1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 240 від 01.07.98
м. Київ
Про стан та перспективи розвитку підприємств і організацій дослідно-виробничої бази НАН України
Заслухавши та обговоривши доповідь голови комісії з комплексної перевірки діяльності дослідно-виробничої бази (ДВБ) НАН України (створена розпорядженням Президії НАН України від 04.05.98 N 981) академіка НАН України Б.С. Стогнія, Президія НАН України відзначає важливість та своєчасність розгляду питання про діяльність госпрозрахункових підприємств і організацій НАН України.
За станом на 01.01.91 у НАН України діяла потужна експериментально-виробнича база з відповідним науковим, науково-технічним і кадровим потенціалом, яка налічувала понад 80 сучасно обладнаних підприємств і організацій з чисельністю близько 40 тис. чоловік. У складі ДВБ НАН України працювали понад 3О докторів і більше 1000 кандидатів наук. Обсяг виконаних робіт та послуг становив понад 230 млн. крб.
За останні роки у ДВБ НАН України відбулися значні зміни як кількісного, так і якісного характеру. Скоротилася чисельність працюючих до 7 тис. чоловік. Суттєво, майже в 6 разів, зменшилися обсяги виконаних робіт. Було ліквідовано близько 40 підприємств і організацій, в основному за рахунок СКТБ та дослідних виробництв, розташованих у м. Києві.
Сьогодні ДВБ НАН України в недостатній мірі виконує своє головне призначення - виконання робіт за замовленнями та розробками інститутів НАН України. З діючих підприємств і організацій ДВБ НАН України тільки четверта частина виконує роботи за розробками інститутів в обсягах, що перевищують 50 %. Вкрай незадовільний фінансовий стан дослідно-виробничої бази НАН України.
Головна причина критичного стану підприємств і організацій ДВБ НАН України є неплатоспроможність замовників (при наявності попиту на продукцію), відсутність обігових коштів, податковий тиск, високі тарифи на теплоенергоносії, завеликі основні фонди, значна чисельність допоміжного персоналу і просто безгосподарність. В цілому стан ДВБ НАН України є повним відображенням кризового стану економіки держави.
Проведена за два останні роки перевірка фінансово-господарської діяльності понад 10 госпрозрахункових підприємств виявила негативні тенденції, характерні практично для всіх інших підприємств ДВБ НАН України: витрати на 1 грн. товарної продукції становлять від 1,10 до 1,50 грн.; заборгованість по зарплаті сягає 1-3 місяці, а в деяких випадках і більше; зношеність основних фондів перевищує 80 %; обсяги робіт, виконаних для інститутів, становлять менше 10 %; спостерігаються деякі ознаки існування тіньової економіки.
Загальна заборгованість з платежів до держбюджету підприємств ДВБ НАН України становить близько 5 млн. грн. Майже 10 установ мають заборгованість, що перевищує 100 тис. грн.
На підприємствах і в організаціях ДВБ НАН України в недостатній мірі (за окремими винятками) проводиться відповідна робота з пошуку замовників і інвесторів.
Відзначаються випадки погіршення взаємовідносин між адміністраціями інститутів та керівництвом госпрозрахункових підприємств, мають місце тенденції до відокремлення підприємств від інститутів, зростає соціальна напруженість.
Останні роки підприємства ДВБ НАН України працюють без достатнього координаційного, організаційного і інформаційного супроводження з боку Президії НАН України.
Враховуючи вищенаведене, Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь голови комісії з комплексної перевірки діяльності ДВБ НАН України академіка НАН України Б.С. Стогнія взяти до відома.
2. Створити постійно діючу Комісію при Президії НАН України по вирішенню питань діяльності госпрозрахункових підприємств ДВБ НАН України.
Затвердити персональний склад Комісії (додаток).
3. Вважати основними завданнями діяльності Комісії:
- аналіз стану та поточної діяльності підприємств і організацій ДВБ НАН України. Підготовка пропозицій про діяльність госпрозрахункових підприємств для розгляду на засіданнях Президії та Бюро Президії НАН України;
- сприяння запровадженню нових сучасних форм існування, розвитку та реорганізації госпрозрахункових підприємств ДВБ НАН України, виходячи з інтересів науки та збереження наукового, інженерно-технічного та виробничого потенціалу підприємств;
- визначення принципів наукових і економічних відносин між інститутами та їх госпрозрахунковими підприємствами;
- підготовка пропозицій щодо утримання та ефективного використання основних фондів ДВБ НАН України;
- сприяння юридичному та маркетинговому забезпеченню діяльності підприємств ДВБ НАН України.
4. Доручити голові Комісії академіку НАН України Б.С. Стогнію:
4.1. У тижневий строк підготувати проект Положення про Комісію та подати його на затвердження в установленому порядку.
4.2. У першій половині вересня 1998 р. провести нараду керівників підприємств і організацій ДВБ НАН України з метою ознайомлення їх з рішенням Президії НАН України та планами діяльності Комісії.
5. Створити в складі Науково-організаційного відділу Президії НАН України групу з комплексних проблем контролю та координації діяльності ДВБ НАН України.

................
Перейти до повного тексту