- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 231 від 14.07.93
Українська державність: витоки, традиції, шляхи історичного розвитку (наукова доповідь)
Президія АН України відзначає, що дослідженням з історії української державності належить одне із важливих місць в системі українознавчих студій. В умовах національно-культурного відродження українського народу проблема теорії та історії зародження, становлення та розвитку української державності на різних історичних етапах набуває особливої ваги. Наукові висновки і рекомендації, уроки, що випливають з історичного досвіду і сучасного стану державотворення в Україні мають важливе практичне значення для формування політичної і громадської свідомості суспільства. Вони відіграють велику роль у закріпленні державницької ідеї серед найширшого суспільного загалу, розкривають загальноісторичний контекст державотворчих процесів в Україні.
Впродовж останніх років, особливо в умовах розбудови незалежної Української держави, інтерес до історії державотворення в Україні значно посилився. Дослідники прагнуть вивчати державотворчі процеси в українських землях як єдине ціле, уникаючи вилучень, спрощень та тенденційності, залучаючи максимально широке коли джерел. Опубліковані заборонені донедавна конституційні акти УНР, праці академіків М.Грушевського, М.Василенка, твори істориків державницької школи Д.Дорошенка, В.Липинського. Перевидані цінні наукові дослідження академіка І.Крип'якевича і члена-кореспондента АН України С.Юшкова. На сьогодні активний науковий пошук по вивченню історії державності України ведуть інститути держави і права, археології, історії України, українознавства, української археографії, сходознавства, національних відносин і політології, соціології, економіко-правових досліджень АН України.
У той же час вивчення історії генезису і розвитку української держави в різні періоди її існування відстає від вимог часу, аналогічних розробок у зарубіжній історичній науці як за своїм обсягом, так і за теоретико-методологічним рівнем.
Дослідники тільки підступаються до видання найважливіших корпусів документів і матеріалів з історії української держави. Повільно проходить процес критичного переосмислення і сприйняття доробку зарубіжних вчених. В історичній та історико-юридичній науці поки що відсутні виконані на сучасному науковому рівні монографічні дослідження з передісторії та початкового етапу української державності.
Зазначені недоліки певною мірою перешкоджають створенню об'єктивної узагальнюючої праці з історії української державності з найдавніших часів і до наших днів.
Президія Академії наук України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь члена-кореспондента АН України В.А.Смолія "Українська державність: витоки, традиції, шляхи історичного розвитку" взяти до відома.
2. Установам Відділення історії, філософії та права АН України вжити заходів щодо підвищення теоретико-методологічного рівня і забезпечення комплексного характеру дослідження історії державотворчих процесів в Україні, зосередивши увагу на розробці таких наукових напрямів:
2.1. Генезис, становлення і розвиток української державності; поява та еволюція державницьких ідей на українських землях; українська держава в XX ст.
2.2. Взаємозв'язок загального і особливого в історії державотворчих процесів; специфіка національних особливостей української державності; діалектика традицій і сучасних тенденцій у державотворчому процесі в Україні кінця XX ст.
2.3. Вивчення теоретичної спадщини і осмислення практичної діяльності діячів українського державотворення, виразників української державницької ідеї, практиків державного будівництва в Україні.
................Перейти до повного тексту