1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 227 від 10.07.96
м. Київ
Про концепцію ідеології державотворення в Україні
Заслухавши та обговоривши доповідь члена-кореспондента НАН України О.С. Онищенка "Про структуру концепції ідеології державотворення в Україні", Президія НАН України відзначає, що установами НАН України протягом останніх років проведено значну роботу по дослідженню проблем становлення України як незалежної держави, розробки теоретичних і практичних питань державотворення. Зокрема, Інститут держави і права ім. В.М. Корецького взяв активну участь у підготовці Конституції України; Інститут економіки розробив пропозиції до Програми економічного розвитку держави; Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського систематично готує для вищих органів державної влади і управління інформаційно-аналітичні матеріали про хід державотворчих процесів в Україні та зарубіжних країнах. В установах НАН України активно досліджуються також історичні, соціально-філософські, соціологічні, політологічні, етнополітичні, мовні, міжнародні питання державотворення.
Останнім часом увага до проблем державотворення з боку науковців НАН України посилилась.
Проте установи НАН України тяжіють до окремих аспектів, а не до розробки цілісної концепції. Матеріали з цих питань, що надсилаються від установ НАН України до владних структур, здебільшого мають фрагментарний характер.
Потребує поліпшення координація досліджень у галузі ідеології державотворення з установами Академії правових наук України, Академії педагогічних наук України, закладами Міністерства освіти України.
Необхідно прискорити підготовку і видання фундаментальних монографій та енциклопедично-довідкової літератури з проблем ідеології державотворення. Вчені НАН України недостатньо виступають в засобах масової інформації, не беруть активну участь у публічних дискусіях з цих питань.
Президія Національної академії наук України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь члена-кореспондента НАН України О.С. Онищенка "Про структуру концепції ідеології державотворення в Україні" взяти до відома.
2. Схвалити розроблений установами НАН України попередній проект структури концепції ідеології державотворення в Україні як основу для подальшої роботи над цим документом (додаток).
Рекомендувати при подальшій роботі над структурою концепції більш повно відобразити у ній основоположні проблеми забезпечення прав людини та її взаємовідносин з державою.
3. Відділенням економіки (академік НАН України І.І. Лукінов), історії, філософії та права (академік НАН України Я.Д. Ісаєвич), літератури, мови та мистецтвознавства НАН України (академік НАН України І.М. Новиченко):
3.1. До 01.10.96 відкоригувати тематику установ з проблем ідеології державотворення в Україні.
3.2. Передбачити підготовку кожним авторським колективом, що досліджує ідеологічні проблеми державотворення, аналітичних записок і наукових доповідей для вищих органів державної влади і управління. Скласти зведений план підготовки цих матеріалів та контролювати його виконання.
3.3. У жовтні 1996 року провести Загальні збори відділень, присвячені проблемам розробки ідеології державотворення.
3.4. У листопаді 1996 року провести спільну наукову конференцію за участю вчених НАН України, Міністерства освіти України, Академії правових наук України, Академії педагогічних наук України з питань теорії, методології і практики ідеології державотворення.
3.5. Систематично заслуховувати на засіданнях бюро відділень наукові доповіді і звіти керівників авторських колективів, що здійснюють дослідження у галузі ідеології державотворення.
3.6. Розглянути на засіданнях бюро відділень НАН України можливості друкованих органів установ відділень щодо розширення висвітлення на їх сторінках проблем ідеології державотворення.
3.7. До 01.12.96 скласти і затвердити на засіданнях бюро відділень НАН України план наукових видань з проблем ідеології державотворення.
4. Національній бібліотеці України ім. В.І. Вернадського (член-кореспондент НАН України О.С. Онищенко) розширити інформаційно-аналітичне і бібліотечно-бібліографічне обслуговування вищих органів влади і управління з питань ідеології і практики державотворення. Створити у бібліотеці повнотекстовий міжвідомчий банк наукових доповідей і аналітичних записок з питань ідеології державотворення.
Зобов'язати директорів науково-дослідних установ НАН України передавати копії таких матеріалів до Служби інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади і управління Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.
5. В установах НАН України соціогуманітарного профілю розширити підготовку кадрів вищої кваліфікації, що спеціалізуються в галузі ідеології державотворення.
6. Просити Державний комітет України з питань науки, техніки і промислової політики у пріоритетному порядку фінансувати творчі колективи, що займаються розробкою проблем ідеології державотворення.
7. Створити при Президії НАН України Міжвідомчу наукову раду з проблем ідеології державотворення.
