероблено 1,7 млн. куб. м. ТПВ і вироблено 60 Гкал теплової енергії. Обладнання таких заводів не відповідає сучасним екологічним вимогам, внаслідок чого вони самі стають джерелом забруднення довкілля.
Разом з тим Україна має відповідний виробничий та науковий потенціал для створення вітчизняної індустрії технологічного забезпечення поводження з відходами. Зокрема, в НАН України науковці та фахівці понад 10 установ різного профілю розробили ефективні засоби вирішення проблеми утилізації та знешкодження побутових та виробничих відходів.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь академіка НАН України Б.І.Бондаренка про проект концепції державної науково-технічної програми "Утилізація твердих побутових відходів і знешкодження небезпечних відходів" взяти до відома.
2. Схвалити в цілому проект концепції державної науково-технічної програми "Утилізація твердих побутових відходів і знешкодження небезпечних відходів" (додається).
3. Інституту газу НАН України відповідно до Порядку розроблення та виконання державних цільових програм, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07
N 106, в двотижневий термін доопрацювати проект концепції з урахуванням зауважень і пропозицій, висловлених на засіданні Президії НАН України, і направити його на погодження до міністерств і відомств.
4. Доручити Інституту газу НАН України разом з Науково-організаційним відділом Президії НАН України в двомісячний строк узагальнити висновки та пропозиції міністерств і відомств, підготувати й подати в установленому порядку проект розпорядження Кабінету Міністрів України про схвалення зазначеної концепції.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Науково-організаційний відділ Президії НАН України.
Т.в.о. президента Національної академії наук України академік НАН України Т.в.о. головного вченого секретаря НАН України | А.Г.Наумовець В.О.Цибань |
Проект
КОНЦЕПЦІЯ
Державної науково-технічної програми "Утилізація твердих побутових відходів і знешкодження небезпечних відходів"
(далі Програма)
Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма
Протягом 2007 р. в Україні утворилося 46 млн. куб. м. твердих побутових відходів (ТПВ), що складає близько 11 млн. т. Лише 4,1% сміття надійшло на перероблення або утилізацію. Захоронення здійснюється на 4,5 тис. звалищ загальною площею майже 7,6 тис. гектарів. Зростання щорічного обсягу вивезених ТПВ, починаючи з 1999 р., склало 75 %.
248 сміттєзвалищ перевантажені, а 1133 не відповідають нормам екологічної безпеки, і все це не рахуючи тисяч несанкціонованих звалищ. Майже всюди не знешкоджується фільтрат і не утилізується звалищний газ. Має місце неконтрольоване займання та саморозігрівання сміттєзвалищ або некваліфіковане спалювання сміття. Це часто створює соціальну напруженість в районах розміщення великих звалищ.
Працюють лише два сміттєспалювальних заводи в Києві та Дніпропетровську, обладнання яких уже застаріло. Відсутність об'єктивної інформації щодо їх діяльності спричиняє ворожі настрої у суспільстві до самої ідеї термічної утилізації відходів. Проте кваліфіковане поводження з ТПВ, зважаючи на те, що вони є вуглецевмісною сировиною, дозволило б у перспективі зберегти майже 3% ресурсів у паливному балансі України.
Динаміка захоронення ТПВ в Україні докорінно відрізняється від ситуації в країнах ЄС, де передбачене значне скорочення розміщення на полігонах відходів, що біологічно розкладаються (порівняно з обсягами їх утворення в 1995 р.): 2010 р. - на 25%, 2013 р. - на 50%, 2020 р. - на 67%. Істотну супутню проблему складають небезпечні токсичні відходи (НТВ), які розосереджені на тисячах колишніх складів. Крім того, в Україні щороку продукується майже 400 тис. т. медичних відходів, надійне знешкодження яких можливе лише за умови використання високотемпературних технологій.
Таким чином, в Україні має місце постійне загострення ситуації, яке пов'язане з прогресуючими темпами приросту ТПВ, відсутністю відповідної сучасної переробки НТВ, мінімальним рівнем переробки й утилізації відходів.
Аналіз причин виникнення проблеми та обґрунтування необхідності її розв'язання програмним методом
Причиною виникнення проблеми щодо впровадження технологій утилізації ТПВ в Україні є не тільки незадовільний стан національної економіки, а й недостатня увага з боку держави до її вирішення в частині науково-технічного та високотехнологічного забезпечення.
На противагу цьому в розвинених країнах активно використовуються технології термічної утилізації ТПВ. Наприклад, у Німеччині ще в 2003 р. працювало 58, а в Франції - 123 заводи, які утилізували 13,2 і 11,2 млн. т. сміття відповідно. Особлива увага приділяється екологічній безпеці процесів утилізації та їх енергетичній ефективності. Наприклад, столиця Швеції - Стокгольм на 58% забезпечує потребу в опаленні житлового фонду за рахунок утилізації ТПВ. На заміну одностадійному спалюванню прийшли двостадійні процеси, при цьому друга, високотемпературна стадія гарантовано забезпечує повне знешкодження діоксинів та фуранів. Для знешкодження НТВ одними з найбільш ефективних визнані плазмові технології.
Безпрецедентне зростання світових цін на нафтопродукти зумовило інтерес до подальшого зростання енергетичного використання ТПВ шляхом виробництва електричної та теплової енергії. При цьому враховується, що калорійність 1 т. ТПВ дещо перевищує калорійність 1 бареля нафти. Саме тому протягом останнього періоду прийняті рішення про додаткове будівництво до 2012 р. заводів з утилізації ТПВ: в Європі - 100, а в США - 42 таких об'єкти.
У ситуації, що склалася в Україні, окремі місцеві органи виконавчої влади шукають вихід у придбанні імпортного обладнання. Наприклад, Київська міська державна адміністрація вирішує питання щодо інвестиційних проектів будівництва сміттєспалювальних заводів одиничною потужністю 500 тис. т./рік вартістю близько 300 млн. євро кожний. Проте для більшості українських міст цей шлях є нереальним з причин економічного характеру.
Сучасні методи утилізації та знешкодження відходів базуються на високих технологіях, таких як аерогідродинамічна, гравітаційна, магнітна та електростатична сепарація; біохімічні, хімічні, металургійні та теплофізичні технології; на технологіях газифікації або піролізу з одержанням синтез-газів, на двостадійному спаленні з використанням турбін та газопоршневих двигунів, на залученні плазмових технологій. Обов'язковим є використання систем багатоступеневої очистки скидів на основі адсорбційних, каталітичних, мембранних технологій тощо.
................Перейти до повного тексту