1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ КОМІТЕТУ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ СТАНДАРТИЗАЦІЇ,
МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ
П О С Т А Н О В А
N 239/1 від 14.07.99
м. Київ
Про співробітництво установ НАН України з Держстандартом України
Заслухавши та обговоривши доповіді президента Національної академії наук України академіка НАН України Б.Є.Патона та голови Комітету України з питань стандартизації, метрології та сертифікації (Держстандарт України) Т.М.Кисільової, Президія НАН України та Колегія Держстандарту України відзначають важливість творчої і конструктивної співпраці установ НАН України з Держстандартом України.
Між Держстандартом і Національною академією наук України встановилися плідні і ділові взаємовідносини, викрісталізувалися спільні підходи до вирішення питань становлення і розвитку національних систем стандартизації, метрології і сертифікації і розробки законодавчих актів з цих видів діяльності. Саме дослідження академічніх інститутів створюють необхідну наукову базу для розвитку стандартизації, метрології та спорідненіх видів діяльності, тобто для розроблення законодавчої і нормативної бази, для створення еталонів, високоточних методів та засобів вимірювань. Стандартизація та метрологія, в свою чергу, впливають на розвиток фундаментальних досліджень, озброюючи академічну науку сучасною нормативною базою та досконалими засобамі вимірювальної техніки.
Завдяки спільній діяльності своєчасно прийняті декрети Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" і "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідальність за їх порушення", Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність", введено у дію основоположні стандарти Державної системи стандартизації. В останні роки НАН України брала безпосередню участь у розробці п'яти проектів законів України та багатьох стандартів Національної системи стандартизації України.
На базі 14-ти установ і організацій НАН України при підтримці Держстандарту України створено 10 технічних комітетів з стандартизації, 9 органів сертифікації та близько 30 випробувальних лабораторій. Ще 11 академічних установ найближчим часом можуть бути залучені до цієї необхідної справи.
Президія НАН України та Колегія Держстандарту України
ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:
1. Доповіді президента Національної академії наук України академіка НАН України Б.Є.Патона та голови Комітету України з питань стандартизації, метрології та сертифікації Т.М.Кисільової взяти до відома.
2. Схвалити Угоду про спільну діяльність між Національною академією наук України і Комітетом України з питань стандартизації, метрології та сертифікації (додаток 1).
3. Затвердити відповідальними за реалізацію прийнятої Угоди академіка-секретаря Відділення енергетики НАН України академіка НАН України Б.С.Стогнія та заступника голови Держстандарту України О.М.Величка.
Доручити академіку НАН України Б.С.Стогнію та О.М.Величку до 01.10.99 підготувати спільні пропозиції щодо конкретних методів та форм реалізації заходів, передбачених Угодою.
4. Згідно з прийнятою Угодою основними завданнями установ НАН України у сфері стандартизації, метрології та споріднених видів діяльності вважати:
- участь у проведенні науково-технічної і правової експертизи проектів законодавчих актів і нормативних документів у галузі стандартизації, метрології, сертифікації і акредитації; участь у розробленні таких проектів;
- забезпечення наукового супроводження розроблюваних стандартів і інших нормативних документів;
- сприяння діловій активності технічних комітетів з стандартизації, які функціонують на базі академічних установ;
- продовження практики формування органів сертифікації і випробувальних сертифікаційних лабораторій;
- участь у забезпеченні функціонування Державної служби єдиного часу та еталонних частот, Державної служби стандартних довідкових даних про фізичні сталі та властивості речовин і матеріалів, Державної служби стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів, у створенні й удосконаленні національної еталонної бази тощо.
5. Підтримати Концепцію Державної науково-технічної програми створення еталонної бази України на 2002 - 2006 рр. ("Еталони України"). Забезпечити активну участь зацікавлених установ НАН України у виконанні наукових досліджень в рамках програми з виділенням необхідного фінансування.
6. Вважати за доцільне продовження до 2002 р. включно терміну виконання робіт за Державною програмою "Створення Державної служби єдиного часу та еталонних частот на 1995 - 1999 рр." та до 2001 р. включно терміну виконання робіт за Програмою створення еталонної бази України на 1993 - 1997 рр. та Програмою створення стандартних зразків України на 1995 - 1998 рр.
7. Підтримати Концепцію реформування Національної системи стандартизації, сертифікації та акредитації, розроблену Держстандартом України (додається).
Вважати за доцільне звернутися до Національної Ради з питань якості при Президентові України з пропозицією схвалити цю Концепцію.
8. Вважати за доцільне звернутися до Верховної Ради України з проханням прискорити розгляд у Верховній Раді України проектів законів України "Про відповідальність постачальників за виготовлення та реалізацію неякісної та небезпечної продукції" та "Про вилучення, утилізацію, перероблення, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції".
9. Схвалити проекти законів України "Про стандартизацію і сертифікацію" та "Про акредитацію", розроблених Держстандартом України.
10. Відділенням економіки; історії, філософії та права НАН України за поданням Держстандарту України залучити відповідні установи НАН України до розробки проблемних питань стандартизації, метрології, сертифікації та акредитації.
11. Вважати за доцільне підготувати зведений аналітичний матеріал з проблемних питань стандартизації, метрології, сертифікації та акредитації в Україні і подати його до Ради національної безпеки і оборони України.
12. Доручити відділу зв'язків з пресою та громадськістю Президії НАН України забезпечити широке висвітлення засобами масової інформації стану справ з питань у зазначеній сфері.
13. Доручити академіку НАН України Б.С.Стогнію та заступнику голови Держстандарту України О.М.Величку до 01.10.99 подати пропозиції щодо здійснення конкретних заходів у рамках прийнятих рішень.
14. Керівникам наукових установ і організацій НАН України до 01.11.99 проаналізувати стан робіт із стандартизації, метрології і сертифікації установи; визначитися з можливістю створення органу сертифікації і випробувальної лабораторії та подати свої пропозиції до Технічного центру НАН України як головної організації з питань стандартизації , метрології і сертифікації в НАН України разом з пропозиціями з удосконалення робіт в Академії у сфері стандартизації, метрології та сертифікації.
15. Технічному центру НАН України узагальнити пропозиції установ і організацій НАН України і до 01.12.99 подати їх Президії НАН України.

................
Перейти до повного тексту