1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ У СПРАВАХ СІМ'Ї,
МОЛОДІ ТА СПОРТУ
Н А К А З
01.10.2007 N 3493
Про затвердження Стратегії діяльності Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту щодо забезпечення прав дітей на виховання та розвиток у сімейному оточенні
З метою виконання п. 1.1 завдання 1 наказу Мінсім'ямолодьспорту "Про впровадження рішення колегії Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 17.05.2007 р. N 5/1 "Про стратегію діяльності Міністерства щодо забезпечення прав дитини на виховання та розвиток у сімейному оточенні" від 16.07.2007 р. N 2538
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Стратегію діяльності Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту щодо забезпечення прав дітей на виховання та розвиток у сімейному оточенні, що додається.
2. Державному департаменту з усиновлення та захисту прав дитини, Державній соціальній службі для сім'ї, дітей та молоді, Державному інституту розвитку сім'ї та молоді:
2.1. Розробити методику профілактики вилучення дітей з біологічних сімей.
II квартал 2008 р.
2.2. Розробити механізм економічного стимулювання установ, які надають благодійну допомогу закладам та сім'ям, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
I квартал 2008 р.
2.3. Розробити та подати на затвердження Порядок взаємодії служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та дільничних інспекторів органів внутрішніх справ з метою швидкого реагування на звернення громадян щодо порушення прав дитини.
III квартал 2008 р.
2.4. Розробити, затвердити та впровадити порядок взаємодії служб у справах дітей та центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо підготовки потенційних опікунів та здійснення соціального супроводу сімей опікунів.
Протягом 2008 р.
3. Державній соціальній службі для сім'ї, дітей та молоді:
3.1. Організувати проведення супервізійних нарад для спеціалістів центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, соціального супроводу сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах.
Протягом 2008 р.
3.2. Розробити програму соціальної адаптації випускників інтернатних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Протягом 2008 р.
3.3. Забезпечити розвиток мережі закладів соціального обслуговування, зокрема, соціальних гуртожитків, центрів для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді, центрів соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями.
Протягом 2008 р.
3.4. Запровадити систему державного моніторингу здійснення соціальної роботи з сім'ями, що мають дітей і опинилися у складних життєвих обставинах.
Протягом 2008 р.
3.5. Розробити та впровадити інтегровану модель соціальних послуг сім'ям з дітьми (на основі оцінки потреб сім'ї та надання соціальних послуг) за принципом "єдиного вікна".
Протягом 2008 р.
4. Державному департаменту з усиновлення та захисту прав дитини:
4.1. Запровадити практику створення регіональних реєстрів майна і житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
III квартал 2008 р.
4.2. Розробити механізм державного захисту житла дітей під час позбавлення батьків батьківських прав, при розлученні батьків.
II квартал 2008 р.
4.3. Розробити методичні рекомендації для роботи з сім'єю щодо повернення дитини.
II квартал 2008 р.
4.4. Розробити і запровадити систему адміністративної відповідальності батьків, які позбавляються батьківських прав.
IV квартал 2008 р.
5. Державному департаменту з усиновлення та захисту прав дитини, Державному інституту розвитку сім'ї та молоді, Державній соціальній службі для сім'ї, дітей та молоді надавати один раз на півроку до 10 числа місяця, що наступає за звітним періодом, Міністерству України у справах сім'ї, молоді та спорту інформацію про виконання заходів, зазначених у пунктах 2 - 4 цього наказу.
6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Толстоухову С.В.
Міністр В.П.Корж
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінсім'ямолодьспорту
01.10.2007 N 3493
СТРАТЕГІЯ
діяльності Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту щодо забезпечення прав дітей на виховання та розвиток в сімейному оточенні
При зменшенні загальної кількості дітей спостерігається збільшення (за 2006 рік майже на 6 тис. осіб) кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На 01.01.2007 їх кількість складає 102,9 тис. осіб - 1,11% від загальної кількості дитячого населення країни. При цьому 90 відсотків дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, мають біологічних батьків чи хоча б одного з них.
Знижується рівень відповідальності батьків за розвиток і виховання дітей. Спостерігається стала тенденція щодо збільшення кількості проблемних сімей (на 01.12.2005 р. - 78 тис.; на 01.02.2007 р. - 113 тис.).
Діти, позбавлені батьківського піклування, потрапляють у сферу впливу кримінальних структур, займаються жебракуванням, бродяжництвом. Є факти сексуальної експлуатації, насильства, жорстокого поводження з дітьми та торгівлі ними.
Протягом останніх шести років зменшилася майже на 40% кількість усиновлених дітей з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (у 2000 році - 2043, у 2006 - 1477 особи).
Проблеми у сфері забезпечення права дитини на виховання та розвиток у сімейному оточенні
Відсутність цілісної державної сімейної політики і політики в галузі дитинства.
Неузгодженість загального бачення процесу забезпечення прав дитини як на державному, так і на регіональному рівні.
Неефективна система управління процесами забезпечення прав дітей.
Недостатньо розвинута система надання соціальних послуг сім'ям з дітьми, особливо щодо попередження причин сирітства.
Недостатня кількість відпрацьованих технологій соціальної роботи з сім'ями і дітьми.
Відсутність дієвих механізмів формування відповідальності місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування за становище дітей у громаді.
Недостатнє усвідомлення суспільством ризиків для розвитку дитини, пов'язаних з розлученням дитини з батьками.
Інституалізація дітей.
Недостатня взаємодія між системами надання соціальних послуг та різними видами соціальної допомоги сім'ям з дітьми.
Відсутність ювенальної юстиції.
Відсутність цілісної системи моніторингу та оцінки виконання нормативно-правових актів щодо забезпечення прав дітей.
Мета Стратегії діяльності Міністерства щодо забезпечення прав дитини на виховання та розвиток у сімейному оточенні
Створення умов, де кожна дитина зростає і розвивається у безпечному середовищі сім'ї та громади.
Основні завдання Стратегії
1. Профілактика вилучення дітей з біологічних сімей.
2. Розробка та впровадження дієвого механізму соціальної підтримки сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, що поєднує виплати соціальних допомог та надання соціальних послуг.
3. Розвиток та забезпечення ефективного функціонування сімейних форм влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
4. Оптимізація діяльності закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з метою наближення умов перебування дітей до родинних.
5. Соціальна підтримка молоді із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Профілактика вилучення дітей з біологічних сімей
У роботі з профілактики вилучення дітей з біологічних сімей пріоритетними напрямами є:

................
Перейти до повного тексту