- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про вдосконалення діяльності підрозділів дізнання органів внутрішніх справ України
З метою вдосконалення діяльності підрозділів дізнання органів внутрішніх справ України, підвищення рівня та якості розкриття і розслідування злочинів, неухильного дотримання чинного законодавства в роботі та нормативного врегулювання роботи служби дізнання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Положення про підрозділи дізнання в органах внутрішніх справ України (додаток 1).
1.2. Положення про Управління дізнання Міністерства внутрішніх справ України (додаток 2).
1.3. Типове положення про відділ, сектор дізнання головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті (додаток 3).
1.4. Типове положення про відділ, сектор, групу дізнання міського, районного, міськрайонного, лінійного управління, відділу, відділення головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті (додаток 4).
1.5. Інструкцію з організації діяльності підрозділів дізнання в органах внутрішніх справ України та їх взаємодії з іншими структурними підрозділами органів внутрішніх справ у розкритті злочинів та розслідуванні кримінальних справ (далі - Інструкція) (додаток 5).
1.6. Норми належності організаційної, криміналістичної, спеціальної техніки і засобів зв'язку для підрозділів дізнання органів внутрішніх справ України (додаток 6).
2. Начальникам головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті:
2.1. Забезпечити підготовку та затвердження положень про відділи, сектори дізнання головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - ГУМВС, УМВС), на залізничному транспорті (далі - УМВСЗТ) та про відділи, сектори, дізнання міських, районних, міськрайонних, лінійних управлінь, відділів, відділень ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ відповідно до типових положень, затверджених цим наказом, та з урахуванням Типової структури органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС від 04.06.2007 N 190.
2.2. Відповідно до вимог Типового положення про відділ, сектор дізнання головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті розробити і затвердити функціональні обов'язки працівників відповідних підрозділів.
2.3. Розробити і здійснити конкретні організаційно-практичні заходи, спрямовані на докорінне покращання умов праці та побуту дізнавачів, забезпечити їх взаємодію з іншими структурними підрозділами органів внутрішніх справ у боротьбі зі злочинністю. При цьому основну їх діяльність зосередити на розкритті та розслідуванні злочинів, а також оформленні матеріалів протокольної форми досудової підготовки.
2.4. Заборонити залучення працівників служби дізнання до виконання функцій, не пов'язаних з розкриттям і розслідуванням злочинів. У разі проведення масових заходів за участю всього особового складу використання дізнавачів можливе у складі груп документування та фіксації.
2.5. Узяти на контроль питання комплектування посад дізнавачів. Скорочення штатної чисельності підрозділів дізнання погоджувати з Управлінням дізнання МВС.
2.6. Переведення працівників дізнання до інших служб здійснювати виключно після погодження з керівниками відділів, секторів дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ.
2.7. Призначення дізнавачів виконуючими обов'язки слідчих здійснювати у виняткових випадках, підбираючи їх з числа найбільш досвідчених дізнавачів, які мають стаж практичної роботи в підрозділах дізнання чи слідства не менше 3 років, за винятком апарату дізнання та керівного складу відділів, секторів, груп дізнання, виключно наказами начальників ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ. На час виконання цих функцій встановлювати дізнавачам посадові оклади та надбавки на рівні слідчих.
2.8. Ужити дієвих заходів щодо забезпечення підрозділів дізнання комп'ютерами, іншою організаційною і криміналістичною технікою, автотранспортом, засобами зв'язку, службовими кабінетами відповідно до норм належності, затверджених цим наказом.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ МВС від 26.10.2006 N 1066 "Про нормативне забезпечення вдосконалення діяльності штатних підрозділів дізнання МВС України".
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Коляду П.В.
5. Наказ надіслати за належністю.
Додаток 1
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС
02.09.2008 N 422
ПОЛОЖЕННЯ
про підрозділи дізнання в органах внутрішніх справ України
1. Загальні положення
1.1. Підрозділи дізнання органів внутрішніх справ України здійснюють розгляд та вирішення заяв і повідомлень про злочини, розслідування в кримінальних справах, провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів та виконання доручень органів досудового слідства і суду.
1.2. Правовою основою діяльності підрозділів дізнання є
Конституція і закони України,
Кримінальний і
Кримінально-процесуальний кодекси України, рішення Конституційного Суду України, постанови Пленуму Верховного Суду України, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, нормативно-правові акти МВС та це Положення.
1.3. Керівництво підрозділами дізнання в органах внутрішніх справ України покладається на Міністра внутрішніх справ, начальників ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ, а також начальників міськрайлінорганів внутрішніх справ або осіб, на яких покладено тимчасове виконання їх обов'язків.
1.4. Перевірка стану та результатів діяльності підрозділів дізнання здійснюється працівниками вищих підрозділів дізнання та штабів МВС, ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ у межах їх повноважень.
2. Завдання підрозділів дізнання
2.1. Організація і проведення розслідування в кримінальних справах, провадження в матеріалах за протокольною формою досудової підготовки та здійснення інших видів кримінально-процесуальної діяльності.
2.2. Ужиття заходів щодо забезпечення відшкодування матеріальної шкоди громадянам, установам, організаціям, які потерпіли від злочину.
2.3. Здійснення контролю за повнотою збору матеріалів у протокольній формі досудової підготовки працівниками інших служб органів внутрішніх справ та надання їм методичної допомоги в цій роботі.
2.4. У межах компетенції, передбаченої чинним законодавством, ужиття відповідних заходів щодо припинення порушень прав громадян та інтересів держави.
2.5. Виявлення причин та умов, що сприяють учиненню злочинів, і вжиття через відповідні органи заходів до їх усунення.
2.6. Визначення основних напрямків удосконалення роботи служби дізнання, запровадження в практику досягнень науки і техніки, позитивного досвіду, прогресивних форм і методів організації діяльності дізнавачів.
3. Функції та повноваження підрозділів дізнання
3.1. Усебічне, повне й об'єктивне розслідування у кримінальних справах про злочини, що не є тяжкими.
3.2. Здійснення передбачених законодавством повноважень у кримінальних справах про злочини, що є тяжкими.
3.3. Здійснення провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів при неухильному дотриманні чинного законодавства, прийняття в таких матеріалах обґрунтованих і законних процесуальних рішень.
3.4. Виконання доручень органів досудового слідства та суду.
