1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
23.01.2008 N 21
Вихрові і закручені потоки: фундаментальні дослідження та нові використання в теплоенергетиці, енергомашинобудуванні, авіаційній та аерокосмічній техніці
Заслухавши та обговоривши доповідь члена-кореспондента НАН України А.А.Халатова "Вихрові і закручені потоки: фундаментальні дослідження та нові використання в теплоенергетиці, енергомашинобудуванні, авіаційній та аерокосмічній техніці", Президія НАН України відзначає світовий рівень науково-дослідних робіт і прикладних розробок, які виконано в Інституті технічної теплофізики НАН України за даним напрямом.
Основні фундаментальні дослідження спрямовані на вивчення фізичних механізмів процесів теплообміну та гідродинаміки в полях відцентрових масових сил різної природи, які є основою багатьох теплофізичних процесів в енергетиці, теплотехніці, теплоенергетиці, енергомашинобудуванні. Вихрові та закручені потоки характеризуються особливими властивостями, які принципово відрізняють їх від прямолінійних потоків. До них відноситься відцентровий ефект, викликаний обертанням потоку, висока турбулентність, подовжний та поперечний градієнти швидкості і тиску, активна та консервативна дія відцентрових сил на структуру потоку і тепломасообмін. З цієї причини вихрові та закручені потоки виділені в самостійні групи. Отримані наукові результати охоплюють одно- і двофазні вихрові й закручені потоки, системи, що обертаються, криволінійні потоки і канали, вихрові потоки "міні-торнадо", що самоорганізуються, відцентрову нестійкість. Вперше виявлено та досліджено нові фізичні явища: "стиснення" вихорів, зменшення турбулентності закрученням потоку, спільне існування областей активної та консервативної дії відцентрових масових сил, умови випереджального росту теплообміну порівняно з гідравлічними втратами у вихрових системах "міні-торнадо".
Дослідження в галузі вихрових і закручених потоків стали основою створення нових вихрових технологічних процесів горіння, аеротермодинаміки, тепло- і масообміну, які захищені більше ніж 90 винаходами й патентами України та Росії. Понад 100 енергозберігаючих апаратів вихрового типу впроваджено на підприємствах України, зокрема на ВО "Завод "Більшовик" (Київ), Дарницькому шовковому комбінаті (Київ), Білоцерківській ТЕЦ, Молдавській ГРЕС, ВО ім. Артема (Київ) та інших. Для енергомашинобудівної промисловості розроблено нові технології циклонного та осцилюючого охолодження лопаток турбомашин (Машпроект), вихрову технологію керування відривом потоку в газових турбінах при непередбачуваних режимах. Для систем децентралізованого енергопостачання на основі мікротурбін разом із науковими установами США розроблено рекуператор теплоти вихрового типу з наднизькими втратами тиску, який було продемонстровано на виставці у США (2006 р.). Великий цикл досліджень виконано для оборонної техніки, що було підтримано рішеннями директивних органів.
Дослідження інституту одержали високу оцінку світової наукової громадськості. Наукові та прикладні результати досліджень вихрових і закручених потоків доповідались на багатьох міжнародних конференціях, а також у провідних енергомашинобудівних фірмах США, Великобританії й Німеччини (Роллс-Ройс; Дженерал Електрик; Роллс-Ройс - Дойчланд, Лос-Аламоська Національна лабораторія; Військово-повітряна академія США та ін.). Їх відзначено двома преміями імені видатних учених НАН України, Першою міжнародною премією Наукового Комітету НАТО. Роботи підтримано 16 міжнародними грантами.

................
Перейти до повного тексту