1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПРОМИСЛОВОЇ
БЕЗПЕКИ, ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА ГІРНИЧОГО НАГЛЯДУ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держгірпромнагляду
02.09.2008 N 193
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
на здійснення державного нагляду за промисловою безпекою й охороною праці з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт під час експлуатації систем водопостачання та водовідведення
1. Загальні положення
1.1. Методичні рекомендації розроблено з урахуванням вимог "Типовой инструкции по организации безопасного проведення газоопасных работ" НПАОП 0.00-5.11-85 [далі по тексту - НПАОП 0.00-5.11-85) і "Правил техники безопасности при эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных мест" НПАОП 41.0-1.01-79 (далі по тексту - НПАОП 41.0-1.01-79].
1.2. Методичні рекомендації призначено для використання державними інспекторами Держгірпромнагляду під час здійснення державного нагляду за промисловою безпекою й охороною праці щодо організації безпечного проведення газонебезпечних робіт у колодязях, камерах і приймальних камерах насосних станцій каналізації під час експлуатації систем водовідведення населених місць України суб'єктами господарювання.
1.3. Поняття "газонебезпечні роботи", що використовується у цих Методичних рекомендаціях, мав таке значення: роботи, пов'язані з оглядом, чищенням, ремонтом, розгерметизацією технологічного устаткування, комунікацій, у тому числі роботи всередині ємностей (до них належать колектори, тунелі, колодязі, приямки тощо), під час проведення яких існує чи не виключена можливість виділення у робочу зону вибухопожежонебезпечних чи шкідливих парів, газів і інших речовин, здатних призвести до вибуху, загоряння, шкідливо вплинути на організм людини, а також роботи при недостатньому вмісту кисню (нижче 20 % об'ємних) (п. 1.5 НПАОП 0.00-5.11-85).
2. Об'єкт перевірки й вимоги, яким він повинен відповідати
2.1. Інструкція з охорони праці підприємства з організації та безпечного проведення газонебезпечних робіт
Під час перевірки газонебезпечних робіт державним інспекторам рекомендується переконатися, чи є на підприємстві інструкція з охорони праці під час проведення таких робіт, розроблена суб'єктом господарювання відповідно до Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України N 9 від 29.01.98 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.04.98 року за N 226/2666 (вимога п. 1.5 НПАОП 0.00-4.15-98). Вимоги безпеки повинні бути не нижчі від вимог, викладених у Типовій інструкції з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт (вимога п. 1.14 НПАОП 0.00-5.11-85) і Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і водовідведення населених місць (НПАОП 41.0-1.01- 79).
Особливу увагу під час перевірки необхідно звертати чи визначено в інструкції систему контролю під час проведення газонебезпечних робіт та форму участі в них газорятувальної служби (за наявності) і служби охорони праці (п. 1.15 НПАОП 0.00-5.11-85).
2.2. Документація на проведення газонебезпечних робіт
Під час проведення перевірки необхідно перевірити наявність документації на проведення газонебезпечних робіт та якість оформлення її суб'єктом господарювання. При цьому державному інспектору рекомендується звертати увагу:
- на наявність у структурних підрозділах суб'єкта господарювання переліку газонебезпечних робіт, із зазначенням газонебезпечних робіт:
- що проводяться з оформленням наряду-допуску;
- що проводяться без оформлення наряду-допуску, але з обов'язковою реєстрацією у журналі перед їхнім початком;
- які викликані необхідністю ліквідації та локалізації аварійних ситуацій і аварій (п. 1.7 НПАОП 0.00-5.11-85);
- на дотримання строків перегляду переліку робіт (не рідше одного разу на рік) та наявність узгодження з газорятувальною службою (за наявності), із службою охорони праці та затвердження відповідальною особою (п. 1.8 НПАОП 0.00-5.11-85);
- чи видаються наряди-допуски на ведення газонебезпечних робіт (п. 1.11 НПАОП 0.00-5.11-85);
- чи правильно оформлюють наряд-допуск - оформлений наряд-допуск повинен бути підписаний начальником структурного підрозділу, узгоджений з газорятувальною службою (при її наявності), зареєстрований у спеціальному журналі службою охорони праці і затверджений відповідальною особою (п. 3.1 НПАОП 0.00-5.11-85);
- чи складено два примірники наряду-допуску, один із яких після закінчення робіт повинен зберігатися у структурному підрозділі (цеху, дільниці) не менше, ніж 3-х місяців, а також на чіткість записів (здійснювати записи олівцем); виправлення в тексті, підпис відповідальних осіб під копірувальний папір не допускаються (п. 3.4 НПАОП 0.00-5.11-85);
- щоб наряд-допуск видавався на кожне місце й вид робіт, кожній бригаді, що проводить такі роботи, і строк його чинності дійсний протягом однієї зміни (п. 3.5 НПАОП 0.00-5.11-85);
- щоб журнал обліку газонебезпечних робіт, що проводяться без оформлення наряду-допуску, був прошнурований, скріплений печаткою. Сторінки в журналі повинні бути пронумеровані, а строк зберігання журналу - 3 місяці від дня його закінчення (п. 1.12 НПАОП 0.00-5.11-85).
2.3. Виконавці газонебезпечних робіт
Під час проведення перевірки готовності працівників до виконання газонебезпечних робіт державному інспектору рекомендується звертати увагу на наступне:
- чи дотримуються вікові обмеження на виконання газонебезпечних робіт (допускаються особи не молодше 18 років);
- чи пройшли працівники медичний огляд;
- чи пройшли навчання й перевірку знань відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання й перевірки знань із питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 р. N 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 р. за N 231/10511 (п. 1.14 НПАОП 0.00-5.11-85);
- хто і на яких підставах призначається відповідальним за підготовку об'єкта до проведення газонебезпечних робіт і відповідальними за проведення газонебезпечних робіт, а саме: призначаються інженерно-технічні працівники, які знають порядок підготовки й проведення цих робіт (п. 1.17, п. 2.4 НПАОП 0.00-5.11-85).
2.4. Чисельності виконавців газонебезпечних робіт
Під час перевірки дотримання чисельності виконавців газонебезпечних робіт державному інспектору рекомендується звертати увагу на наступне.
При роботі в колодязях бригада повинна складатися не менше, ніж із трьох чоловік: одного, який працює в колодязі, другого - на поверхні, третього, який спеціально спостерігає за роботою в колодязі й у разі потреби надає допомогу працюючому в колодязі. З'ясувати, чи призначено зі складу бригади відповідальну особу (бригадира).
При роботах у камерах бригада повинна складатися не менше, ніж із чотирьох чоловік (п. 4.3.2 НПАОП 41.0-1.01-79).
Якщо чисельність працюючих у ємності збільшено, з'ясувати, чи розроблено й внесено до наряду-допуску додаткові заходи безпеки щодо збільшення чисельності спостерігачів (не менше одного спостерігача на одного працюючого), порядок входу й евакуації працюючих, порядок розміщення мотузок, наявність засобів зв'язку й сигналізації та інші (п. 6.5 НПАОП 0.00-5.11-85).
Чи відповідає чисельність бригади під час прочищення водовідвідної мережі - бригадир та три-п'ять робітників залежно від діаметра трубопроводу, інтенсивності руху на переїздах (п. 4.3.8 НПАОП 41.0-1.01-79).

................
Перейти до повного тексту