- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Актуальні проблеми міжнародного та національного космічного права
Заслухавши та обговоривши доповідь академіка НАН України Ю.С.Шемшученка "Актуальні проблеми міжнародного та національного космічного права", Президія НАН України відзначає, що останнім часом істотно розширилася сфера космічної діяльності, значно зросла кількість держав і міжнародних організацій, які забезпечують міжнародне співробітництво у сфері дослідження і використання космічного простору. Відбувається стрімка комерціалізація космічної діяльності. Все це спричиняє необхідність удосконалення як міжнародного, так і національного космічного права, а останнє, у свою чергу, передбачає вирішення ряду теоретичних і практичних завдань.
Рівень гармонізації міжнародного й національного космічного права перебуває в прямій залежності від якісного стану відповідних правових систем. Гармонізація цих систем зумовлена принципом пріоритету норм міжнародного права над нормами національного законодавства. Під цим кутом зору гармонізації потребують як космічно-правова термінологія, так і зміст зазначених правових систем.
Однією з найбільш актуальних проблем міжнародного космічного права є делімітація космічного й повітряного простору. В світовій науці існують дві точки зору на цей предмет. Одна з них полягає в тому, що правові режими повітряного й космічного простору ґрунтуються на різних принципах й у цьому контексті багатостороннім міжнародним договором повинна бути встановлена чітка межа між повітряним і космічним простором (територіальний підхід). Друга позиція зводиться до того, що для встановлення такої межі немає об'єктивних критеріїв, а штучне встановлення цієї межі може створити більше проблем, ніж їх існує сьогодні (функціональний підхід).
Залишається дискусійною й проблема міжнародно-правового статусу геостаціонарної орбіти, яка є невід'ємною частиною космічного простору, а доступ до неї обумовлений загальновизнаним принципом свободи користування цим простором.
Міжнародне право забороняє розміщення на орбіті тільки зброї масового знищення й випробування ядерної зброї. Техногенне забруднення навколоземного космічного простору небезпечне не тільки для космосу, але й для екології Землі. Тому було б доцільно розширити поняття навколишнього середовища як у національному, так і міжнародному екологічному праві, включивши до його складу як об'єкт охорони "навколоземний космічний простір". У більш широкому плані є потреба в прийнятті міжнародного документа (конвенції або угоди) про запобігання потенційно шкідливим для космосу й земного навколишнього середовища наслідкам космічної діяльності.
За роки свого функціонування МЦКП набув статусу знаної в державі і світі спеціалізованої наукової установи космічно-правового спрямування, аналогу якій немає в державах СНД, а також на теренах Центральної, Східної Європи, Середньої Азії та Закавказзя. У Центрі захищено п'ять кандидатських дисертацій з космічного права. Він співпрацює з спеціалізованими космічними інституціями ООН, Міжнародним Інститутом космічного права, Європейським центром космічного права, зарубіжними науковими установами з космічного права. Свідченням широкого визнання досягнень Центру стало проведення в листопаді 2006 р. в Україні на базі МЦКП міжнародного симпозіуму ООН із космічного права, в якому взяли участь вчені з 23 держав світу і який отримав найвищу оцінку з боку спеціалізованих інституцій ООН.
Протягом останніх років опубліковано низку фундаментальних праць з міжнародного космічного права: чотири томи (п'ять книг) тематичного зібрання з космічного права "Космическое законодательство стран мира: Тематическое собрание (на русском и английском языках)", чотири видання збірника "Космічне право України: Збірник національних і міжнародних правових актів", "Закон України "Про космічну діяльність": Науково-практичний коментар", монографії "Космічне право України: проблеми становлення та розвитку".
Разом з тим у зв'язку з розширенням масштабів космічної діяльності назріло питання про вдосконалення правового інструментарію вирішення спорів й застосування міжнародно-правової відповідальності в даній сфері.
................Перейти до повного тексту