1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
12.09.2007 N 220
Про наукові засади оптимального природокористування в Керченській протоці
Заслухавши й обговоривши доповідь в.о. директора Морського гідрофізичного інституту НАН України члена-кореспондента НАН України В.О.Іванова "Про наукові засади оптимального природокористування в Керченській протоці", Президія НАН України відзначає, що в умовах збільшеного антропогенного навантаження на прибережну зону Азово-Чорноморського басейну в стратегічно важливих для України районах, в т.ч. Керченської протоки та о. Коса Тузла, загострилися проблеми функціонування екосистеми та відбулися зміни її гідродинамічного режиму.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 липня 2004 р. N 429 затверджені заходи щодо інженерного захисту і облаштування о. Коса Тузла, де Національна академія наук України визначена як відповідальна за виконання науково-дослідних робіт та здійснення математичного моделювання і прогнозування розвитку небезпечних гідрогеологічних процесів у районі Керченської протоки. Відповідним розпорядженням Президії НАН України від 14 червня 2004 р. N 527 функції головної організації з виконання запланованих заходів були покладені на Морський гідрофізичний інститут НАН України.
Всебічне вивчення гідродинамічного режиму екосистеми Керченської протоки з метою попередження негативних наслідків повинно базуватись на математичному моделюванні і екологічному прогнозі на близьку та віддалену перспективу.
Морський гідрофізичний інститут НАН України розробив технологію комплексного моніторингу Керченської протоки та її передпроточних зон, що охоплює систему контролю за станом води у Керченській протоці з підсистемами контролю метеообставин, дистанційного моніторингу стану водної поверхні, особливостей прибережного суднового базування, контролю транспорту зважених речовин у товщі води та донного наносу, контактного моніторингу вод.
Виконана оцінка системи течій в Керченській протоці та вивчена зміна їх характеру в середній її частині внаслідок штучної перешкоди (дамби), а також проведене цифрове моделювання утворення вітрових хвиль з виявленням "тіньових зон", які здійснюють блокування інтенсивного хвилеутворення в північному напрямку протоки.
Створена комплексна система контролю в регіоні за станом морського середовища, яка через відсутність фінансування заходів з облаштування о. Коса Тузла не була повністю реалізована. Особливо актуальним сьогодні є моніторинг і моделювання впливу на екосистему "Азовське море - північна частина Керченської протоки" мостового переходу через протоку, який має бути збудований у найближчі 5-10 років. У даному випадку рамки моніторингових досліджень цієї екосистеми слід розширити до інженерно-геологічних,літо динамічних, сейсмічних та біологічних.

................
Перейти до повного тексту