3.5. При розслідуванні кримінальних справ та здійсненні провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів підрозділи дізнання взаємодіють з іншими галузевими службами органів внутрішніх справ, установами та громадськими організаціями, керуючись чинним законодавством та відомчими нормативними актами, а у стосунках з компетентними органами інших держав - також міжнародними угодами, ратифікованими Україною.
3.6. Організація відповідно до чинного законодавства України розгляду звернень, скарг і заяв громадян, які надходять у зв'язку з провадженням дізнання в кримінальних справах.
3.7. Здійснення інших функцій, що належать до їх компетенції.
4. Структура і штати підрозділів дізнання
4.1. Територіальні та транспортні підрозділи дізнання становлять єдину систему до складу якої входять:
4.1.1. Управління дізнання Міністерства внутрішніх справ (далі - УД, Управління);
4.1.2. Відділи, сектори дізнання головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті (далі - ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ);
4.1.3. Відділи, сектори, групи дізнання міських, районних, міськрайонних, лінійних управлінь, відділів, відділень ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ.
4.2. Підрозділи дізнання в органах внутрішніх справ України очолюють начальник Управління дізнання Міністерства внутрішніх справ (далі - МВС, Міністерство), начальники відділів, секторів дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ, а також начальники відділів, секторів, старші груп дізнання та старші дізнавачі (за відсутності посад начальника відділу, сектору чи групи дізнання) міськрайлінорганів внутрішніх справ.
4.3. Структура і штати УД МВС та відділів, секторів дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ затверджуються в установленому МВС порядку.
4.4. Штат відділу, сектору, групи дізнання міського, районного, міськрайонного, лінійного управління ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ та зміни до нього затверджуються наказами начальника ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ після погодження з Управлінням дізнання МВС.
4.5. У складі УД МВС діють відділ зонального контролю, контрольно-методичний відділ та канцелярія.
До складу відділів, секторів дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ входять підрозділи зонального контролю і контрольно-методичний (сектор, група) та канцелярія.
4.6. До штату УД МВС входять посади начальника Управління, його заступників, начальника відділу, заступника начальника відділу, старших дізнавачів з особливих доручень, а до штату відділів, секторів дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ - посади начальника відділу, сектору, заступника начальника відділу, старших дізнавачів з особливих доручень, старших дізнавачів, дізнавачів.
4.7. Чисельність штатів УД МВС, відділів, секторів дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ визначаються залежно від кількості підпорядкованих їм територіальних (лінійних) підрозділів дізнання та навантаження на них, але не менше встановленої організаційно-штатними наказами МВС кількості, необхідної для функціонування самостійних підрозділів у складі МВС, ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ (управління, відділу, сектору, групи).
5. Повноваження керівника органу дізнання, його права і обов'язки
5.1. Начальник органу внутрішніх справ у справах (матеріалах), які перебувають у провадженні підрозділу дізнання, у встановленому порядку вправі:
5.1.1. Перевіряти кримінальні справи, давати письмові вказівки особі, яка провадить дізнання про напрямки розслідування, про провадження окремих процесуальних, в тому числі і слідчих дій, об'єднувати та виділяти справи, передавати справу від одної посадової особи іншій для провадження дізнання, залучати до розслідування справи декількох службових осіб, брати особисту участь у провадженні дізнання;
5.1.2. Встановлювати обставини вчиненого злочину в порядку провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів із складанням відповідного протоколу;
5.1.3. Затримувати особу за підозрою у вчиненні злочину або застосувати щодо підозрюваного один з передбачених у законі запобіжних заходів, а також при наявності відповідних підстав скасувати чи замінити обраний запобіжний захід;
5.1.4. Помістити, за згодою прокурора і рішенням суду, у приймальник-розподільник для неповнолітніх особу, яка вчинила тяжкий злочин у віці від одинадцяти до чотирнадцяти років;
5.1.5. Вносити у відповідні державні органи, громадські та інші організації, службовим особам та керівникам підприємств незалежно від форм власності подання про вжиття заходів щодо усунення причин і умов, що сприяли вчиненню злочину;
5.1.6. Приймати, а також змінювати та скасовувати рішення (постанови) про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальній справі.
5.2. Керівник органу дізнання в межах своєї компетенції і в порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законом, зобов'язаний:
5.2.1. Вирішувати питання про порушення кримінальної справи та розпочати дізнання, в кожному випадку виявлення ознак злочину чи провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів, а також вжити всіх передбачених законом заходів до встановлення події злочину та осіб, що його вчинили;
5.2.2. У кожному разі порушення кримінальної справи чи прийняття рішення про відмову в порушенні справи, а також при затриманні підозрюваного негайно письмово повідомити прокурора з направленням відповідних процесуальних документів;
5.2.3. Вживати заходів щодо забезпечення цивільного позову та можливої конфіскації майна підозрюваного у справі про злочин, яким завдано шкоди або понесені витрати закладом охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого, або за який може бути застосована додаткова міра покарання у вигляді конфіскації майна;
5.2.4. Виявляти причини і умови, які сприяли вчиненню злочину;
5.2.5. В межах своїх процесуальних повноважень розглядати клопотання осіб, які беруть участь у дізнанні, а також скарги на дії та рішення особи, яка проводить дізнання, якщо їх розгляд та вирішення не віднесено законом до компетенції прокурора;
5.2.6. Направляти матеріали про встановлені під час процесуальної діяльності органу дізнання правопорушення за належністю для притягнення винних осіб до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності;
5.2.7. Виконувати всі вказівки прокурора, що були дані в порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законом;
5.2.8. Виконувати доручення і вказівки слідчого про провадження слідчих та розшукових дій у справах, що знаходяться в провадженні органу досудового слідства, а також при зверненні слідчого надавати йому необхідну допомогу при проведенні окремих слідчих дій;
5.2.9. Виконувати судові доручення;
5.2.10. У разі закриття кримінальної справи за відсутністю події злочину чи відсутністю в діянні складу злочину роз'яснити особі порядок поновлення її порушених прав і вжити необхідних заходів до відшкодування шкоди, завданої особі внаслідок незаконного затримання, застосування запобіжного заходу та інших незаконних дій органу дізнання та його працівників при провадженні дізнання.
