- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 213 від 11.07.2001
м. Київ
Про стан та перспективи розвитку космічних досліджень в НАН України
Заслухавши та обговоривши доповідь академіка НАН України Я.С. Яцківа, Президія НАН України відзначає високий рівень фундаментальних і прикладних робіт в галузі дослідження і використання космічного простору, які виконуються в наукових установах НАН України.
Цілеспрямованими космічними дослідженнями в НАН України займаються понад 30 наукових установ, серед яких, в першу чергу, слід відзначити інститути кібернетики ім. В.М. Глушкова, космічних досліджень, технічної механіки, Головну астрономічну обсерваторію, Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І. Вєркіна, Центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук та інститути електрозварювання ім. Є.О. Патона і ботаніки ім. М.Г. Холодного.
Визнаними результатами діяльності вчених НАН України у космічній галузі є: дослідження гравічутливості рослин в умовах космічного польоту, створення наземного імітатора факторів космічного впливу на властивості матеріалів і конструкцій, розробка технологій та обладнання для з'єднання конструкцій у космосі, створення і використання радіолокатора бокового огляду поверхні Землі, розробка нових композитних матеріалів.
Про високий авторитет українських вчених у дослідженні космосу свідчить їх участь у реалізації кількох міжнародних проектів.
В межах українсько-російського співробітництва виконуються проекти "Коронас-Ф" (дослідження Сонця), "Фотон", "Інтербол" (магніто- та іоносферні дослідження), здійснюється спільне використання космічних апаратів "Океан-О" і "Січ-ІМ" (дослідження поверхні Землі) та участь у науково-технічному супроводженні програми "Морський старт", створення конверсійної ракети "Дніпро". Ведеться підготовка перспективних космічних проектів типу "Спектр", "Інтербол-3" та ін. Українські вчені успішно співробітничають з вченими США в галузях біології, позаатмосферної астрономії та дослідженні іоносфери.
В НАН України накопичено певний досвід участі наукових установ в реалізації двох перших національних космічних програм. За участю вчених НАН України розроблено проект третьої Національної космічної програми на 2002-2006 рр., що передбачає виконання 22 масштабних наукових проектів, головними виконавцями яких є установи НАН України.
Координацію космічних досліджень в НАН України до 1995 року здійснювала Комісія космічних досліджень, а з 1998 року - Координаційний комітет з наукових досліджень і технологічних експериментів на орбітальних космічних станціях, створений спільним наказом НКАУ та НАН України. Комітет сформував пропозиції українських вчених, щодо проведення наукових експериментів на борту Міжнародної космічної станції (МКС). З них понад 40 проектів було рекомендовано до фінансування з боку США в рамках українсько-американського меморандуму про співпрацю в аерокосмічній галузі. Пропозиції щодо виконання українсько-російських проектів на борту Російського сегменту МКС передані на погодження російській стороні.
Разом з тим координація діяльності наукових установ НАН України в галузі фундаментальних космічних досліджень потребує суттєвого поліпшення, в тому числі й на міжгалузевому рівні. Ще недостатньою мірою використовується інтелектуальний та технічний потенціал установ НАН України щодо формування та реалізації перспективних космічних проектів.
Враховуючи вищенаведене, Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь академіка НАН України Я.С. Яцківа взяти до відома.
2. Відзначити плідну діяльність установ НАН України та Координаційного комітету з наукових досліджень і технологічних експериментів на орбітальних космічних станціях в галузі дослідження і використання космічного простору.
3. Вважати дослідження космосу пріоритетним напрямом діяльності установ НАН України.
4. У зв'язку з завершенням Координаційним комітетом з наукових досліджень і технологічних експериментів на орбітальних космічних станціях своїх завдань звернутися до Національного космічного агентства України з пропозицією щодо доцільності подальшої діяльності цього комітету.
5. З метою координації космічної діяльності в НАН України створити Раду з космічних досліджень НАН України.
6. Затвердити персональний склад Ради з космічних досліджень НАН України (додаток).
................Перейти до повного тексту