1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
24.10.2007 N 273
Про підготовку до видання академічного зібрання творів І.Я.Франка у ста томах
Заслухавши та обговоривши доповідь директора Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України академіка НАН України М.Г.Жулинського про стан і перспективи підготовки до видання академічного зібрання творів І.Я.Франка у ста томах, а також висловлені пропозиції щодо його реалізації, Президія НАН України вважає їх важливими й актуальними.
Вивчення творчості І.Я.Франка розпочалося ще за його життя. Кожний твір, кожна книжка Великого Каменяра не залишалися не поміченими, викликали дискусії. Про видання повного зібрання творів І.Я.Франка вперше заговорили вже у дні відзначення 10-х роковин від дня смерті письменника (постанова Ради народних комісарів УСРР від 18 травня 1926 р. "Про святкування 10-х роковин з дня смерті великого українського письменника-революціонера Івана Франка"). Важливими етапами у підготовці академічного видання творів І.Я.Франка були 30-томник (1926-1930), 20-томник (1950- 1956) його "Творів", а також 50-томне зібрання творів, видане протягом 1976-1986 рр. На жаль, на роботі над цими виданнями негативно позначилися ідеологічні підходи до відбору творів письменника та їх коментування. Отож, не все зі спадщини І.Я.Франка, яка налічує близько 4000 творів, було включено до названих видань, а коментування представлених у цих зібраннях творів зазнавало ідеологічних спотворень й деформацій, зокрема ігнорувалася або фальсифікувалася праця більшості зарубіжних франкознавців, особливо з української діаспори.
За роки незалежності, коли відпала необхідність дотримуватися ідеологічних приписів, з'явилася можливість для незаангажованого вивчення творчої спадщини класиків української літератури, зокрема й І.Я.Франка. Повернуто у науковий обіг праці багатьох учених, заборонених в радянський час, у тому числі тих, які зробили значний внесок у розвиток франкознавства. Опубліковано ряд наукових праць, присвячених письменнику, позначених високим фаховим рівнем, поглибленим концептуальним осмисленням його життя і творчості (серія "Франкознавчі студії" - 2001, 2002, 2005 рр.), справді новаторське дослідження Я.Й.Грицака "Пророк у своїй Вітчизні. Франко та його спільнота (1856-1886)", "Вибрані твори" І.Я.Франка у 3-х томах (2004-2005), а також декілька репринтних видань його поетичних збірок.
Вагомий внесок у франкознавчу справу належить вченим соціогуманітарних установ НАН України й, зокрема, Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка та його Львівського відділення. Лише протягом останнього десятиріччя у "Франкознавчій серії" ними опубліковано 12 індивідуальних монографій, присвячених майже всім жанрам творчості великого письменника, бібліографічні покажчики "Сучасне франкознавство (1988-2005)" й "Заборонене франкознавство: 1885-1988. Матеріали до бібліографії критичної літератури про Івана Франка" (О.Б.Луцишин, М.О.Мороз), "Франкознавчі студії" сучасника І.Я.Франка Я.Я.Яреми. Виконуються планові та позапланові дослідження зі складання "Літопису життя і творчості Івана Франка" у 3-х томах, підготовлено до видання додаткові 51-54 томи, якими передбачено доповнити зібрання творів І.Я.Франка у 50-ти томах, а також том купюр у цьому ж виданні, завершується підготовка "Опису особистої бібліотеки Івана Франка", фундаментального видання "Іван Франко. Документи і матеріали" загальним обсягом понад 60 друк. арк., "Франківської енциклопедії" в 5-ти томах тощо. Ці дослідження і довідкові видання дуже необхідні в справі наукового коментування й підготовки відповідного сучасним вимогам академічного зібрання творів І.Я.Франка.
Разом з тим Президія НАН України відзначає, що більшість із вищезазначених досліджень академічних установ усе ще не завершені й не опубліковані. Не розроблені концепція та план-проспект академічного зібрання творів, якісній реалізації яких має передувати обговорення на спеціальних наукових конференціях. Для повноти академічного зібрання творів необхідно виявити і підготувати до видання сотні статей письменника, опублікованих в австрійських, польських, чеських та угорських виданнях. Наявність у творчій спадщині Франка праць з фольклористики, мовознавчих, історичних, філософських, соціологічних, а також юридичного й економічного характеру диктує необхідність залучення до їх коментування й підготовки до видання всіх соціогуманітарних установ НАН України й ряду вищих навчальних закладів нашої країни. Брак франкознавців у академічних установах зумовлює потребу в створенні низки наукових центрів франкознавства і зміцнення кадрового забезпечення досліджень з франкознавства у НАН України. Координацією робіт з розроблення концепції, плану-проспекту, практичної підготовки зазначеного видання й встановлення її реальних термінів має займатися Координаційна рада НАН України із представників згаданих установ НАН України та неакадемічних закладів і установ. Належна підготовка й видання всього фундаментального проекту можливі лише за умови його цільового фінансування з Державного бюджету України.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь директора Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України академіка НАН України М.Г.Жулинського взяти до відома.
2. Затвердити склад Координаційної ради НАН України з підготовки до видання академічного зібрання творів І.Я.Франка у ста томах (далі - Координаційна рада НАН України) згідно з додатком.
3. Зазначеній Координаційній раді НАН України (академік НАН України В.М.Литвин) за участю представлених у її складі наукових установ НАН України та вищих навчальних закладів України:
3.1. Забезпечити до 01.06.08 розроблення концепції та плану-проспекту академічного зібрання творів І.Я.Франка у ста томах.
3.2. Протягом IV кв. 2007 р. визначити склад робочих груп, представлених у раді установ НАН України й вищих навчальних закладів України, відповідальних за підготовку відповідних їх профілю частин творчої спадщини І.Я.Франка.
4. Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України (академік НАН України М.Г.Жулинський) та Львівському відділенню цього інституту (Є.К.Нахлік):
4.1. До 01.01.08 підготувати і подати на розгляд Президії НАН України обґрунтовані пропозиції щодо створення нових наукових центрів франкознавства в Україні, їх кадрового та фінансового забезпечення.
4.2. До 01.02.08 подати до Президії НАН України пропозиції щодо проведення на базі цих установ всеукраїнських наукових конференцій, присвячених проблемам підготовки до видання академічного зібрання творів І.Я.Франка у ста томах.
4.3. Забезпечити якісну і відповідну визначеним у плані-проспекті термінам підготовку до видання літературної частини творчої спадщини І.Я.Франка.
5. Відділенню літератури, мови та мистецтвознавства НАН України (академік НАН України В.Г.Скляренко):
5.1. До 01.02.08 розглянути на засіданні Бюро відділення пропозиції щодо організації нових наукових центрів франкознавства в Україні й підготувати розгляд цього питання на засіданні Президії НАН України.
5.2. Протягом II кв. 2008 р. обговорити на засіданні Бюро відділення стан підготовки концепції та плану-проспекту академічного зібрання творів І.Я.Франка у ста томах.

................
Перейти до повного тексту