5.3. Начальником органу дізнання повинні прийматися або затверджуватися такі рішення:
5.3.1. Постанови про порушення кримінальної справи і про відмову в порушенні кримінальної справи;
5.3.2. Постанови про направлення заяви (повідомлення, явки з повинною) і матеріалів щодо їх перевірки за належністю;
5.3.3. Постанови про направлення справи за підслідністю або про передачу справи слідчому;
5.3.4. Постанови про виділення і об'єднання кримінальних справ;
5.3.5. Постанови про зупинення і відновлення дізнання;
5.3.6. Протокол про затримання особи за підозрою у вчиненні злочину;
5.3.7. Постанови чи подання про проведення слідчих дій або застосування процесуальних заходів, якщо законом передбачено одержання санкції (затвердження, згоди) прокурора або рішення суду;
5.3.8. Постанови про накладення і скасування арешту на майно (за винятком вкладів);
5.3.9. Постанова про закриття кримінальної справи.
6. Повноваження дізнавача, його права та обов'язки
6.1. Дізнавач - це службова особа органу внутрішніх справ, яка, у межах своєї компетенції, уповноважена здійснювати розслідування в кримінальних справах, провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів та виконувати інші види кримінально-процесуальної діяльності.
6.2. Дізнавач у прийнятій до свого провадження справі в порядку, встановленому кримінально-процесуальним законодавством, самостійно вправі:
6.2.1. Визначати осіб потерпілими, цивільними позивачами, цивільними відповідачами, представниками вказаних учасників процесу;
6.2.2. Призначати підозрюваному захисника;
6.2.3. Викликати осіб як свідків, потерпілих і підозрюваних для допиту та провадження інших процесуальних дій, в яких їх участь вважається за необхідну;
6.2.4. Залучати перекладачів, спеціалістів, експертів для виконання їх обов'язків під час проведення розслідування;
6.2.5. Вимагати від підприємств, установ, організацій, службових осіб і громадян пред'явлення предметів і документів, які мають значення для встановлення необхідних в справі фактичних даних;
6.2.6. Вимагати від керівників підприємств, установ, організацій не залежно від форм власності проведення ревізій, відомчих перевірок та службових розслідувань;
6.2.7. Приєднувати до справи предмети і документи в якості речових доказів;
6.2.8. Приймати рішення про провадження слідчих дій, за винятком випадків, коли законом передбачено одержання санкції (затвердження, згоди) прокурора або дозволу (рішення) суду, і несе персональну відповідальність за їх законне і своєчасне проведення;
6.2.9. Оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням;
6.2.10. Оскаржувати вказівки керівника органу дізнання прокурору, який здійснює нагляд за провадженням дізнання у справі, а також вказівки останнього до прокурора вищого рівня, не зупиняючи їх виконання.
6.3. При розслідуванні кримінальної справи дізнавач зобов'язаний:
6.3.1. Вживати всіх передбачених законом заходів для всебічного, повного, об'єктивного дослідження обставин справи, виявляти як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, а також обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність, не перекладаючи при цьому обов'язок доказування на нього;
6.3.2. Не примушувати підозрюваного, а також інших осіб, які беруть участь у справі (свідків, потерпілих, фахівців тощо), шляхом насильства, погроз та інших незаконних заходів до дачі показань і виконання своїх процесуальних обов'язків;
6.3.3. До першого допиту підозрюваного роз'яснити йому право мати захисника і надати йому можливість захищатися встановленими в законі заходами та забезпечити охорону його особистих і майнових прав;
6.3.4. При оцінці доказів у кожній справі розглядати їх у сукупності, керуючись законом, своїм внутрішнім переконанням і не надаючи якому-небудь з них наперед встановленої сили;
6.3.5. Заявляти самовідвід при наявності одної з обставин, що виключають його участь в справі;
6.3.6. Вирішувати питання про відвід, заявлений під час дізнання перекладачу, експерту і спеціалісту;
6.3.7. Роз'яснювати особам, що беруть участь у справі, їх права і забезпечувати можливість здійснення цих прав;
6.3.8. Забезпечувати належне оформлення протоколів проведених слідчих дій;
6.3.9. Забезпечувати зберігання речових доказів і документів, які мають значення для справи;
6.3.10. Вживати необхідних заходів для нерозголошення даних досудового розслідування;
6.3.11. Виконувати письмові вказівки керівника органу дізнання та прокурора.
6.4. При надходженні до підрозділу дізнання матеріалів дослідчої перевірки, в яких відсутні ознаки складу чи події злочину, дізнавач через начальника органу дізнання повертає їх до структурного підрозділу, який проводив перевірку чи здійснював первинний збір матеріалів для прийняття рішення по суті.
6.5. Дізнавачам забороняється приймати процесуальні рішення за матеріалами дослідчих перевірок та в кримінальних справах щодо виявлених злочинів у сфері господарської діяльності чи інших, що в установленому нормативними документами порядку відносяться до категорії злочинів економічної спрямованості, а також за матеріалами дорожньо-транспортних пригод, де відомі всі учасники події.
6.6. Дізнавачам, які наказами начальників ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ призначені виконуючими обов'язки слідчих, забороняється одночасно поєднувати функції, віднесені до компетенції слідчого, з виконанням посадових обов'язків працівника підрозділу дізнання.
6.7. На період виконання обов'язків слідчого дізнавач відряджається до слідчого підрозділу, зазначеного у відповідному наказі про його тимчасове призначення на вищезазначену посаду. На цей час дізнавач є підзвітним і підконтрольним керівнику органу досудового слідства.
7. Правове становище дізнавача, який виконує організаційно-методичні функції
7.1. На посади дізнавачів Управління, відділів, секторів дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ призначаються працівники органів внутрішніх справ, які мають вищу юридичну освіту, стаж практичної роботи в підрозділах дізнання чи слідства органів внутрішніх справ не менше 3 років, виявили організаційні здібності, професійну придатність до виконання функцій з надання практичної та методичної допомоги в організації роботи підрозділів дізнання.