Головою ради призначити академіка НАН України П.П. Толочка, першим заступником голови - академіка НАН України Ю.С. Шемшученка, доручивши їм до 15.09.96 подати на затвердження Президії НАН України погоджений із заінтересованими міністерствами і відомствами склад цієї ради.
8. Міжвідомчій науковій раді:
8.1. До 01.12.96 розробити та подати на розгляд Президії НАН України структуру концепції ідеології державотворення в Україні, яка б передбачала диференціацію вирішення ідеологічних завдань на найближчий, більш тривалий періоди та на перспективу.
8.2. Увійти з пропозицією до МААН щодо розробки вченими академій наук - членів МААН спільної програми досліджень процесів державотворення у країнах СНД.
9. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на віце-президента НАН України академіка НАН України П.П. Толочка.
Президент Національної академії наук України академік НАН України Б.Є. Патон
Головний учений секретар Національної академії наук України академік НАН України А.П. Шпак
Додаток
до постанови Президії НАН
України
від 10.07.96 N 227
ПРОПОЗИЦІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ ДО
ПРОЕКТУ СТРУКТУРИ КОНЦЕПЦІЇ ІДЕОЛОГІЇ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ В УКРАЇНІ
1. Ідеологія державотворення і державна ідеологія.
Поняття, їх об'єктивний комплексний зміст. Суперечності і плутанина тлумачення та їх дезорієнтуючий вплив на формування і функціонування державної ідеології, практику державотворення. Проблеми культури оперування поняттями "державна ідеологія" і "ідеологія державотворення" в наукових дослідженнях, законотворчій, політичній, управлінській практиці.
Необхідність розуміння ідеології державотворення в широкому плані як системи цілісних орієнтацій особи і суспільства, системи ідей, принципів, норм, установок, ідеалів, цілей, що прийнятні для всіх громадян держави і орієнтують їх на забезпечення цілісності і міцності держави, консолідації нації, економічне і культурне піднесення. Ідеологія державотворення повинна мати загальноцивілізаційний характер і не зводитись до вузького розуміння ідеології як вираження, обгрунтування і захисту інтересів окремих класів чи соціальних груп. Ідеологія цивілізованої держави - це загальний орієнтир, стратегії життєдіяльності і розвитку, які мають на меті суспільне благо.
2. Історичні типи державних ідеологій.
Фактори їх формування і видозміни. Особливості механізму функціонування. Плюси і мінуси концептуального змісту. Наслідки впливу на характер і стан держави. Офіційні і неофіційні, декларативні і фактичні державні ідеології. Об'єктивна необхідність ідеології державотворення для самостійної держави. Проблема вибору історично перспективних ідеологічних орієнтирів.
3. Державна, суспільна і національна ідеологія.
Співпадання і відмінність змісту. Єдність і суперечність. Небезпека і згубність протиборства державної, суспільної і національної ідеологій. Плюралізм соціально-групових, етнічних, регіональних ідеологій як вираження соціальної різноманітності структури суспільства, багатства ідеологічного життя і можливостей ідеологічного вибору. Проблеми ідеологічної толерантності, історичні поразки ідеологічних воєн. Необхідність наскрізного конструктивного цивілізаційного стрижня державної, суспільної і національної ідеологій в ідеологічно плюралістичній державі, нації, соціальній спільності.
Ідеологія державотворення як засіб духовної консолідації суспільства, упередження і гасіння соціально небезпечних конфліктних ситуацій. Цивілізоване розв'язання ідеологічних конфліктів.
Ідеологія державотворення і плюралізм ідеологій у державі: проблема співіснування консолідуючого і диференціюючих начал. Державна ідеологія - не нівелювання, а стрижень соціального, політичного, ідеологічного розмаїття суспільства.
4. Ідеологічна історія України.
Типи ідеологій. Соціально-політичний і соціокультурний контекст їх формування, еволюції, змін. Наслідки для історії, культури, нації, реалізації державницької ідеї. Суспільнозначимі уроки з ідеологічної історії України.
Ідеологічна картина сучасної України. Конструктивне і деструктивне в загальній ідеологічній спадщині. Запозичення ідеологій зарубіжжя. Тенденції ідеологічної диференціації і консолідації. Пошук загальноприйнятих ідеологічних начал, нової державної ідеології. Невідповідність існуючих ідеологій потребам розвитку самостійної держави, що змінила свій суспільний устрій і шукає виходу на найвищі шаблі сучасності і твердої історичної перспективи.

................
Перейти до повного тексту