- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Цілеспрямований пошук та структурний дизайн фізіологічно активних речовин
Заслухавши й обговоривши доповідь доктора хімічних наук В.Є.Кузьміна "Цілеспрямований пошук та структурний дизайн фізіологічно активних речовин", Президія НАН України відзначає, що в Фізико-хімічному інституті ім. О.В.Богатського НАН України здійснюються важливі фундаментальні та прикладні дослідження в галузі вивчення закономірностей впливу будови хімічних сполук на їх біологічну активність.
Процес розробки нового препарату від речовини до лікарського засобу, в якому беруть участь тисячі фахівців, займає від 10 до 15 років і потребує великих витрат. Згідно зі статистикою створення одного ефективного препарату складається з синтезу та лабораторного вивчення більше 10000 сполук шляхом широкого "сліпого" перебирання, що не тільки економічно невигідно, а й взагалі неефективно.
Пошуку нових ліків сприяють сучасні інформаційні технології. В країнах Західної Європи та США кожна фармацевтична фірма має науковий підрозділ, що займається проблемами QSAR (кількісного зв'язку "структура - активність молекул") та Drug Design (конструювання ліків). Останніми роками в лабораторії теоретичної хімії Фізико-хімічного інституту ім. О.В.Богатського НАН України досліджувався вплив структури понад двох тисяч сполук на їх властивості, для чого було створено ієрархічну QSAR технологію, спрямовану на оптимізацію процесу розробки нових ефективних біологічно активних речовин.
Унікальна і принципова особливість запропонованої технології полягає в багатоплановості ієрархічної стратегії, яка стосується моделей опису молекулярної структури сполук, атомів у молекулярних симплексах, структурних параметрів, шкал оцінки активності, математичних методів, що використовуються для встановлення зв'язку "структура - активність", кінцевої мети вирішення QSAR завдання (прогноз --> інтерпретація --> оптимізація структури --> молекулярний дизайн). Результатом застосування ієрархічної технології є набір різних QSAR моделей, які, доповнюючи одна одну, вирішують завдання віртуального скринінгу, оцінки впливу структурних чинників на активність, модифікації вже відомих молекулярних структур та конструювання нових, що забезпечують високу ефективність відповідних сполук.
Запропонована ієрархічна QSAR технологія є ефективнішою за QSAR моделі, що використовувались дотепер, оскільки на кожній стадії її реалізації стає зрозуміло, які особливості молекулярної структури важливі для прояву активності, а які ні. Такий підхід однозначно вказує, до якого рівня доцільно ускладнювати QSAR моделі, щоб не витрачати зайвих ресурсів.
Розроблена ієрархічна технологія може використовуватись не тільки для біологічно активних сполук. Перспективний напрям її розвитку - дослідження нових матеріалів, реагентів, каталізаторів тощо.
Колектив лабораторії теоретичної хімії Фізико-хімічного інституту ім. О.В.Богатського НАН України виконує спільні QSAR дослідження з колегами 14 наукових центрів України, Росії, США, Німеччини, Великої Британії, Бельгії, Болгарії, Польщі. Наукові результати зазначених робіт опубліковані у 68 статтях (близько половини з них - у міжнародних журналах), а також доповідались на 36 наукових конференціях, у тому числі на 20 міжнародних.
................Перейти до повного тексту