7.2. Робота дізнавачів організується за зонально-лінійним принципом на підставі безумовного виконання в повному обсязі своїх функціональних обов'язків і основних функцій серед яких:
7.2.1. Здійснення контролю за організацією роботи підрозділів дізнання та дізнавачів з наступних питань:
а) якісного, об'єктивного та неупередженого проведення дізнання в кримінальних справах і за матеріалами протокольного провадження;
б) обґрунтованості прийняття процесуальних рішень, зокрема щодо: порушення, зупинення та закриття кримінальних справ; затримання громадян за підозрою в скоєнні злочину та дотримання при цьому їх прав;
в) забезпечення відшкодування матеріальної шкоди громадянам, установам, організаціям, які потерпіли від злочину;
г) недопущення фактів порушення дізнавачами кримінальних справ за матеріалами про скоєння злочинів у сфері господарської діяльності чи іншими матеріалами за складами злочинів, що в установленому нормативними документами порядку відносяться до злочинів економічної спрямованості, а також за матеріалами дорожньо-транспортних пригод, де відомі всі учасники події.
7.2.2. Проведення службових перевірок за фактами винесення дізнавачами незаконних постанов про відмову в порушенні кримінальних справ, необґрунтованого порушення та закриття ними справ, порушення справ за матеріалами про скоєння злочинів економічної спрямованості чи дорожньо-транспортних пригод, де відомі всі учасники події, унесення пропозицій про вжиття заходів реагування до винних осіб.
7.2.3. Надання допомоги і перевірка роботи підрозділів дізнання, здійснення заходів щодо усунення недоліків і підвищення ефективності роботи дізнавачів на місцях, контроль за їх виконанням.
7.2.4. Розроблення проектів вказівок і письмових рекомендацій щодо вдосконалення форм і методів керівництва підлеглими підрозділами та з інших питань.
7.2.5. Вивчення передового досвіду і наукових методів розслідування злочинів, унесення пропозицій керівництву апарату дізнання про необхідність їх узагальнення та впровадження в практику роботи.
7.2.6. Аналіз стану злочинності, вивчення практики, організації і результатів роботи підрозділів дізнання та дізнавачів, унесення керівництву апарату дізнання пропозицій щодо вдосконалення роботи підрозділів дізнання, підвищення ролі в розкритті та розслідуванні злочинів.
7.3. Дізнавач, який виконує організаційно-методичні функції, має такі права й обов'язки:
7.3.1. Несе відповідальність за організацію роботи підрозділів служби дізнання в закріпленій зоні та об'єктивність оцінки їх діяльності.
7.3.2. Уносить пропозиції про заслуховування на оперативних нарадах звітів керівників підрозділів дізнання, органів внутрішніх справ та окремих дізнавачів про організацію і стан роботи, розкриття та розслідування окремих кримінальних справ.
7.3.3. Вивчає матеріали, у яких дізнавачами прийнято рішення про відмову в порушенні кримінальної справи. У разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень уносить пропозиції начальнику органу дізнання щодо надіслання матеріалів прокурору для скасування постанови про відмову в порушенні кримінальної справи.
7.3.4. Здійснює контроль за станом розслідування кримінальних справ, що перебувають у провадженні дізнавачів, особливо тих, що порушені відносно народних депутатів України, працівників засобів масової інформації, іноземних громадян або за їх участю, та злочини, які викликали значний суспільний резонанс або знаходяться на контролі у МВС та Генеральній прокуратурі України.
7.3.5. Веде відповідні обліки кримінальних справ, які перебувають на контролі. У кожній такій справі заводить контрольно-наглядове провадження і не рідше одного разу на місяць витребовує інформацію про результати розслідування. За необхідності особисто вивчає ці справи, виявляє недоліки в їх розслідуванні, уживає заходів щодо їх усунення та активізації розкриття і розслідування зазначених злочинів.
7.3.6. Забезпечує належний контроль за обґрунтованістю прийняття рішень про зупинення дізнання в кримінальних справах. Систематично вивчає такі кримінальні справи, веде їх обліки. У разі виявлення фактів необґрунтованого зупинення дізнання готує письмові пропозиції, спрямовані на його поновлення та активізацію розслідування, що є обов'язковими для розгляду начальником органу дізнання в повному обсязі, здійснює контроль за реагуванням на них, а за необхідності - вживає інших заходів для відновлення необґрунтовано зупиненого дізнання (інформує начальника підрозділу дізнання; начальника органу дізнання вищого рівня; прокурора, який здійснює нагляд за провадженням дізнання або прокурора вищого рівня).
7.3.7. Здійснює належний розгляд звернень громадян, депутатських запитів і звернень, документів прокурорського реагування та окремих ухвал судів, проводить за ними перевірки, готує мотивовані висновки, уносить пропозиції керівництву щодо реагування до винних осіб, уживає заходів з метою усунення недоліків. За необхідності здійснює перевірки з виїздом до підпорядкованих органів дізнання.
7.3.8. Забезпечує контроль за розкриттям злочинів безпосередньо дізнавачами, у тому числі злочинів минулих років. Уносить пропозиції керівництву дізнання щодо покращання цієї роботи.
7.3.9. Контролює виставлення дізнавачами обліково-реєстраційних документів у кримінальних справах та своєчасність передачі зазначених документів до підрозділу інформаційних технологій. Забезпечує достовірність статистичної звітності, яка надходить з підпорядкованих підрозділів дізнання.
7.3.10. Перевіряє планування роботи в підрозділах дізнання, наявність проблемних питань служби в планах міських, районних, лінійних управлінь, міськрайлінорганів, виконання вказаних планів, їх відповідність основним заходам передбаченим планами роботи УД, ВД, СД ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ, наявність індивідуальних планів роботи дізнавачів, планів розслідування в кримінальних справах і стану дотримання цих планів. У разі виявлення недоліків при формуванні планів роботи надає практичну і методичну допомогу щодо усунення недоліків. З урахуванням зміни оперативної обстановки вживає заходів щодо внесення коректив у плани роботи.
7.3.11. Вивчає стан профілактичної роботи дізнавачів: наявність відповідної документації з цього питання, порядок ведення, наявність копій подань про усунення причин та умов, що сприяли вчиненню злочину, які направляються до відповідних державних органів, громадських організацій чи посадовим особам, і відповідей на них. Надає практичну і методичну допомогу дізнавачам в якісній підготовці подань, уживає заходів щодо покращання цієї роботи.
