- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ
Л И С Т
08.10.2007 N 620/13-612/1-3591 |
Щодо можливості укладення двосторонніх угод з питань обміну податковою інформацією з компетентними органами інших країн повідомляємо таке.
1. Відповідно до законодавства та практики США основою для правового співробітництва з питань обміну податковою інформацією, пов'язаною, зокрема, з розслідуванням та попередженням усіх видів порушень, шахрайства у сфері прямого і непрямого оподаткування, є двосторонні міжнародні договори з питань обміну податковою інформацією, а також договори про уникнення подвійного оподаткування.
Договори з питань обміну податковою інформацією укладаються Мінфіном США за погодженням з Службою внутрішніх доходів та податковим відділом Мін'юсту США. При цьому з метою отримання доказів та іншої необхідної інформації у справах щодо ухилення від оподаткування міжнародні договори з питань обміну податковою інформацією є найбільш ефективним механізмом співробітництва.
Предметом правового регулювання договорів з питань обміну податковою інформацією є взаємна допомога у розслідуванні, переслідуванні та попередженні податкових злочинів шляхом співробітництва і надання взаємної правової допомоги у кримінальних та цивільних справах стосовно податків.
У результаті попередніх контактів з представниками компетентних органів США та з метою предметного обговорення цього питання останніми було висловлено побажання отримати відповідний проект угоди від української сторони. Така позиція американської сторони обумовлюється тим, що зміст відповідного проекту договору та його предмет правового регулювання має відповідати компетенції органів влади США, які здійснюватимуть обмін податковою інформацією, а також не зачіпати права суб'єктів цього договору щодо охорони інформації з обмеженим доступом.
Крім того, американською стороною також ефективно застосовуються механізми співробітництва щодо обміну податковою інформацією, передбачені в рамках договорів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал.
У контексті обміну податковою інформацією у зв'язку із попередженням податкових злочинів у рамках кримінальних справ США активно застосовують механізми, передбачені в угодах про правову допомогу. У зв'язку з цим слід зазначити, що між Україною та США укладено
Договір про взаємну правову допомогу у кримінальних справах, який набув чинності з 27.02.2001 р.
2. Проведено консультації з керівництвом управління компетентних служб директорату міжнародного та великого бізнесу Канадського податкового агентства з питання укладення двосторонньої угоди, яка передбачатиме більш ефективний обмін інформацією між податковими відомствами України та Канади.
Канадська сторона висловила готовність розпочати переговори щодо згаданої угоди. Було також запропоновано підготувати проект такої угоди та передати його не пізніше ніж через місяць на розгляд української сторони. У разі, якщо ДПАУ має на меті запропонувати канадській стороні власний проект угоди, він буде взятий до розгляду.
Водночас було повідомлено, що Канадське податкове агентство зараз не здійснює міжнародного обміну інформацією з питань непрямого оподаткування. Угоди, відповідно до яких Канадське податкове агентство взаємодіє з іноземними податковими відомствами, укладено як додаткові до основних податкових договорів Канади; останні, відповідно до моделі ОЕСР, стосуються податків на доходи або на доходи і майно (капітал).
Зі свого боку, Мінфін Австрії не бачить необхідності ревізії існуючого договору, але готовий розглянути офіційне звернення української сторони з конкретними пропозиціями щодо зміни тексту згаданої
Конвенції.
4. Проведено консультації з представником відділу податкових угод міжнародного департаменту Королівської податкової та митної служби Великої Британії для з'ясування зацікавленості британської сторони у започаткуванні відповідних переговорів з ДПАУ. Позиція британської сторони, доведена до відома ДПАУ на початку 2005 року у відповідь на аналогічний запит, залишається незмінною.
Так, питанню обміну інформацією з податкових питань приділяється значна увага, зокрема в контексті виконання положень двосторонньої угоди про запобігання подвійному оподаткуванню. Велика Британія високо цінує співпрацю з українськими податковими органами в цій сфері, але з міркувань податкової політики не вважає за доцільне укладати додаткові угоди з обміну інформацією з партнерами за існуючими угодами.
У разі, якщо ДПАУ має зауваження до функціонування або пропозиції щодо покращення чинної Угоди в сфері обміну інформацією, британська сторона висловлює готовність та бажання ретельно розглянути такі пропозиції для досягнення взаємоприйнятного результату. При цьому зазначалось, що протягом серпня - вересня 2006 р. мало місце міжвідомче листування з приводу обміну інформацією в контексті нещодавніх змін у британському податковому законодавстві. Як наголосила британська сторона, в ході обміну листами сторони дійшли згоди, що конвенція щодо подвійного оподаткування ефективно регулює цю важливу сферу.
5. За інформацією Генерального Секретаріату податків та митних справ Міністерства економіки і фінансів Греції, зараз опрацьовується питання щодо принципової згоди на обмін інформацією у зв'язку з членством ГР у ЄС та необхідністю відповідності договірно-правових актів країн-членів директивам ЄС. Очікується обговорення питання під час зустрічі представників Посольства з відповідальними особами Міністерства економіки та фінансів Греції до 10 жовтня 2007 р.
6. Міністерство економіки та фінансів Іспанії зазначає, що на сьогодні між Урядами України та Іспанії опрацьовується проект Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та капітал, ст. 26 якої передбачено обмін податковою інформацією з широкого кола питань.
................Перейти до повного тексту