1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
16.03.2007 N 80
Перспективи розвитку низькочастотної радіоастрономії в Україні та світі
Заслухавши та обговоривши доповідь академіка НАН України О.О.Коноваленка "Перспективи розвитку низькочастотної радіоастрономії в Україні та світі", Президія НАН України відзначає, що створена академіком НАН України С.Я.Брауде близько 50 років тому наукова школа з низькочастотної радіоастрономії активно розвивається і дістала світове визнання. Радіотелескоп УТР-2 та система інтерферометрів УРАН (5 обсерваторій з унікальним обладнанням та розвиненою інфраструктурою) є найбільшими та найефективнішими радіоастрономічними інструментами у світі. Рішенням Кабінету Міністрів України перелічені інструменти дістали статус об'єктів, що становлять національне надбання. Вчені Радіоастрономічного інституту НАН України, Полтавської гравіметричної обсерваторії Інституту геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України та Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України, що входять до системи УРАН, досягли вагомих результатів у створенні, модернізації, оснащенні та використанні вітчизняних радіотелескопів для дослідження Всесвіту.
В Радіоастрономічному інституті НАН України розроблена концепція розвитку в Україні низькочастотної радіоастрономії, яка включає створення радіотелескопа нового покоління - гігантського українського радіотелескопа.
Розпорядженням Президії НАН України від 01.04.06 N 357 затверджена цільова програма "Модернізація радіотелескопа УТР-2 та перспективний розвиток декаметрової радіоастрономії в Україні" на 2006-2009 рр. У 2006 р. вдалося (відповідно до завдань, що вирішуються) розробити та впровадити на радіотелескопах УТР-2 і УРАН п'ять варіантів нової широкосмугової високоефективної цифрової апаратури, що не поступається світовим аналогам. Значному прогресу української радіоастрономії та збереженню її світового пріоритету сприяло встановлення нової 25-елементної антени-гратки з активних диполів - першого етапу побудови гігантського українського радіотелескопа. Запропоновані й впроваджені нові режими та методи досліджень на телескопах значно підвищили інформативність і якість спостережень. Результатом названих заходів стали нові відкриття у вітчизняній радіоастрономії. Зокрема, зареєстровані нові рекордно високі стани збуджених міжзоряних атомів вуглецю (головне квантове число вже сягає 1000), а також гігантські імпульси пульсара у Крабоподібній туманності. Відкрито нове астрофізичне явище - блискавки в атмосфері планети Сатурн. Важливо, що гігантський радіотелескоп буде природно доповнювати вже існуючі прилади (УТР-2 і УРАН), працюючи як єдина система на новому якісному рівні, завдяки значному покращенню чутливості, роздільної здатності, розширенню діапазону частот, використанню новітніх технологій. Ідеї та концепції радіоастрономів України щодо розвитку низькочастотної радіоастрономії в Україні і в світі знаходять повну підтримку серед вчених США, Голландії, Франції, Австрії, Швеції, Індії, Японії, Росії, які активно співпрацюють з українськими радіоастрономами.
Разом з тим Президія НАН України відзначає певні недоліки у розвитку робіт з низькочастотної радіоастрономії в Україні. Так, у зв'язку з обмеженим фінансуванням не повністю виконані ремонтно-відновні роботи на радіотелескопі УТР-2 у системі УРАН. Обсерваторії цієї системи недостатньо обладнані сучасними засобами телекомунікацій, зокрема швидкодіючими каналами Інтернету. Досить повільно впроваджуються на радіотелескопах нові режими роботи, серед них - широкосмуговий апертурний синтез. Недостатньо скоординовані дослідження на елементах системи УРАН як в інтерферометричному, так і автономному режимах. У зв'язку з недостатнім фінансуванням цільової програми на 2007 р. гальмується створення окремих ланок гігантського радіотелескопа нового покоління. Незважаючи на активну міжнародну співпрацю, немає офіційних документів стосовно інтеграції України у великі міжнародні проекти з розвитку світової низькочастотної радіоастрономії.

................
Перейти до повного тексту