7.3.12. Контролює, а в разі необхідності за вказівкою керівництва бере участь у проведенні щорічних чи позапланових інвентаризацій кримінальних справ. Забезпечує надходження до відділу, сектору дізнання та підрозділу інформаційних технологій об'єктивної інформації про рух кримінальних справ. При виявленні фактів утрати кримінальних справ негайно організовує проведення службових розслідувань, результати з пропозиціями про покарання винних і заходи щодо відновлення втрачених кримінальних справ доповідає керівництву.
7.3.13. У межах своєї компетенції дає рекомендації з питань організації роботи підрозділів дізнання.
7.3.14. Уносить керівництву відділу, сектору дізнання пропозиції про призначення на посади, переміщення або звільнення з посад працівників відділів, секторів та груп дізнання.
Т.в.о. начальника Управління дізнання МВС України підполковник міліції | О.О.Тимошенко |
Додаток 2
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС
02.09.2008 N 422
ПОЛОЖЕННЯ
про Управління дізнання Міністерства внутрішніх справ України
1. Загальні положення
1.1. Управління дізнання (далі - УД) Міністерства внутрішніх справ України є структурним підрозділом центрального апарату Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС, Міністерство), який забезпечує організаційно-методичне керівництво діяльністю підрозділів дізнання органів внутрішніх справ України і здійснює відомчий процесуальний контроль за діяльністю дізнавачів при розслідуванні ними кримінальних справ та здійсненні провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів.
1.2. Правовою основою діяльності УД МВС є
Конституція України, закони України,
Кримінальний і
Кримінально-процесуальний кодекси України, акти Президента України та Кабінету Міністрів України, рішення Конституційного Суду України, постанови Пленуму Верховного Суду України, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, нормативно-правові акти МВС та це Положення.
1.3. Діяльність УД здійснюється відповідно до принципів поваги прав і свобод людини, законності, гуманізму, презумпції невинуватості на основі взаємодії з усіма органами державної влади і громадськими об'єднаннями.
1.4. Структура і штат УД затверджуються наказами МВС у встановленому порядку.
1.5. УД у своїй діяльності взаємодіє з іншими структурними підрозділами Міністерства.
1.6. Діяльність УД здійснюється на засадах планування, поєднання єдиного керівництва у вирішенні питань службової діяльності та колегіальності при їх обговоренні, персональної відповідальності кожного працівника за стан справ на своїй ділянці роботи.
1.7. В УД для розгляду та вирішення найбільш важливих та нагальних питань діяльності підрозділів дізнання в системі Міністерства проводяться оперативні та розширені, за участю начальників підрозділів дізнання головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті (далі - ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ) наради.
1.8. Діловодство і заходи із забезпечення режиму секретності здійснюються в УД відповідно до чинного законодавства України та відомчих нормативно-правових актів.
1.9. Нагляд за законністю діяльності УД здійснює Генеральна прокуратура України в межах наданих їй законодавством повноважень.
2. Основні завдання УД
2.1. Організаційне та методичне керівництво діяльністю підрозділів дізнання органів внутрішніх справ України з метою забезпечення належної організації дізнання у кримінальних справах, що стосуються їх компетенції, усебічного, повного, об'єктивного їх розслідування та розкриття злочинів.
2.2. Контроль за неухильним дотриманням законності в діяльності підрозділів дізнання при розгляді заяв та повідомлень про злочини, під час розслідування кримінальних справ та здійсненні провадження в матеріалах за протокольною формою досудової підготовки.
2.3. Організація взаємодії підрозділів дізнання з іншими службами органів внутрішніх справ, у межах своєї компетенції, з органами прокуратури, судами та іншими органами державної влади.
2.4. Забезпечення профілактичної роботи на основі матеріалів розслідування кримінальних справ з використанням можливостей державних органів, громадських організацій, трудових колективів та засобів масової інформації.
2.5. Вивчення, узагальнення та впровадження в діяльність підрозділів дізнання передових форм і методів роботи.
2.6. Здійснення спільно з Департаментом кадрового забезпечення МВС заходів щодо підбору, розстановки кадрів підрозділів дізнання, підвищення їх професійної майстерності.
2.7. Надання методичної та практичної допомоги ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ в організації роботи підрозділів дізнання органів внутрішніх справ з розкриття злочинів та розслідування кримінальних справ.
2.8. Організація виконання міжнародно-правових доручень.
3. Функції УД
3.1. Аналізує стан злочинності, вивчає практику, організацію і результати роботи підрозділів дізнання, уносить керівництву Міністерства пропозиції щодо вдосконалення практичної діяльності дізнання, підвищення його ролі в розкритті злочинів та розслідуванні кримінальних справ.
3.2. Перевіряє роботу підрозділів дізнання та надає їм практичну допомогу, розробляє і вживає заходів щодо підвищення ефективності їх роботи та усунення виявлених недоліків.
3.3. Організовує контроль за якісним розслідуванням підрозділами дізнання кримінальних справ та розкриттям злочинів, що знаходяться на контролі МВС.
3.4. Перевіряє якість розслідування, законність прийнятих рішень у кримінальних справах, які порушені та розслідуються співробітниками інших галузевих служб органу дізнання.
3.5. Готує і направляє на місця рекомендації із вдосконалення роботи підрозділів дізнання, а також тактики і методики розкриття окремих видів злочинів. Вивчає, узагальнює і поширює передовий досвід і наукові методи розкриття злочинів дізнавачами, а також забезпечує їх упровадження в практику. Бере участь у виданні інформаційного збірника "Слідча практика".
3.6. Проводить наради, науково-практичні конференції, семінари та інші заходи з підвищення кваліфікації і професійної майстерності дізнавачів.
3.7. Аналізує і узагальнює стан профілактичної роботи дізнавачів. Готує матеріали для засобів масової інформації, а також для органів державної влади і управління інформацію про основні напрямки діяльності підрозділів дізнання, проводить зустрічі з трудовими колективами з метою профілактики злочинності.
3.8. Розробляє та здійснює разом зі структурними підрозділами МВС заходи щодо вдосконалення взаємодії підрозділів дізнання з іншими службами органів внутрішніх справ у попередженні, розкритті злочинів та розслідуванні кримінальних справ.
3.9. Організовує прийом громадян, своєчасний розгляд листів, скарг, пропозицій, а також критичних виступів ЗМІ з питань діяльності підрозділів дізнання, уживає заходів щодо покращання цієї роботи.
3.10. Готує проекти нормативних документів з питань організації роботи підрозділів дізнання органів внутрішніх справ України.
3.11. Спільно зі структурними підрозділами Міністерства здійснює комплексне інспектування підрозділів дізнання органів внутрішніх справ та розробляє заходи щодо усунення недоліків у їх роботі, а також здійснює контрольні перевірки. Надає практичну допомогу підрозділам дізнання органів внутрішніх справ, що працюють у складній оперативній обстановці.
4. Обов'язки та права начальника УД
4.1. Здійснює організаційне та методичне керівництво діяльністю підрозділів дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ, міськрайлінорганів, а також контроль за їх роботою з розкриття та розслідування злочинів, складання протокольних форм досудової підготовки матеріалів.
4.2. Організовує роботу Управління, спрямовану на виконання особовим складом вимог законодавства, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів МВС з питань організації роботи з розкриття злочинів та розслідування кримінальних справ підрозділами дізнання.
4.3. На основі аналізів результатів службової діяльності, даних про зміни в оперативній обстановці планує роботу УД та вносить керівництву Міністерства пропозиції щодо своєчасного реагування і попередження негативних тенденцій, здійснення виїздів для контролю і надання практичної допомоги, поширення передового досвіду, використання інших форм впливу на стан справ у підпорядкованих підрозділах.
4.4. За погодженням із заступником Міністра внутрішніх справ, який здійснює координацію та контроль за діяльністю УД, заслуховує звіти начальників міськрайлінорганів внутрішніх справ про результати роботи підрозділів дізнання, а також розкриття конкретних злочинів чи розслідування окремих кримінальних справ, які перебувають у провадженні працівників дізнання.
4.5. Заслуховує звіти членів слідчо-оперативних груп, що створюються в кримінальних справах для розкриття та розслідування злочинів, а в разі потреби керівників структурних підрозділів, працівники яких уходять до складу цих груп, у справах, що розслідуються дізнавачами чи працівниками інших галузевих служб органу дізнання.
4.6. У межах своєї компетенції видає накази, розпорядження, вказівки, а також виходить з пропозиціями до керівництва МВС щодо заохочення та покарання особового складу підрозділів дізнання, організовує розроблення та впровадження методичних рекомендацій з питань організації роботи дізнання.
4.7. Скасовує розпорядження, вказівки начальників відділів дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ, які суперечать чинному законодавству, положенням цього наказу та інших наказів МВС. Ініціює проведення службових перевірок та розслідувань, затверджує їх висновки.
У разі якщо при проведенні службової перевірки або розслідування установлено факти порушення дисципліни та законності працівниками інших галузевих служб, виходить з клопотанням щодо їх притягнення до відповідальності.
4.8. У необхідних випадках для найбільш повного і об'єктивного розслідування кримінальної справи передає її від одного дізнавача іншому та порушує клопотання перед органами прокуратури про передачу справи з одного органу до іншого.
4.9. Організовує роботу, спрямовану на дотримання законності під час провадження дізнання в кримінальних справах та матеріалах за протокольною формою досудової підготовки, а також службової дисципліни серед працівників підрозділів дізнання.
4.10. Призначає проведення службового розслідування за фактами порушення дізнавачами законності та скоєння ними надзвичайних подій.
4.11. У встановленому порядку вносить пропозиції керівництву МВС щодо вдосконалення структури і штату УД, призначення та звільнення з посад працівників, присвоєння їм спеціальних звань, установлення чи зміни посадових окладів, надбавок, заохочення та покарання. Визначає функціональні обов'язки працівників. Забезпечує їх службову підготовку, дотримання ними законності, режиму секретності, дисципліни та внутрішнього розпорядку.
4.12. Погоджує матеріали щодо призначення чи звільнення з посади начальників відділів (секторів) дізнання ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ та їх заступників.
4.13. Забезпечує взаємодію працівників УД зі структурними підрозділами Міністерства, а також участь особового складу управління в проведенні спільних заходів.
4.14. В установленому порядку витребує для вивчення від підпорядкованих підрозділів дізнання, інших структурних підрозділів органу дізнання необхідні відомості, матеріали, кримінальні справи.
4.15. У межах своєї компетенції надає інформацію з питань діяльності підрозділів дізнання до інших центральних органів виконавчої влади.
4.16. Забезпечує контроль за розглядом заяв та скарг громадян, що надійшли до УД, за виконанням планів роботи. Надає дозвіл на планові виїзди працівникам УД у відрядження та проводить інструктажі. Заслуховує на нарадах в УД звіти працівників про результати їх виїздів у службові відрядження та вжиті ними заходи за напрямками роботи.
4.17. Затверджує атестації на працівників УД. Вирішує питання про надання чергових відпусток.
4.18. Розподіляє між підпорядкованими підрозділами техніку та інше майно, що надійшло за цільовим призначенням для підрозділів дізнання органів внутрішніх справ.
4.19. З дозволу керівництва Міністерства представляє МВС в інших органах державної влади, установах і організаціях.
Т.в.о. начальника Управління дізнання МВС України підполковник міліції | О.О.Тимошенко |
Додаток 3
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС
02.09.2008 N 422
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про відділ, сектор дізнання головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті
1. Загальні положення
1.1. Відділ, сектор дізнання (далі - підрозділ) є самостійним структурним підрозділом апарату головного управління, управління МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті (далі - ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ).
1.2. Структура і штат підрозділу затверджуються в установленому порядку Міністром внутрішніх справ України.
1.3. Керівництво підрозділом здійснює начальник ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ.
1.4. У своїй діяльності підрозділ керується
Конституцією, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, постановами Пленуму Верховного Суду України, рішення Конституційного Суду України з питань роботи підрозділів дізнання, а також нормативно-правовими актами МВС.
1.5. У межах своєї компетенції підрозділ забезпечує організацію роботи підпорядкованих підрозділів дізнання міських, районних і лінійних органів внутрішніх справ, а також здійснює контроль за процесуальною діяльністю дізнавачів, надаючи їм організаційно-методичну та практичну допомогу в розкритті злочинів і розслідуванні кримінальних справ.
1.6. Робота підрозділу будується на основі зонально-лінійного принципу та відповідно до перспективних і поточних планів роботи відділів, секторів дізнання, які узгоджуються із загальними планами ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ.
1.7. Діловодство і заходи із забезпечення режиму секретності здійснюються в підрозділі відповідно до чинного законодавства України та відомчих нормативно-правових актів.
2. Основні завдання
2.1. Керівництво підрозділами дізнання міськрайлінорганів з метою забезпечення належної організації їх роботи і надання методичної та практичної допомоги в підвищенні ефективності їх діяльності з розкриття злочинів та розслідування кримінальних справ.
2.2. Підбір, розстановка та підвищення кваліфікації працівників підпорядкованих підрозділів дізнання, створення їм належних умов для продуктивної праці.
2.3. Контроль за дотриманням законності дізнавачами міськрайлінорганів при розслідуванні кримінальних справ і здійсненні провадження у матеріалах за протокольною формою до судової підготовки, а також за станом розкриття та розслідування злочинів у кримінальних справах, які знаходяться в провадженні працівників інших структурних підрозділів органу дізнання.
2.4. Організація взаємодії підрозділів дізнання міськрайлінорганів з іншими підрозділами органів внутрішніх справ з метою всебічного, повного й об'єктивного розслідування кримінальних справ та швидкого розкриття злочинів.
2.5. Забезпечення профілактичної роботи підрозділів дізнання міськрайлінорганів, спрямованої на усунення причин і умов, що сприяють учиненню злочинів.
2.6. Вивчення, узагальнення та впровадження в практичну діяльність передових форм і методів організації роботи підрозділів дізнання міськрайлінорганів з розслідування кримінальних справ та розкриття злочинів.
3. Функції
3.1. Щомісяця аналіз стану злочинності та результатів роботи підрозділів дізнання міськрайлінорганів, унесення керівництву ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ пропозицій щодо вжиття заходів із вдосконалення роботи дізнавачів та підвищення їх ролі в розкритті злочинів і розслідуванні кримінальних справ.
3.2. Поточне та перспективне планування роботи підрозділу на підставі аналізу оперативної обстановки та результатів роботи дізнавачів. Унесення пропозицій щодо планів роботи ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ.
3.3. Контроль за обґрунтованістю порушення, зупинення та закриття кримінальних справ, якістю та дотриманням процесуальних строків провадження дізнання в кримінальних справах та матеріалах за протокольною формою до судової підготовки, а також за обґрунтованістю винесення дізнавачами постанов про відмову в порушенні кримінальної справи, станом дотримання дізнавачами обліково-реєстраційної дисципліни.
3.4. Перевірка роботи і надання практичної допомоги підрозділам дізнання міськрайлінорганів в організації розкриття злочинів, розслідуванні кримінальних справ, розроблення та вжиття заходів щодо усунення виявлених недоліків та підвищення ефективності їх діяльності.
3.5. Надання начальникам органів внутрішніх справ письмових пропозицій, начальникам підрозділів дізнання міськрайлінорганів внутрішніх справ - письмових вказівок за матеріалами та кримінальними справами, що знаходяться в провадженні дізнавачів, з метою усунення виявлених недоліків.
3.6. Забезпечення контролю за розкриттям злочинів та розслідуванням кримінальних справ, які перебувають у провадженні підрозділів дізнання міськрайлінорганів і знаходяться на контролі МВС, ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ.
3.7. Заслуховування членів слідчо-оперативних груп, а за погодженням з керівництвом ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ - керівників структурних підрозділів, працівники яких входять до їх складу, з питань організації взаємодії структурних підрозділів, як складових елементів органу дізнання, під час розкриття і розслідування злочинів невеликої та середньої тяжкості.
3.8. Підготовка і направлення на місця рекомендацій щодо вдосконалення роботи підрозділів дізнання міськрайлінорганів, тактики і методики розкриття ними окремих видів злочинів. Вивчення, узагальнення і поширення передового досвіду і наукових методів розкриття злочинів, а також забезпечення їх упровадження в практичну діяльність.
3.8. Проведення нарад, науково-практичних конференцій, семінарів та інших заходів з метою підвищення кваліфікації і професійної підготовки дізнавачів.
3.9. Аналіз і узагальнення стану профілактичної роботи дізнавачів. Підготовка матеріалів для засобів масової інформації, проведення зустрічей з трудовими колективами з метою профілактики скоєння злочинів, висвітлення результатів діяльності служби та підвищення авторитету міліції серед населення.
3.10. Розроблення та здійснення разом з галузевими підрозділами ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ заходів щодо вдосконалення взаємодії підрозділів дізнання міськрайлінорганів з іншими підрозділами органів внутрішніх справ у попередженні та розкритті злочинів.
3.11. Організація прийому громадян, своєчасного розгляду їх листів і скарг з питань діяльності підрозділів дізнання міськрайлінорганів, ужиття заходів щодо покращання цієї роботи в підпорядкованих підрозділах.
3.12. Ужиття заходів з метою комплектування підпорядкованих підрозділів дізнання кадрами відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня.
3.13. Підготовка проектів документів з питань організації роботи підрозділів дізнання міськрайлінорганів. Вивчення в підпорядкованих підрозділах існуючих форм і методів управління, ужиття заходів щодо усунення недоліків у цій роботі.
3.14. Спільно з галузевими службами ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ проведення комплексного інспектування підпорядкованих підрозділів дізнання, розроблення заходів щодо усунення виявлених недоліків та здійснення контрольних перевірок цих підрозділів.
3.15. Надання практичної допомоги підрозділам дізнання міськрайлінорганів, які працюють в умовах складної оперативної обстановки.
Примітка. Забороняється покладення на відділи, сектори дізнання функції щодо здійснення контролю за додержанням працівниками галузевих служб в ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ законності при розгляді заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, за винятком процесуальних рішень, прийнятих дізнавачами.
4. Повноваження начальника підрозділу
4.1. Крім повноважень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, начальник підрозділу:
4.1.1. Здійснює керівництво підрозділом і несе персональну відповідальність за організацію і забезпечення виконання покладених завдань, дотримання чинного законодавства України, виконання наказів, вказівок, розпоряджень МВС, ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ, прокуратури, суду з питань роботи дізнання.
4.1.2. Забезпечує контроль за плануванням роботи підрозділу; визначає функціональні обов'язки особового складу, які затверджує в керівництва ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ.
4.1.3. Здійснює методичне керівництво діяльністю підпорядкованих підрозділів дізнання міськрайлінорганів та контроль за їх роботою з розкриття злочинів і розслідування кримінальних справ.
4.1.4. Контролює і забезпечує достовірність статистичної звітності та обліку даних про стан, характер, обсяг і результати роботи дізнавачів, а також регулярне їх узагальнення і прийняття управлінських рішень щодо вдосконалення професійної діяльності.
4.1.5. На підставі аналізів результатів службової діяльності, даних про зміни в оперативній обстановці вносить керівництву ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ пропозиції щодо реагування на негативні тенденції, здійснення перевірок підпорядкованих підрозділів, поширення передового досвіду, а також надання практичної допомоги.
4.1.6. Перевіряє і дає оцінку діяльності підпорядкованих підрозділів дізнання міськрайлінорганів.
4.1.7. У необхідних випадках для найбільш повного й об'єктивного розслідування кримінальної справи порушує клопотання перед начальником органу дізнання або прокурором про передачу її від одного дізнавача іншому та перед органами прокуратури про передачу справи з одного органу дізнання до іншого.
4.1.8. У межах своєї компетенції видає накази, розпорядження та дає вказівки з питань роботи підрозділів дізнання.
4.1.9. У встановленому порядку витребує від підпорядкованих підрозділів дізнання та працівників інших структурних підрозділів органу дізнання, у провадженні яких можуть знаходитися кримінальні справи, необхідні відомості, документи, матеріали справ, дає по кримінальних справах вказівки, які є обов'язковими до виконання.
4.1.10. Заслуховує на оперативних нарадах звіти керівників підрозділів дізнання міськрайлінорганів про стан розкриття злочинів і розслідування кримінальних справ, взаємодії з іншими службами на цьому напрямку роботи.
4.1.11. За погодженням з керівництвом ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ та за його участю заслуховує звіти начальників міськрайлінорганів, членів слідчо-оперативних груп (далі - СОГ) та керівників структурних підрозділів, працівники яких включені до складу СОГ, з питань розкриття та розслідування злочинів органом дізнання.
4.1.12. Забезпечує організацію і проведення в підпорядкованих підрозділах щорічної, до 10 лютого, а також при зміні керівників органів дізнання позапланової інвентаризації кримінальних справ. У разі виявлення фактів утрати справ організовує проведення службових розслідувань та уживає заходів щодо їх відновлення.
4.1.13. Уносить на розгляд начальника ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ пропозиції з питань організації роботи підрозділу, структури та штату, установлення чи зміни посадових окладів і надбавок.
4.1.14. Організовує підбір, розстановку, виховання і навчання кадрів підрозділу. Готує на працівників підрозділу атестації, порушує клопотання про присвоєння їм спеціальних звань.
4.1.15. Організовує проведення службових розслідувань за фактами порушення законності та службової дисципліни підпорядкованим особовим складом. Уживає заходів з метою усунення недоліків та притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.
4.1.16. Запобігає утручанню в процесуальну діяльність дізнавачів осіб, які не уповноважені на це чинним законодавством, а також залученню дізнавачів до здійснення заходів, не пов'язаних з розслідуванням кримінальних справ, без крайньої на те необхідності.
4.1.17. Уживає заходів щодо покращання взаємодії дізнавачів з органами та підрозділами, які здійснюють оперативно-розшукову і експертно-криміналістичну діяльність, координує діяльність підрозділів дізнання з органами прокуратури і суду.
4.1.18. Із залученням досвідчених працівників оперативних служб забезпечує навчання дізнавачів з питань оперативних можливостей правоохоронних органів і методів реалізації відомостей, що отримані оперативно-розшуковим шляхом; організовує навчання з тактики і методики розслідування злочинів окремих категорій.
4.1.19. Організовує розгляд і вирішення відповідно до чинного законодавства звернень громадян, засобів масової інформації, органів державної влади і місцевого самоврядування, що надходять до ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ, у зв'язку з провадженням дізнання в кримінальних справах.
4.1.20. У межах своєї компетенції виходить з пропозиціями до керівництва ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ щодо заохочення дізнавачів, установлення їм розміру премій та інших грошових надбавок, а також накладення дисциплінарних стягнень.
4.1.21. Узгоджує з керівництвом ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ надання працівникам чергових та додаткових відпусток.
4.2. У разі тимчасової відсутності начальника підрозділу, особа, на яку покладені обов'язки з керівництва підрозділом, має повноваження, передбачені п. 4.1 цього Типового положення.
Т.в.о. начальника Управління дізнання МВС України підполковник міліції | О.О.Тимошенко |
Додаток 4
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС
02.09.2008 N 422
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про відділ, сектор, групу дізнання міського, районного, міськрайонного, лінійного управління, відділу, відділення головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті
1. Загальні положення
1.1. Відділ, сектор, група дізнання є структурним підрозділом міського, районного, міськрайонного, лінійного управління, відділу, відділення (далі - підрозділ) головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізничному транспорті (далі - ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ) у межах своєї компетенції здійснює безпосереднє розслідування кримінальних справ про злочини, які згідно з кримінально-процесуальним законодавством України належать до підслідності органів внутрішніх справ та провадження за протокольною формою до судової підготовки матеріалів.
1.2. У своїй діяльності підрозділ керується
Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, постановами Пленуму Верховного Суду України, рішеннями Конституційного Суду України та вказівками Генерального прокурора з питань роботи підрозділів дізнання, а також нормативно-правовими актами МВС.
1.3. Діяльність підрозділу здійснюється виходячи з принципів поваги прав і свобод людини та громадянина, законності, гуманізму, презумпції невинуватості, а також на основі тісної взаємодії з органами державної влади в регіоні, органами місцевого самоврядування і громадськими організаціями, координації дій з іншими правоохоронними органами.
1.4. Діяльність підрозділу здійснюється відповідно до перспективних і поточних планів роботи, що складаються з урахуванням оперативної обстановки та стану роботи дізнання.
1.5. Нагляд за законністю діяльності підрозділу здійснюється відповідним прокурором у межах повноважень, визначених чинним законодавством України.
1.6. Штат підрозділу та зміни до нього затверджуються наказами начальника ГУМВС, УМВС, УМВСЗТ за погодженням з Управлінням дізнання МВС.
1.7. Діловодство і заходи із забезпечення режиму секретності здійснюються в підрозділі відповідно до чинного законодавства України та відомчих нормативно-правових актів.
2. Основні завдання підрозділу
................Перейти до повного тексту